Rozhovor se Švíckem, Rosťou a Martinem - David Fořt

Téma Rozhovory, publikováno 12. 9. 2012, přečteno 3443x.

Po skončení WCC 2012 na italském Lago di Bolsena nám poskytly rozhovor 2 týmy, které se na tento závod kvalifikovaly na závodech Hejlovské Enduro a Hejlov Carp Cup.

Vítězům Endura – Rosťovi Watorovi a Martinu Kaniovi z týmu Extreme Carping a vítězi Hejlov Carp Cupu – Milanu „Švíckovi“ Švecovi jsme položili stejné otázky. Tady jsou tedy jejich dojmy z účasti v tomto podniku, který byl ve světovém měřítku pro oba týmy první zkušeností.

10-carprus-nahled

Jaké jsou vaše bezprostřední dojmy z právě proběhlého WCC 2012?

Extreme Carping:

Jedinečný zážitek chytat na tak krásné a udržované vodě.Možnost setkáni se světovými jmény kaprařiny, kdy je tohle jediná příležitost potkat je na jednom místě.

Švícko:

Bezprostřední dojmy jsou dost smíšené. Na jednu stranu jsme si slušně zachytali a na druhou stranu jsme zklamáni z celkové organizace WCC. Každopádně to byla velká zkušenost. 

obrazek obrazek

Hodně lidí si stěžovalo na problémy s organizací závodu. Bylo to opravdu tak hrozné? (Tady se pokud možno rozepište o tom, co se tam dělo a co vás z organizačního hlediska zaskočilo).

Extreme Carping: 

Ještě horší…

  • neoznačený bivy Camp
  • startovali jsme za Slovenskou republiku jako vítězové jejich kvalifikace
  • uvítací párty,kdy byly slibovany poukazy na jídlo a místo toho vybírali 20E za něco smaženého v plastových kelímcích a k tomu pivní kozu
  • veškerý program včetně ceremoniálu probíhal s 1 až dvou hodinovými spožděními
  • start závodu-neodstartoval.Začátek byl ve 14 hod,ale v 14:40 jsme již nevydrželi čekat na startovní výstřel a vyrazili na vodu jako ostatní v sektoru
  • cena za první rybu: i kdybychom chytili, tak tel. Číslo jsme dostali až ve 2 hodiny ráno, tedy 12 hodin od začátku…
  • upomínkové předměty: bohužel nikde nic s logem WCC, trika, hrnky atd. Dostali jsme sice 2 podložky, ale byli jsme 3, takže třetí nemá nic na památku. Doufali jsme, že si alespoň budeme moci koupit trika, ale nikde nic…
  • padla naše národní vlajka,prostě ji organizátoři neměli…

Švícko: 

Jak už jsem psal, organizace byla fakt tragická. Hned od příjezdu jsme měli pocit, že to vůbec nefunguje, což se později potvrdilo. Časový harmonogram se posouval, jak se zrovna hodilo pořadatelům a nám nezbývalo než se jen přizpůsobit a čekat. Losování, vyhlášení, start závodů, nic neproběhlo podle plánovaného času. Závody začínaly v pondělí ve 14:00, na místa se mohlo už od 7 hodin ráno. Čekali jsme, že do 14:00 k nám přijdou třeba rozhodčí nebo pořadatelé a řeknou nám něco k pravidlům, to se nestalo, a nejen to, všichni čekali ve 14:00 výstřel nebo podobný start závodů, když se nic takového nedělo, vyjeli první čluny na vodu asi v půl 3, tak jsme vyjeli taky. Rozhodčí k nám poprvé přišli asi v 9 večer, žádné číslo na volání úlovků nám nedali, že ho nemají… Až druhý den nám číslo přinesli a vyznačili hranici povoleného závozu na 200 metrech velkými modrými bójemi. Po 10 večer vůbec nefungovali a noční ryby jsme museli sakovat, což mi přijde na takovéhle akci fakt zbytečné.Shrnul bych to slovy, že to organizátoři moc nezvládli :-)))

obrazek obrazek

Měli jste možnost se osobně setkat s nějakými kaprařskými „celebritami?“ Pokud ano, s kým to bylo a jak na vás zapůsobil?

Extreme Carping: 

Tim Paysley a celá obsádka Carpworldu,Dokonce Csonka chytal vedle nás. Jsou to lidé s neuvěřitelným charisma a naprosto normální…

Švícko:

Zahlédli jsme Tima Paisleyho, Steva Briggse, Lee Jacksona a mnoho dalších „kaprařských celebrit“, ale osobně jsem se s nikým nebavil. Působili na mě jako úplně normální rybáři.

obrazek obrazek

Připravili jste se nějak na losování? Udělali jste si ještě před ním nějaký obraz o sektorech, aby jste případný špatný první los vrátili a zkusili tahat znovu?

Extreme Carping:

Ano. Celý víkend, jsme si projížděli jezero a značili jsme si místa, které se nám líbí, nelíbí a kde se dá dojet autem…

Švícko:

Jezero pro nás bylo velkou neznámou, takže jsme vlastně pořádně nevěděli, co chceme losnout. Na poslední chvíli sehnal Karel Nikl nějaké info od Italů, tak jsme měli alespoň trochu představu o tom, co spíše nechceme, co by jsme případně po prvním losu vrátili do osudí.To jsme také udělali a první los vrátili. Druhý se povedl a s místem jsme mohli být spokojeni. Jinak jsme se na losování vůbec nepřipravovali. Ale viděl jsem kluky, jak si dělají tabulky a vyškrtávají si již vylosovaná místa. Losovali jsme 23. v pořadí, takže bylo z čeho vybírat :-))

obrazek obrazek

Jaký dojem na vás udělalo samotné jezero Bolsena? Doporučili by jste ho našim kaprařům pro jejich rybářské výpravy?

Extreme Carping:

Je to něco úžasného. Průzračná voda, čisté okolí. Jednoznačně ano, ta rozloha je neskutečná a to se prostě musí zažít. Rádi bychom si zde někdy zachytali i mimo závody.

Švícko:

Jezero bylo nádherné, obrovské a docela na nás udělalo dojem. Voda byla křišťálově čistá a bylo v pohodě vidět do 5–6 metrů. Trošičku nám dělaly problém vodní trávy, které byly snad úplně všude a hodně špatně se pokládaly montáže. Určitě by se daly na jezeře najít místa, kde tolik trav není. Ryby byly super bojovné a v perfektní kondici, myslím, že většina z nich ještě nebyla chycena. Určitě je zde potřeba počítat se silným větrem a dalekou vyvážkou. Takže Bolsenu bych doporučil, i když to bylo dost náročné.

obrazek obrazek

Můžete nám popsat vaše lovné místa a pokud možno sektory, ve kterých jste lovili?

Extreme Carping:

Náš sektor se nacházel u města Marta. Jednalo se o písečnou pláž, kde si místní jezdí odpočinout. Navíc se jednalo o noční zónu, tedy loví se zde nonstop…

Švícko:

Naše místo se nacházelo v sektoru Carping club, číslo 7. Bylo to v malém parku a byl zde naprostý klídeček. Měli jsme výhodu, že jsme seděli na malé špičce, takže jsme byli dál na vodu než ostatní. Co se týče lovných míst, strategie byla jasná. Položit to někam kde není moc trávy a doufat, že to propadne na dno. Sektor Carping club byl celkově pěkný a bohatý na kapry. Bylo zde poměrně mělko a až někde na 600m od břehu bylo cca 9 – 10m hloubky. Takže s místem jsme byli spokojeni.

obrazek obrazek

Na jaké nástrahy a montáže jste během závodu lovili?

Extreme Carping:

Chytali jsme výhradně na boilie Starbaits řady Concept a Probiotic. Háčky jsme zkoušeli nové od Carp us Centurion 2000 velikost 6. Olova jsme používali od 140gramů do 250g, dle větru který nám foukal. Návazce jsme používali od Krystonu a olověnky ESP.

Švícko:

Nástrahy jsme měli od Karla Nikla – Kill Krill a Food signal, oboje fungovalo suprově. Zajímavé bylo že nejvíc ryb jsme nachytali na kuličky na dno, sem tam něco na panáčka, ale v té trávě jsem čekal, že půjdou spíš plovky, ale na ty vůbec nic. Montáže jsme používali klasické s odpadávacími olovy, svlékací šňůrkou a háčků Carp´R´Us Continental Snag Hook ATS velikosti 6. Za celé závody nám spadla jedna ryba, což je v té trávě skvělý výsledek.

Jaká byla vaše strategie během závodu? Jak jste krmili na začátku a během závodu? Zkuste popsat vaše první vyvážky, co se týče nástrah, způsobu krmení a následné další postupy během soutěže.

obrazek obrazek

Extreme Carping:

Úkol číslo 1. Byl najít místa mezi trávami, protože celé jezero je zarostlé až do výšky 4m. Díky nefungující kameře jsme se museli spolehnout na náš nový echolot, což bylo složitější než s kamerou, ale zvládli jsme to. Ze začátku jsme byli s krmením hodně opatrní. Usadili jsme 4 tyčovky, 3 na hranici sektoru a jednu na dohoz, kdyby zakázali čluny kvůli větru.
Začali jsme tím co nám fungovalo během sezóny tedy Probiotic Red. Hot demon, Prawn and Pepper. Postupem času jsme najeli i s tygřím ořechem a začli kombinovat.

Švícko:

První den jsem našli na vzdálenosti cca 180m od břehu asi 10 m pás bez trav, tak jsme se rozhodli ho masivněji zakrmit partiklem, peletami a boilisem. Bohužel to nebyla správná volba a prvních 24 hodinách se ozývali jen líni. Byli jsme nuceni hledat jiná lovná místa dál od břehu, což se vyplatilo. I s krmením jsme ubrali. Na každou montáž jsme dávali 1 kg boili a pelet a po záběrech dokrmovali. Tohle nám začalo fungovat, tak jsme se toho drželi až do konce závodů.

obrazek obrazek

Je něco, co by jste teď s odstupem času udělali jinak?

Extreme Carping:

Zkontrolovali kameru před odjezdem, jestli funguje… 

Švícko:

Snad jen to masivnější krmení na začátku bych si příště odpustil, jinak bych neměnil…

obrazek obrazek

Jaké byly vztahy mezi týmy ve vašich sektorech? Cítili jste nějakou rivalitu nebo se vše neslo v přátelské atmosféře?

Extreme Carping:

Vzhledem k tomu,že sousední teamy nechytli ani rybu tak atmosféra byla na bodě mrazu.

Švícko:

Vztahy byly dobré do té doby, než začalo o něco jít a někdo začal chytat víc než ostatní. Pak už samozřejmě přišly protesty, stížnosti atd… Bohužel se to nevyhnulo ani nám a ještě teď sem z toho hodně rozhořčen. Možná by bylo lepší si to vyříkat rovnou na břehu a né žalovat jako ve škole, ale lidská závist je holt všude.

obrazek obrazek

Budete se chtít zúčastnit WCC i v příštím roce?

Extreme Carping:

Chtěli jsme to jednou zažít a to se splnilo.Účast neodmítneme pokud ji někde vyhrajeme.

Švícko:

Myslím, že ne. Popravdě mě to hodně zklamalo, jak organizace tak následná závist u vody atd. Na závody nejezdím, tohle byly po Hejlově moje druhé v životě a zklamaly mě. Takže na WCC už se hned tak nechystám, ale na jiné závody typu Hejlova bych chtěl jet. Byla to ale dobrá zkušenost, takže ničeho nelitujeme.

obrazek obrazek

Je něco, na co jsem se nezeptal a vy by jste chtěli to chtěli sdělit našim čtenářům?

Extreme Carping:

Jednoznačně doporučujeme všem zažít si atmosféru WCC,ale je třeba přistupovat z dvou rovin.Jedna je čistě rybářská a možnost setkání s legendami kaprařiny a ta druhá je organizační,kdy je třeba si uvědomit, že je to jen továrna na peníze. Dále nás mrzí, že celá česká výprava byla rozházena po kempu a nedrželi jsme spolu jako třeba Polský team nebo team z jižní Afriky. To, že spousta teamů odjelo před oficiálním zakončením a nevzdali hold vítězům, jsme již nekolikrák kritizovali a tady to bylo stejné. Na závěr bychom rádi poděkovali firmám,které nás podpořili a to hlavně Rybolov s.r.o.,Egerfish s.r.o J-F-T.cz  a Riva fishing. Připravujeme podrobnější reportáž, kde se rozepíšeme více…

Švícko:

Myslím, že si se na všechno podstatné zeptal. Přeji všem krásné zážitky u vody.

obrazek obrazek

Děkuji oběma týmům za skvělé zpravodajství z místa konání soutěže a blahopřeji ke skvělým výsledkům!

David Fořt

V diskuzi je 2 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč