Velikonoční dobrodružství - Redakce

Téma Ostatní články, publikováno 7. 4. 2019, přečteno 1243x.

V mysli mi probíhalo vše, co se během prodlouženého víkendu u vody odehrálo. Byl jsem potěšen, jak věci fungovaly a nemohl jsem si přát víc. Zažil jsem neuvěřitelnou změnu počasí, noci bez záběru a závěr s krásnými úlovky. Shoda různých okolností mě dostala právě na toto jezero.  První jezero, kam jsem chtěl jet, bylo nepřístupné kvůli vichřici, která poničila několik u vody stojících stromů. Jsem přesvědčený, že vše se stalo z nějakého důvodu a v následujících řádcích vám svůj příběh přiblížím.

001-nahled

Konečně tady byl prodloužený víkend a já hořel nedočkavostí, abych se dostal k vodě. Všichni známe ten pocit po dlouhé zimní přestávce. Příroda se probouzela ze zimního spánku, stromy se začínaly zelenat a přesně tohle je má nejoblíbenější část roku. Jeden můj dobrý přítel mi poslal tip na novou vodu, a když jsem se na ni podíval přes Google Earth, byl jsem nadšený! Viděl jsem vodu s velkým potenciálem a měl jsem chuť okamžitě nahodit. Už jsem nemohl déle otálet, hned následující den jsem vyrazil.

002-nahled

Po práci jsem skočil do auta, které bylo naloženo až po střechu a nechal se navigací nasměrovat k vodě. Přede mnou byl prodloužený velikonoční víkend. Poté, co jsem zvládl ¾ trasy, počasí se prudce zhoršilo. Zima se náhle vrátila a počet nehod na silnici dokazoval, že většina lidí už přešla na letní pneumatiky. Naštěstí mě těch pár teplých dnů nepřesvědčilo a tak jsem díky zimním pneumatikám dorazil do cíle v pořádku. Než jsem se vydal zakoupit povolení k lovu, zastavil jsem se u vody, abych si prohlédl okolí. Měl jsem divný pocit, vše bylo pokryto sněhem a cesta k vodě byla pokryta směsí bahna a sněhu. Jediný přístup k vodě byl zablokován padlými stromy, které nevydržely tíhu sněhu a ledu. Teplota klesla na –1,5 ˚C a situace vypadala beznadějně. Když jsem se vrátil z obchůzky, musel jsem se na chvíli posadit do auta a začít přemýšlet o náhradních alternativách.

Potřeboval jsem rychle nový plán. Vytáhl jsem z kapsy telefon a snažil se zjistit, jak daleko je voda, kterou jsem znal z vyprávění mých přátel. V tu chvíli pro mě neexistovala jiná možnost. Vrátit se domů a lovit na místní klubové vodě nepřipadlo v úvahu. Bylo na čase poznat něco nového. K nové vodě to bylo „už jen“ 170 km. Předtím, než jsem se vydal na novou cestu, zavolal jsem jednomu dobrému příteli, který žije v této oblasti, a je to člověk, kterému můžu věřit. Když mi řekl, že je u nich o 15 ˚C více a slunečné počasí, na chvíli jsem zaváhal a myslel si, že se mě snaží obelhat. Nakonec mě ale ujistil, že je to skutečně tak, a stejné počasí má pokračovat i v příštích dnech. Neváhal jsem a okamžitě jsem se vydal na cestu. Čím více jsem se blížil k cíli, tím vyšší byla teplota na teploměru mého auta. Kdybych to sám nezažil, těžko bych tomu uvěřil. Počasí bylo naprostým opakem toho, odkud jsem odjížděl. Od silných sněhových přeháněk až po příjemné teploty a sluneční svit. Přesně takhle jsem si představoval můj velikonoční víkend!

003-nahled

005-nahled

Byl jsem opravdu překvapen, když jsem viděl, že jsem u vody téměř sám. Na několika místech lovili rybáři s krmítkem a to bylo všechno. Nemohl jsem uvěřit tomu, že zde neloví žádný jiný kaprař! Místo, které jsem chtěl vyzkoušet, bylo naštěstí volné. Netrvalo dlouho a pruty jsem měl ve vodě. Pro lov ve studené vodě jsem zvolil nástrahy o průměru 16 mm. Moje volba padla na Birdfood Boilie s banánovým powderem a na druhý prut jsem nastražil Crawfish zatraktivněný v Monster Crab Flavour. Uvedeným nástrahám velmi důvěřuji, protože dobře fungují i ve studené vodě. Na oba pruty jsem nastražil boilie na panáčka s 16 mm pop up a doufal jsem, že se v ranních hodinách dočkám záběru. 

004-nahled

006-nahled

Nestalo se.  Po 3 dny jsem sledoval hladinu, na které se neobjevil ani jeden náznak rybí aktivity. Třetí noc začalo silně pršet a pršelo celou noc. Teprve nad ránem déšť ustal. Užíval jsem si ranní kávu a sledoval vodní hladinu. Podle informací mého kamaráda zde byly ryby aktivní hlavně ráno. Stál jsem a pozoroval své okolí, když jsem uviděl rybu, která se obrátila nedaleko mých nástrah.  První aktivita, kterou jsem za tři dny zaznamenal. Byli tady! Vytrvalý noční déšť probudil jejich aktivitu. O necelých 5 minut později se ozval signalizátor na mém pravém prutu. Odhodil jsem hrnek s kávou a byl jsem v kontaktu s první rybou. Po slušném boji jsem dostal kapra do sítě podběráku. Byl jsem šťastný, že jsem dočkal. A pak právě, když jsem chtěl začít s fotografováním, rozjel se levý prut.

007-nahled

008-nahled

009-nahled

Kapra jsem zapnul do vážícího tašky a skočil po druhém prutu. Snažil jsem se dostat kapra pryč od překážek. Od samého začátku jsem věděl, že je to lepší ryba. Trvalo to dlouho, než jsem spatřil pod vodou stín bojující ryby. A právě když se souboj blížil ke konci, uviděl jsem tmavě zbarveného šupináče s výrazně světlým břichem. Když jsem kapra navedl konečně do podběráku, rozlehl se po jezeře můj vítězný křik. Umístil jsem obě ryby ve vážících sacích do vody a zavolal kamarádovi, jestli by mě nepřijel vyfotit. Samozřejmě jsem ho nemusel dlouze přemlouvat.

010-nahled

011-nahled

012-nahled

Nejdůležitější je vždy vytěžit ze situace to nejlepší a neztrácet naději. Nakonec byla má snaha a úsilí odměněny a domů jsem se vracel s úsměvem na tváři.

 

Andreas Filusch

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (16 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč