Švestičky z kolínské zahrádky - Redakce

Téma Nezapomenutelné zážitky, publikováno 9. 8. 2015, přečteno 2860x.

Nádherný řádkáč pro Petra Veselého, který pokořil magickou hranici 30kg!

Po roční pauze bez rybářské dovolené se mi konečně podařilo urvat se z neustálého pracovního nasazení a naplánovat si týden u vody. Hořel jsem nedočkavostí si pořádně zachytat, a tak jsem zvolil obvyklou destinaci v Maďarsku. A vzhledem k tomu, že mě k této výpravě dotlačila moje žena Filoména, která už má na kontě několik pěkných ryb, parťák byl jasný.

dsc-0018-nahled

Okamžitě jsem žhavil telefon a volal Karlovi, aby mi připravil mé oblíbené boilies a abych také zjistil, jaké novinky si přichystal a co bych mohl otestovat. Rozhodně nemohlo chybět na této vodě osvědčené 3XL a Food signal. K testování mi pak Karel nabídl Angry Plum, která jednak naprosto nádherně voní a jak se později ukázalo, kaprům velmi chutná.

Nastal den D a my časně ráno vyrážíme na cestu. Po sedmi hodinách jsme na místě a zjišťujeme, že má oblíbená stanoviště jsou již obsazena. Neklesáme na mysli a bereme to jako výzvu a příležitost poznat jiné části jezera a poprat se s novými překážkami. A tak nafukujeme člun a chystáme se k přesunu na lovné místo. Filoména jen skepticky prohodí, že se do toho člunu vše nemůže vejít a pokud ano, určitě se uprostřed jezera převrátíme a utopíme. Neutopili jsme se! Rychle vybalujeme, protože pokud máme prozkoumat naše okolí a zavést tolik prutů než se setmí, musíme zabrat.

dsc-0016-nahled

Konečně vyrážíme na vodu. Mapujeme terén a zkoumáme, kam by si to ti zkušení podvodní velikáni mohli namířit. U dvou z vyhlédnutých míst zjišťujeme, že v cestě je několik potopených stromů. Vlasec by po položení montáže visel ve větvích a my bychom měli téměř nulovou šanci rybu zdolat. Jelikož nemáme mnoho jiných možností a místa se nám opravdu líbí, nechceme se vzdát bez boje. Podél břehu využíváme stromy, na které zavěšujeme háčky. U druhého místa využíváme bójky jako plováku tak, abychom udrželi vlasec u hladiny. Trvalo několik výprav, než jsem tento systém dotáhl k dokonalosti.

Poslední prut zavážíme už za tmy a chystáme se k odpočinku, když se najednou rozezní signalizátor a mám první záběr. Beru prut, skáču do člunu a vyrážím za rybou. Bohužel už bylo příliš pozdě. Tentokrát mi unikla do vázek, ze kterých jsem vytáhl jen prázdnou montáž. Těší mě však, že mé oblíbené boilies 3XL nezklamalo a funguje pořád skvěle. Ještě dodám, že místa jsme si rozdělili s tím, že vpravo budeme chytat na 3XL a vlevo na Angry Plum.

V průběhu noci se nám daří zdolat dva nádherné šupináče do 14 kg. Za svítání pak prvního lysce. Přes den přišel sice jen jeden záběr, ale večer se ryby opět vrací na naše zakrmená místa. Následující podvečer si Filoména zdolá krásného lysce a díky Angry Plum si zvýší tak svůj osobák na 15,3 kg. Máme radost, ryby berou. Jen počasí se kazí a přicházejí první dešťové přeháňky.

obrazek
obrazek
obrazek

Příští ráno ve 4:30 nás budí pípnutí hlásiče. Vstávám a jdu prut raději zkontrolovat. Špička se pomalu ohýbá a přichází druhé pípnutí. Vím, že chytám nedaleko od vázek a proto mám utažené brzdy téměř na doraz. Zvedám prut do tvrdého a rychle tedy nastupuji do lodě, abych se co nejvíce přiblížil k lovnému místu. Zjišťuji, že je vše v pořádku a ryba si to míří do hloubky, kde echolot ukazuje 22 m. Není kam by se schovala a tak si pro sebe říkám: „Super, konečně si můžu užít zdolávání bez stresu.“ Po nekonečně dlouhé době však můj optimismus z chycení velkého kapra ustupuje. Navíc jsem ve slepém bodě a na hranici možnosti vybavení. Špička mého prutu Sonik Black 2,75lb, na kterém je cítit i tu nejmenší rybu nebo její výpad a který jsem si koupil jen tak pro radost a užil si každou „zdolávačku“ na 100 %, byla neustále ve vodě. Ryba se mi nedařila zvednout. Nejsem z těch, co ji nechávájí jezdit jen tak, ale tahle si opravdu dělala, co chtěla.  Odtáhla mě dobrých sto metrů a pořád jsem nezahlídl ani ploutvičku. Prut už začal vydávat divné zvuky a já měl dojem, že zabírám jen rukojetí. Veškerá tíha zdolávání tak připadla navijákům.

Zklamaně jsem si povzdechl, že je to strejda sumec a tak jsem se do toho opřel. Najednou tlak povolil a úlovek šel ke hladině. Ještě několik výpadů, se kterými si prut hravě poradil a něco se mihlo těsně pod hladinou. Sumec to nebyl a mně se rozklepala kolena. Mám už pár dvacítek chycených, toto však bylo monstrum. Teď hlavně nic neuspěchat a nepokazit. V klidu navézt rybu do podběráku a: „JE TO TAM“, musel jsem si zařvat. I montáž od Carp ´R´ Us odvedla dokonale svoji práci v tomto vyčerpávajícím souboji mezi mnou a přírodou.

dsc-0117-825-nahled

Na břehu mě nedočkavě vítala Filoména se slovy: „ Tak ho ukaž.“ Mám skvělý podběrák MacK2 se třemi úchyty pro snadnou manipulaci, ale pod tíhou tohoto obra by nevydržel. Museli jsme použít vážící sak, abychom rybě neublížili. Položili jsme kapra na podložku, polévali ho vodou a jen nevěřícně zírali. Mně se netřásla jen kolena, už jsem se klepal celý. Nejspíš radostí i vyčerpáním. I tak jsem se ještě přemohl a společnými silami jsme kapra zvážili. Pro jistotu několikrát, protože jsme pořád nemohli uvěřit hodnotě, která se nám ukázala. Lysec s ohromným panděrem, kterému zachutnalo ANGRY PLUM, vážil neuvěřitelných 30,60 kg.

Díky tomuto úlovku se naše podzimní výprava stala pro mě i Filoménu nezapomenutelnou a já si splnil svůj životní sen. Ani nevím, jestli dřív poděkovat svatému Petrovi nebo Karlu Niklovi :)

Petr Veselý

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč