Výprava na Palotas - Gabriel Csörgő - Redakce

Téma Nezapomenutelné zážitky Ostatní články, publikováno 23. 12. 2014, přečteno 4651x.

Článek z výpravy na Maďarské jezero Palotas, kterou Gabriel podnikl se svým otcem a přítelkyní Erikou.

Každý rok jezdíme za kapry do Maďarska a snažíme si vybírat stále jiná jezera nebo přehrady. Jinak tomu nebylo ani letos a volba právě padla na Palotás. Termín jsme si vybrali na třetí srpnový týden, kdy se už pomalu začínají teploty pohybovat mezi 20 až 30 stupni a nejsou extrémní vedra. Postupně jsme začali shánět informace, protože to byla naše první výprava na tuto vodu. Hodně věcí jsme se dozvěděli z fóra slovenského rybáře. Kde toho je fakt dost popsáno a také od přátel, kteří na této vodě již chytali. Čas uběhl jako voda. Ani jsme se nenadáli a už tu byl den D. Budík zvoní ve 3:00 a nám už jen zbývá sbalit pár drobností, a čeká nás cesta dlouhá téměř 300 km. Po únavné tři a půl hodinové cesta jsme konečně dorazili. Počasí nám přeje a sluníčko začíná vykukovat.

20140819-105630-nahled 

Výběr místa…

Nějakou představu o tom, kde chceme lovit, jsme měli, ale trochu jsme se i spoléhali na radu od Tibi Bácsiho, který to tu má na starosti. Po příjezdu nás však poslali za Zsoltem, neboť je Slovák a zná tuto vodu lépe než někteří domácí. Věděli jsme o koho jde tak jsme neváhali a vybrali jsme se za ním. Po představení jsme ho zahrnuli množstvím otázek, na které nám s radostí odpověděl. Poradil nám řadu užitečných věcí, za které jsme mu vděční. Nakonec jsme se rozhodli zůstat na místě kde lovil Zsolti. Hloubka vody se zde pohybovala od 2,6 do 3 metrů. Překážku ve vodě jsme neměli žádnou na kterou bychom museli dávat pozor. Před námi se nacházela jen voda plná výzev, které jsme přijeli překonávat.

20140822-064854-nahled

Perfektní začátek…

Jak bývá zvykem, pokud se setkají rybáři, tak se dokáží o rybách bavit i několik hodin. U nás to nebyla výjimka a protože jsme se cítili dobře a tak první vyvážka přišla na řadu až ve 20:00. Než jsme vyvezli všechny čtyři pruty tak uběhla další hodinka. Z cesty jsme byli celkem unavení, takže jsme hned zalehli. No záběr na sebe nenechal dlouho čekat a tak 2 hodiny po vyvážce otec zdolává první rybu. Je to amur jehož váha se zastavila na 9,50 kg. Sotva dvě fotky a šup rybu zpět do vody. Další záběr přichází až nad ránem od menšího kapříka, kterého hned pouští. V 9:00 převážíme všechny udice a přikrmujeme větším množstvím boilie. A vyplatilo se! Otec dostává půl hodinu nato záběr na levý prut. Po náročném souboji se nám podařilo na podložku dostat krásného, zdravého 102 cm dlouhého šupináče, kterému jsme navážili rovných 16 kg. Jen co jsme se stihli naobědvat, hned se ozývá zvuk příposlechu a opět záběr na otcův levý prut. Tentokrát chytá pěkného lysce s váhou 12 kg. Ani jsme se nenadáli a ze židlí nás zvedá zvuk signalizátoru. No tentokrát to je otcův pravý prut. Už po přizvednutí udice mi táta říká, že jde o hezčí rybu, která vůbec nedělá prudké výpady. Po téměř 30 minutovém boji se nám daří podebrat krásného vysokého lysce. Jeho váha přesahuje 18 kg. Jsme nesmírně šťastní a do večera chytáme další dva kapry do 10 kg. Za uplynulých 24 hodin jsme chytili sedm ryb. No radši jsme si nic nenamlouvali, protože jsme věděli, že Palotas umí být i krutá což se nám i později potvrdilo.

krasny-vysoky-lysec-s-vahou-cez-18-kg-nahled

Velké překvapení…

Následující den se nic zajímavého nedělo. Podařilo se nám chytit pár menších kaprů. Blíží se noc, která s sebou přináší déšť. Během této noci jsme chytili jednoho kapříka do 5 kg. A jednoho 100 cm sumce. S tátou jen doufáme, aby se nám jich na naše krmné místo nenastěhovalo více, protože by sežrali všechno co by tam padlo. A to by znamenalo konec našeho lovného místa. No do rána jsme už záběr neudělali a tak jsme alespoň trochu měli jistotu, že se tam nenasáčkovali sumci. Já jsem měl na kontě zatím jen několik menších kaprů a tak jsem už musel něco vymyslet. Přemýšlel jsem mezi několika variantami, no s tátou jsme se shodli na jedné. Rozhodl jsem se nástrahu změnit na pravém prutu a levému ještě dát šanci. Následně byl trochu problém převézt pruty, protože od rána foukal silný vítr a vytvářely se velké vlny. K obědu se to trošku začalo uklidňovat, tak jsme neváhali a rychle poprevážali. Jen co jsme to stihli, znovu se rozfoukalo.

20140823-113430-nahled

Po krátkém čase nás dostává do pozoru jemné pípnutí. Na příposlechu se rozsvěcuje zelená barva, je to můj pravý prut. Nejprve si myslíme, že to byl vítr. O malou chvilku opět píp, tak si oblékám prsačky a jdu k prutu. Swinger se pomaličku začíná zvedat a spolu s ním i můj adrenalin. Cívka se roztáčí a já přizvedávám prut. Cítím rybu ale říkám otci, že je to zase nějaký kapr do 10 kg. Po pár otáčkách a přitažení kapra se hned vydal směrem k bójce, kterou jsme měli po blízkou. Říkám, že asi půjde o trochu větší rybu, protože si hned našel překážku. Bójku naštěstí svalil a následně se vydal opačným směrem. Táta si mezitím obul holínky a vešel do vody s podběrákem. Po přitažení blíže ke břehu nedělal žádné prudké výpady a tak hned při první možnosti se ho tátovi daří podebrat. Ptám se zda má alespoň 15 kg a on na mě křičí, že je to 20+. Z počátku jsem nevěřil. No jak ho přizvedl, tak jsem viděl, že je to fakt velká ryba. Radosti jsem křičel na přítelkyni, aby se přišla podívat, protože právě odpočívala v bivaku. Rybu ukládáme na podložku a já si až poté uvědomuji co za monstrum jsem právě chytil. Je to krásný šupináč s obrovskou ploutví a ještě větším břichem. Při vážení se váha zastavuje na neuvěřitelných 23,32 kg. Děláme pár fotek na památku a s úsměvem od ucha k uchu pouštím rybu zpět. Je to můj dosud největší chycený kapr, ze kterého mám nesmírnou radost.

najvacsi-kapor-nasej-uspesnej-vypravy-s-obrovskym-bruchom-a-vahou-23-32-kg-2-nahled

Nejkrásnější rozloučení…

Po tomto kaprovi jsme si mysleli, že máme vyhráno a krásně si zachytáme. No opak byl pravdou. Následujících 76 hodin se tátovi nepodařil udělat ani jeden záběr. Mně s přítelkyní (se kterou jsem měl dohodu, že každý druhý záběr na zelený prut je její) se podařilo zdolat pár menších kaprů do 10 kg. Takto nám Palotas ukázal, kdo je tady doma, a že umí být stejně krutá, jako srdečná. Nic jiného nám nezbývalo než trochu přitvrdit. Na poslední den jsme si přichystali partikl, který se skládal z trochy kukuřice a pořádné dávky řepky a pšenice. Partiklem jsme nešetřili a tak jsme jím všechny naše bójky pořádně rozkŕmili. Navrch jsme také přidali boilies. První záběry na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejprve to bylo od menších kapříků a postupně se to stupňovalo. Tátovi se podařil ještě jeden pěkný kapřík s váhou necelých 15 kg. A tak nám to seběhlo a poslední den jsme měli za sebou. Zbývalo nám ještě pár hodinek, protože nás na našem místě střídali chlapi z východního Slovenska.

img-1085-nahled

Na řadu přišlo i balení, které nám ještě znepříjemňoval silný vítr. S přítelkyní Erikou jsme se pustili do vyklízení bivaku, při kterém mi celou dobu opakovala, že ona nechytla velkou rybu a my s tátou ano. V tom přichází záběr a jak jinak, než že je to můj zelený prut. Jelikož jsem byl rychlejší tak jsem přiběhl k udici jako první. Již při prvním kontaktu cítím, že půjde o hezčí rybu. Erika rychlé přibíhá a já jí podávám prut. Fouká silný vítr a ryba jí také nic nedaruje zdarma. Je velmi silná a dělá neskutečné výpady. Po 15 minutách se jí daří dostat blíž ke břehu, ale v tom se zamotává kolem dvou otcových udic. Naštěstí je šokový silon již na navijáku a tak nehrozí přetržení. Ale souboj stále pokračuje a trvá dalších 15 minut. Poté je již ryba dostatečně unavená a každá vlna jí nadzvedává nad hladinu. Vidíme, že jde o hezčí rybu, tak nechceme riskovat ztrátu. Oblékám si prsačky a jdu do vody pro ni. Vlny jsou velké a ryba je ještě poměrně daleko. Vcházím do vody kam to až jde a rybu podebírám. Už při prvním pohledu vidím, že jde o rybu, která je taktéž nad 20 kg. S obrovskou radostí utíkám ven z vody a rybu kladu na podložku. Ještě větší radost jako my s tátou měla Erika, která chytila svou rybu snů, o které tolik mluvila při balení. Byl to více než jeden metr dlouhý šupináč vážící 22,90 kg. Z této výpravy to byla naše poslední ryba která se přišla s námi rozloučit a popřála nám šťastnou cestu domů.

obrazek
obrazek

Rybačka byla krásná, stejně jako čas strávený u vody. A momenty, které při tom zažíváme se nám zapisují do paměti na dlouhou dobu.

Gabriel Csörgő

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč