Souboj s velkými jezery - Andy Chambers

Téma Instruktážní článek, publikováno 8. 5. 2017, přečteno 1903x.

Myslím, že už bylo načase, abych napsal taky něco o oněch obrovských jezerech, na kterých tak rád chytám -  něco o chytání a o taktice vhodné na těchto náročných vodách. Náhoda tomu chtěla, že jsem tento článek začal psát právě den před tím, než jsem měl vyrazit chytat na největší z těchto jezer – ohromné Foret d’Orient, které se nachází ve francouzské provincii Champagne. Je to jezero, na kterém jsem poměrně úspěšný, už nějakých deset let. Teď tento článek píši z bivaku na místě, odkud mohu přehlédnout celé jezero – nemohl jsem si vybrat lepší prostředí, které by mi poskytovalo inspiraci a pohánělo šedou kůru mozkovou k činnosti tak, abych článku učinil za dost. Panuje tu monotónní klid, teplo a slunečno – ne zrovna ideální podmínky pro rybaření, ale naprosto perfektní podmínky pro psaní, takže pokračujte ve čtení a já doufám, že se mi podaří vás inspirovat k tomu, abyste těmto gigantickým jezerům dali také šanci.

a-nahled

V dnešní době je k dispozici celá řada dovolenkových vod, které se snaží přilákat rybáře ze zahraničí. Je snadné si na nich zarezervovat místo, nabízejí vybavení, které by mohli rybáři chtít, jako jsou toalety, sprchy, WI-Fi a uvaří vám tu i jídlo. Takováto jezera jsou naplněna kapry, které, řekněme si to narovinu, je poměrně lehké chytit – musí tomu tak být, jinak by si tu lidé pobyt nerezervovali v takové míře. Ale existuje také jiná alternativa. Když jsem začal chytat na zahraničních vodách, nebyly tu žádné takovéto možnosti, ze kterých bych si mohl vybírat, byly tu pouze veřejné vodní plochy jako Cassien, Salagou a Orient, které byly těžko chytatelné a neúprosné – pokud jste chytili jednoho nebo dva kapry, byl váš výjezd velice úspěšný. Co se mě týče, vždy jsem měl tahle jezera prostě rád – když jste tam přijeli, bylo to něco neznámého, dobrodružného, celé to prostředí a okolní divokost. Dokonce i dnes, po více jak dvaceti letech, je to pořád stejné – když sem přijedete, opět vás obklopí ten stejný, magický pocit. V současné době mi spousta lidí říká, že by rádi zkusili chytat na těchto velkých jezerech, ale že prostě nemají tolik času jako já. To je nesmysl – jako kdybych já nemusel ten čas dávat dohromady a vymýšlet kdy a jak bych mohl na takovou vodu vyrazit. Když jsem pracoval v bance, měl jsem prostě k dispozici týden chytání na jaře a pětidenní výjezd na podzim – takže vidíte, že opravdu nepotřebujete příliš času na to, abyste si mohli užít úchvatnost tohoto typu rybaření. Takže abychom začali, projdu některá základní témata, která jsou pro takový výlet důležitá. Nicméně poznatky, které o tomto rybaření mám, bych mohl naplnit ne kapitolu, ale celou knihu, takže budu stručný.

Plánování

První krok při plánování nějakého výjezdu je jasný – kam pojedu? Množství informací, které jsou kaprařům k dispozici, je prostě neuvěřitelné – časopisy, knihy, DVD, webové stránky, různá fóra, You Tube, atd. – absolutní informační přetlak. Já své rozhodnutí stavím na roční době – jestli je jaro nebo podzim, protože tohle je faktor, který má obrovský vliv na velké vodní plochy. Na mnohých z nich je totiž velmi obtížné chytat na jaře, protože se po právě uplynulé zimě naplňující chladnou vodou. Naproti tomu na podzim hladiny klesají a je tedy o něco snazší kapry najít. Další důležitou informací pro mě je skutečnost, jak se na dané vodě chytá – soudě podle mých zážitků z minulosti či zkušeností jiných lidí. Pokud se jedná o pro mě úplně novou vodu, což může být kdekoliv v Evropě, pak se snažím udělat co nejpodrobnější průzkum tak, abych byl připraven na všechny možnosti. Dalším krokem je rozhodnout se, kdy jet. To je pro mě poněkud jednodušší úkol, protože v podstatě jsou jen dvě období, kdy jezdím na velká vnitrozemská jezera – jaro a podzim. Zima bývá příliš chladná a tudíž je na velkých vodách velice obtížné chytat. Vzhledem k tomu, že mnoho těchto jezer je veřejných, během léta bývají zase přeplněné dovolenkáři, plavci, jachtaři, vodními lyžaři, atd. Tak nejprve jaro – to může být velmi dobrá doba, ale také má své slabiny, protože příchod teplého jarního počasí je nepředvídatelné. Klidně můžete jeden rok chytat první týden v dubnu v kraťasech a opalovat se a za rok ve stejnou dobu může sněžit a budete se klepat v bivaku. Pokud dobře vychytáte dobu, kdy se kapři probírají ze zimní hibernace, budou mít pořádnou chuť k jídlu a pro vás to znamená samá pozitiva. Další věcí, kterou je třeba zvážit je fakt, že jaro je období tření a jezero, které je jinak plné kaprů, může být najednou prázdné, protože kapři se přemístí na svá oblíbená místa, kde se třou. Může vám to pořádně ztížit chytání, ale na druhou stranu, je to perfektní doba, jak zjistit, co za ryby se vlastně v jezeře nachází – když na vlastní oči uvidíte ty obří kapry, jak se potulují u břehů, budete je o to víc chtít chytit. Nicméně mou oblíbenou roční dobou je podzim. Teplota vody je stabilní, kapři shánějí potravu, aby si vyrobili zásoby před zimou, a na mnohých vnitrozemských jezerech hladina klesá. Stále je obtížné kapry nalákat, ale je to poněkud jednodušší než v předchozím případě, protože v jezeře je prostě méně vody, ve které by se mohly schovat. Takže teď, když jsem se rozhodl kam a kdy pojedu chytat, je dalším krokem dát dohromady veškeré náčiní a připravit jej na výjezd. Velkou část času trávím tím, abych o své vybavení adekvátně pečoval a abych jej dobře udržoval, protože tyto typy vod umějí být zrádné a musíte si být 100% jisti, že vás nic nenechá na holičkách.

  b-nahled

Čluny

Jednou z nejdůležitějších součástí mé rybářské výbavy na velké vody je člun a to z následujících důvodů:

  1. umožňuje mi přemísťovat se po jezeře s výzbrojí a vybavením
  2. umožňuje mi prozkoumávat vodu pomocí echolotu
  3. umožňuje mi chytat a zakrmovat na místech, které jsou mimo dosah nahození
  4. umožňuje mi bojovat s rybou a úspěšně ji vytáhnout, pokud je to ze břehu příliš riskantní

Takže po každém výletu se ujistím, že je můj člun důkladně umytý a vyčištěný a že jsou opraveny všechny praskliny či díry, je-li to zapotřebí, pak teprve, když je usušený, jej zabalím. Když se chystám někam vyrazit, znovu jej ještě doma nafouknu, abych se ujistil, že je ve 100 % stavu, protože není zrovna dobré dorazit na jezero a zjistit, že je někde problém.  Člun, který používám já, je třímetrový nafukovací člun, který se mi v pohodě vejde do auta, je dost velký na to, abych se s ním pohodlně a bezpečně dostal s celou mou výzbrojí přes jakékoliv jezero, ale také dobře ovladatelný, abych při souboji s kaprem nevybil příliš baterie. Když zmiňuji baterie, mám samozřejmě na mysli baterie motoru, který pohání člun. Pár velkých vod dovoluje na člunech použití benzinového motoru, ale většina ne. Stejně jako u samotného člunu, i volba vhodného motoru je něco, do čeho se vyplatí investovat – potřebnou práci by vám měl odvést motor v rozmezí 40 – 55 liber. Také budete potřebovat pár vhodných baterií – baterie o 110ah vydrží rozumnou dobu a nejsou příliš těžké na nošení. Už jsem ale mnohokrát říkal, že baterie za vás neodvedou všechnu práci – tak dlouho prostě nevydrží. Má rada zní naučit se veslovat – není to těžké, poměrně rychle se do toho dostanete a hodně vám to ulehčí život. Veslujte, pokud chcete umístit nástrahu, veslujte při obhlížení míst a baterie využívejte jen v případě, že zápasíte s kaprem a samozřejmě abyste se dostali na místo a při odjezdu zpět. Stejně jako člun, kontroluji i svůj motor, jestli funguje správě, jestli jsou čisté kontakty a nikde není rez a je také dobré zkontrolovat, jestli není někde na šroubu zamotaná splétaná šňůra nebo vlasec, protože by vás to zpomalovalo. Baterie také musíte udržovat v čistotě, po použití je plně nabít a během chladných zimních měsíců je průběžně dobíjet, zajistíte si tak maximální efektivitu během celé doby jejich životnosti.

f-nahled

Trochu jsme se tím zdrželi, ale problematika člunu je něco, s čím plno rybářů trochu bojuje, když s tímto typem rybaření začíná. Někdo si může myslet, že používání člunu je jednoduché, ale používat jej správně je tak trochu umění. Zápasit s rybou v noci, na velké vodě a vést si přitom dobře to má daleko do jednoduchosti, naopak jsou zapotřebí roky praxe k tomu, abyste to pokaždé zvládli dobře. Je jedna opravdu důležitá věc, o kterou bych vás chtěl požádat, pokud se rozhodnete zkusit chytat tímto způsobem a to, prosím vás, používejte záchrannou vestu pokaždé, když vyjedete na člunu na vodu.

Přístřeší a oblečení

Tyto velké vody mohou být někdy velmi nehostinné – poryvy větru a prudké deště mohou trvat několik dní, takže se ujistěte, že máte pořádný bivak, který vydrží vše, co si na vás přírodní živly vymyslí. Velký však v tomto případě neznamená vždy dobrý, protože takový velký bivak je mnohem náchylnější k silným poryvům větru, které ho mohou v okamžiku odnést. Co já si pamatuji, vždy jsem používal bivak Titan, který je velmi aerodynamický a silný; používal jsem ho ve všech ročních dobách, přečkal v něm silné bouře a všemožné galeje a nikdy mě nenechal na holičkách – a to už o něčem vypovídá. Dokonce i v takových extrémních podmínkách, jako když jsem chytal na řece a údolím se prohnalo mini tornádo, které ohýbalo a lámalo stromy nade mnou, Titan stál pevně na svém místě. Přemýšlejte nad tím, jak svůj bivak umístíte; pokud nejsilnější vítr přichází z jihozápadu, musí být vchod bivaku umístěn mimo tuto stranu. Důležité jsou také kolíky bivaku – na blátivých vodách většinou kolíky dodávané s bivakem nejsou vhodné pro takové prostředí, takže mám své vlastní 18“ tyče opatřené závity, které drží dobře i v blátě. Co se týče oblečení, to už je dnes na takové úrovni, že nemůže být omluvy pro to, že nemáte teplé, voděodolné oblečení, které budete určitě potřebovat. Pokud však používáte člun, ani takovéto oblečení není ideální tak jako pořádné prsačky, protože dostat se do lodi travinami a blátem může být v určitých částech roku poněkud ošidné, proto je také vždy důležité používat záchrannou vestu. Někdy, když vím, že určitě přijde nějaký ten záběr, v nich dokonce spím – jen abych ušetřil trochu času, když ten okamžik nastane.

  c-nahled

Pruty, navijáky atd.

Každý máme své oblíbené vybavení; co se prutů týče, vzhledem k tomu, že jsem poměrně vysoký, preferuji delší pruty a používám 13“ verzi s 3,5lb testovací křivkou, který má dostatečnou sílu na to, aby zvládl většinu situací jako například padlé stromy, nebo travnaté podloží. Vzhledem k tomu, že většinu ryb budu zdolávat ze člunu, potřebuji prut, který nebude příliš tuhý ve špičce, protože ryba v blízkosti lodi může začít náhle prudce zmítat a tyto pohyby musí prut dokázat ztlumit tak, aby se nevyvlékl háček nebo nepřetrhnul návazec. Dalším důvodem, proč používám delší prut je, že chytám ve velkých vzdálenostech a na travnatých podvodních pásech chci mít špičku vysoko ve vzduchu tak, aby vlasec letěl daleko, jak jen to jde. Co se týče navijáků, je to opět hodně o osobní volbě, ale určitě se musí jednat o navijáky na velké vody, které na sobě mohou mít velké množství vlasce. Nejsem zastánce chytání na nějakých extrémních vzdálenostech, raději chytám tak blízko jak jen to je možné, protože je to mnohem efektivnějších, ale někdy je nutné vzdálenost navýšit. Pokud je k tomu tedy rozumný důvod, chytám i na větších vzdálenostech asi do 400m, což je většinou takový můj limit. Viděl jsem teda i takové, kteří chytají na vzdálenosti kolem 1000m, což mi přijde naprosto šílené – tohle určitě není můj šálek čaje. Nemohu však nezmínit, že práce s vlascem na těchto vodách může dát někdy pořádně zabrat, ať už díky skalám na jezeře Salagou nebo díky pahýlům stromů na jezerech Orient či Chantecoq, takže člověk musí být pořád ostražitý, dávat si pozor na to, aby byl vlasec stále v perfektním stavu a vyměnit ho hned ve chvíli, kdy se objeví jakýkoliv problém. Dnes si můžeme vybírat, jestli používat vlasec nebo splétanou šňůru. Co se týče chytání ve vzdálenosti, v zásadě se držím pravidla, že pokud chytám na vzdálenosti do 250m, pak použiji vlasec a na delší vzdálenosti pak splétanou šňůru, tak aby indikace záběrů byla co nejlepší.  Nicméně už jsem chytal i na vzdálenost 400m s vlascem a byl jsem s indikací maximálně spokojen.

  d-nahled

Lokalita a taktika

Takže teď když jsem se dostal na jezero s veškerou výzbrojí, teď přijde ta složitější část, kdy začne opravdová práce. Musím si vybrat správné místo. Vybírat budu podle řady faktorů – kolik vody je na daném místě, je-li tu nějaký záchytný bod, je-li tu pravděpodobnost výskytu travin a vázek, jestli je tu řečiště – všechno tohle mi dává na výběr. Pak už naskočím do člunu a se svým echolotem, H-blok bójkami, dalšími značkovacími prvky a GPS hledám oblasti, ve kterých by se mohli nacházet kapři – ty si nejprve označím H-bójkami a když mi dojdou, mohu buď použít třeba klasické tyčovky, nebo k označení místa mohu použít GPS. Sonary jsou v dnešní době také dobrá věc, protože vám velice rychle řeknou vše o jezeře, na kterém chytáte, takže má určitě smysl pořídit si ten nejlepší, který si můžete dovolit. Stejné je to s GPS – bez ní by byl dneska úplně ztracený. Hodí se zejména v noci, kdy můžu i ve tmě doplout na místo přímo. Další výhodou GPS je, že si můžete označit svůj tábor a pak sledovat, jak daleko jste – nemá smysl hledat dobrá místa příliš daleko. Můžete si vhodná místa zaznamenat, a když bójku odstraníte, v pohodě je znovu najdete – plus můžete si je nechat uložené a znovu je používat každý rok a ušetřit tím spoustu času. Na začátku každého rybaření potřebujete mít možnost vybrat si místa, na kterých by se mohli kapři vyskytovat, takže já v tuhle chvíli nejprve prověřím místa, která se osvědčila na základě zkušeností. Další věc, kterou je třeba při výběru místa vzít v úvahu je skutečnost, co se nachází mezi potenciálním místem a břehem – není vám moc platné najít dobré místo, pokud je před ním příliš velké množství vázek. Nikdy nechci žádnou rybu ztratit, takže raději zakrmuji na místech, kde vím, že mohu chytit a úspěšně vytáhnout většinu z nich. Hloubka také hraje velkou roli – zejména na velkých vodách, kde můžete mít velkou škálu různých hloubek, takže se vyplácí chytat na různých hloubkách a vzdálenostech, dokud nezačnete mít záběry, podle kterých můžete doladit své chytání.

  e-nahled

Hledejte známky kapří aktivity

Jakmile mám bójky rozmístěné, mohu začít zakrmovat tak, abych do své oblasti přilákal nějaké ty ryby. Říkám tomu, že jim dávám ochutnat krmení, které používám, tak, aby ho chtěli víc a víc a proto si pro něj připlavaly. Na těchto obrovských vodách jsou mé bójky rozmístěny na mnoha akrech, takže 5 – 10 kg krmení může zmizet docela rychle. V tuhle chvíli už mám tedy pruty ve vodě a chytám. Neustále budu sledovat vodu a hledat známky kapří aktivity ať už v mé oblasti, nebo někde dál – v tuhle chvíli je nedocenitelnou pomůckou dobrý dalekohled. Ne že bych se nehnul z místa – vybral jsem si přeci místo, o kterém si myslím, že to byla ta nejlepší volba. Na velkých vodách jen zřídkakdy něco chytíte hned z počátku – kaprům chvíli trvá, než objeví vaši lokalitu a zvyknou si na krmení, které jste jim připravili. Většinou začínám mívat záběry tak 3 – 4 den, ale někdy musím čekat i déle nebo naopak kratší dobu. Jakmile se záběry objeví, začnu analyzovat, z které části mé oblasti to bylo, z jaké hloubky, na čem tam chytám. Pak mohu zhodnotit, jestli je zapotřebí něco změnit na ostatních prutech tak, aby byly produktivnější. Situace se může neustále měnit a i počasí může hrát velkou roli na velkých vodách. V podstatě bych řekl, že jsem mnohem spokojenější, když je nízký tlak, trochu větrno, zataženo a trochu vlhko spíše než vysoký tlak, slunečno a klidno.

  g-nahled

Vše musí být perfektní na 100%

Další věc, kterou bych chtěl probrat, jsou montáže. Na vodách, na kterých chytám, nejsou kapři vystaveni příliš velkému tlaku, protože počet rybářů, kteří zde chytají, je v poměru k velikosti plochy docela malý. Vezměte si jezera jako je Orient – ta jsou zavřená řekněme od konce října do začátku dubna, na jaře se zvedá hladina vody a v létě jsou tu davy dovolenkářů, což rybaření hodně ztěžuje, takže ve skutečnosti jsou kapři pod nějakým tlakem jen pár měsíců v roce v září a říjnu, přičemž těch 8 týdnů tu chytá jen 40 – 50 rybářů na nějakých 2500 hektarech – to není moc. Takže mým hlavním kritériem pro montáže je to, aby byli dostatečně silné a nezradili mě, vše musí být perfektní na 100% – uzle, háčky, obrtlíky, délka. Na některých vodách, na kterých chytám, je nutné, aby montáže byly jednoduché, ale efektivní, protože budou pořádně otestovány také raky a otravnými, nežádoucími rybkami. Také jsem fanouškem delších návazců, protože cílím na velké ryby a návazce v délce řekněme 45cm mi dávají větší jistotu, že ty velké ryby s hlubokým podbřiškem nasají nástrahu ještě před tím, než se návazec vyrovná a ryba ucítí olovo. Používám převážně dvě hlavní montáže – standartní jemný návazec s háčkem velikosti 4, jako třeba Nash Fang X, a 20mm boilies + popka. Také používám odpadávací závěsky, mým oblíbeným je Nash Weed Clip, který se vypojí pokaždé, když to potřebuji, a který je velice vhodný, když chytám v zatravněných vodách. Co se týče olov, má oblíbená jsou olova grip – většinou používám 170g, ale pokud chytám se splétanou šňůrou na větší vzdálenost, pak sáhnu i po 200g.

j-nahled

Mou druhou oblíbenou montáž, o které jsem zjistil, že je velice efektivní při chytání velkých ryb, jsem okopíroval od mého dobrého přítele Tima Paisleyho a je jí montáž Combi Blowback. Zase se jedná o delší návazec s tuhou sekcí z Amnesia, pak malým kroužkovým obrtlíkem a nakonec 5cm měkké splétané šňůry a háčkem s dlouhým zahnutým raménkem. Celá montáž je opět doplněna dvojitou 20mm nástrahou ve stylu sněhuláka. Poslední součástí montáže bude malá PVA punčocha naplněná peletami a nakrájenými boilies, který připevním na háček a mám tak jistotu, že když montáž nahodím, přistane na dně a nic se nezamotá. Jak už jsem říkal, montáž musí být silná a efektivní a stojí za to obětovat trochu víc času na to, aby bylo vše v naprostém pořádku, protože přece nechcete, aby vás montáž nechala na holičkách v tu nejhorší možnou chvíli, třeba když už už máte skoro vytaženého velkého kapra z takhle složité vody.

i-nahled

Něco, co musíte také zkontrolovat a kontrolovat neustále je stav háčku, protože háčky se velice rychle ztupí, zejména pak na vodách jako je Salagou, kde je spousta skalnatých balvanů a raci a malé stříbrné rybky se neustále motají kolem nástrahy. Takže montáž kontrolujte pokaždé, když měníte nástrahu a pokud nevypadá dobře, nebo máte pocit, že něco není v pořádku, hned ji vyměňte. Je dobré mít vždy nějakou zásobu montáží s nástrahou přímo ve člunu, stejně tak nějaká olůvka a PVA sáčky, protože by se vám rozhodně nelíbilo doplout k nástraze, zjistit, že něco není v pořádku a muset veslovat zpět k bivaku, abyste to mohli napravit. Mít takovéto zásoby ve člunu znamená, že montáž dokážete vyměnit rychle a ušetříte spoustu času. Pamatujte, že pokud chytáte na těchto extrémních velkých jezerech, vše musí být celou dobu stoprocentní, protože jedna malá chyba může být hodně drahá.

Co nástraha a krmení?

Posledním tématem, které bych rád probral, je nástraha, což je téma samo o sobě velice obsáhlé, takže se pokusím být stručný, jak jen to jde. Co se týče nástrahy, musím mít naprostou důvěru v to, co používám a vědět, že pokud tam někde jsou ryby, budou chtít připlout krmit se do mých zakrmených oblastí. Používám hlavně boilies, protože si myslím, že si myslím, že má mnohem větší potenciál při chytání velkých kaprů na těchto jezerech. Tím nechci tvrdit, že velkého kapra nechytíte na partikly, ale já prostě preferuji boilies jako hlavní nástrahu. Jak už jsem říkal, používám dvojitou 20mm nástrahu ve stylu sněhulák, přičemž používám jedno normální boilies společně s pop-upem, který společně s hmotností háčku vytvoří na dně takovou prezentaci, že ji kapři mohou snadno nasát. Jako hlavní krmení používám mix 15mm a 20mm boilies, přičemž některé jsou půlené, některé drcené a některé zůstávají tak, jak jsou. Případně do mixu na některých vodách přidávám také nějaké ty pelety. Mé oblíbené jsou 22mm halibut pelety. Nicméně v tom případě musím mít jistotu, že teplota vody je dostatečně vysoká, protože tyto pelety mohou být dosti olejnaté. Jakmile mám připravený kbelík krmení, přidám dip nebo nějakou jinou tekutou přísadu a pořádně to zamíchám tak, aby bylo vše pěkně obalené, a pak to celé nechám pár hodin odstát, než to spolu s nástrahou naservíruji do vody. Mám rád cílené zakrmování konkrétního místa kdy v okruhu asi deseti metrů kolem nástrahy je roztroušena hrstka mixu a přímo u nástrahy je také pěkná porce krmení. Tato taktika přiláká kapry pěkně k nástraze a výsledkem je chycený kapr.

k-nahled

Často se mě někdo ptá, kolik krmení si na takováto jezera brát s sebou. Odpověď je poměrně komplikovaná, protože to vše záleží na dané situaci. Některé týdny mohu do vody naházet 30 – 40 kg, jindy zase, když se nic neděje, použiji třeba jen 3kg. Ale ve chvíli, kdy vám začne chodit jeden záběr za druhým, určitě nechcete, aby vám došlo krmení, takže vždy stojí za to mít něco navíc pro případ, že to bude třeba. Další problém, kterému můžete čelit, jsou raci nebo bílá ryba, která dokáže během chvíle zlikvidovat boilies a vy pak hodiny čekáte a nic se neděje, což může být docela frustrující, protože takhle klidně můžete hodiny chytat a nemít na háčku nic, čím by se kapr mohl chtít nakrmit. V současné době je spousta řešení tohoto problému. Nicméně používání větších, tvrdších nástrah nebo dokonce zafóliování nástrahy nepatří mezi mé oblíbené postupy. Pak je tu ještě možnost použití partiklů jako jsou tygří ořechy, nicméně já chytám na vodách, kde jsou raci, kteří si poradí i s tím největším ořechem. Poslední možností je pak použití umělé nástrahy, s kterou jsem si na některých vodách vedl docela dobře.

m-nahled

Chci pořádnou výzvu!

Takže takhle vypadá můj přístup k chytání na obrovských vnitrozemských jezerech Evropy – je těžké na nich chytat, mohou být poněkud skličující, mohou být opravdovou výzvou a nechat vás absolutně frustrované, ale ryby, které se v nich nacházejí, jsou opravdu divoké a pořádně vyzkouší vaše limity. Pro mě je chytání obrovských kaprů z obrovských vodních ploch přesně to, o čem celá kaprařina je. Nechci jednoduché chytání, chci pořádnou výzvu. Všem, kteří chtějí přijmout takovou výzvu, přeji hodně štěstí a věřím, že toho nebudete litovat!

Andy Chambers

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (26 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč