Rozhovor - Claudia Darga - Redakce

Téma Ostatní články Rozhovory, publikováno 3. 2. 2015, přečteno 10490x.

Jako další článek v rámci navázané zahraniční spolupráce, vám tentokrát přinášíme rozhovor s členkou německého Imperial Baits Ladies teamu. Jedna z mála kaprařek, jejíž hezká a sympatická tvář zdobí nejednu titulní stranu kaprařských magazínů, rodačka z Hamburku, vycházející kaprařská hvězdička mezi rybářkami – Claudia Darga.

001-657-nahled

Jeden z mých prvních úlovků…

1) Ahoj Claudie, kdy a kde ses dostala k rybaření a proč Tě zaujala právě kaprařina?

Ahoj Honzo, nejprve bych ráda poděkovala za interview a za zájem o mou osobu z vaší strany. K rybaření jsem se dostala asi před 5 roky. Tehdy jsem poznala svého přítele, který vyrážel v pravidelných intervalech na noc k vodě, kterou máme blízko našeho bydliště. Po nějaké době mi to nedalo, začala jsem být zvědavá a musela jsem jet s ním. Chtěla jsem zjistit, co tam vlastně každý víkend dělá. Nakonec jsme se spolu dohodli, že jeden letní víkend, při krásném počasí, zůstanu u vody s ním. Jak jsme se dohodli, tak se taky stalo. Nebudu to dále rozvádět, byl to skvělý víkend a nachytali jsme spoustu krásných ryb. Po tomto víkendu jsem s ním začala k vodě jezdit častěji. První dva roky jsem byla spíše jen divák, později jsem se začala více zajímat o ryby, vybavení a taktiku, jak je ulovit. Od roku 2013 jsem už aktivní kaprařkou, členkou IB Ladies teamu a moc ráda trávím veškerý volný čas u vody.

002-nahled

Double z jednoho velkého jezera u nás v Německu…

2) V čem vidíš hlavní důvod, že se o rybaření a hlavně tedy o kaprařinu zajímá tak málo žen?

Hlavní důvod je podle mne zcela jasný. Ani já, ani žádná jiná kaprařka, kterou znám, by nezůstala sama v noci někde uprostřed tmavého lesa a čekala na vytoužený záběr od kapra. Např. u vláčení a lovu dravců je to něco jiného, na tyhle ryby se vyráží k vodě většinou brzy ráno a do večera je člověk zase doma. Já bych tedy u vody sama v noci určitě nezůstala! Myslím, že je to o hlavně o povaze nás žen, všeobecně nemáme rády samotu a tmu. Neznám prostě ženu – rybářku, která by k vodě jezdila sama. Jelikož se ale většina našich výprav za kapry odehrává přes noc, jezdím k vodě většinou ve společnosti mého přítele, nebo společně s našimi přáteli. Přesto však pozoruji jeden potěšitelný trend – u vody a na výstavách potkávám stále více žen. Mám také radost z toho, že se rybářský průmysl poslední dobou zaměřuje také na nás ženy. K dostání je stále více oblečení pro ženy a také se lze sehnat větší lehátka, na kterých je dost místa pro dva.

003-nahled

Z ročních období mám u vody nejraději jaro…

3) Co máš na rybaření nejraději?

Pokaždé, když se dostanu k vodě, odnáším si spoustu pěkných zážitků. Začíná to přípravou místa, rozbalováním věcí a stavbou tábora, poté zapálením vařiče a přípravou nějaké dobré večeře. U vody mi jídlo chutná mnohem více, než doma. Po jedné, nebo dvou sklenicích vína a při pěkném západu slunce, je pak svět pro mě mnohem hezčí a můžu zapomenout na starosti všedních dnů. Vypínám si telefon, nikde žádná televize, ani internet. Neznám lepší místo, kde si mohu více odpočinout, než u vody. Po úspěšné noci je poté nejlepší oslavit s přáteli ulovené ryby a zjistit, která taktika slavila úspěch. Z ročních období mám nejraději jaro, miluji sledování přírody, která se pomalu probouzí a zotavuje se zimního spánku. Mám ráda teplé jarní sluneční paprsky a také na jaře jsem byla nejúspěšnější, co se úlovků týká.

004-825-nahled

S výrobky firem IB a Carp’r’Us mám jen ty nejlepší zkušenosti…

4) Kdy pro tebe začíná sezóna, kdy končí a které roční období máš nejraději?

Sezóna pro mě začíná ihned, jakmile roztaje led a končí v listopadu, když teplota vody klesne pod 8˚Celsia. Lovit během zimních měsíců mě zatím neláká. Chladné noci a krátké dny, stejně jako skutečnost, že je člověk raději schovaný ve stanu, než by se s někým bavil venku, hovoří pro mě jasně – tohle není nic pro mě. Raději využiji čas, abych se připravila na nadcházející sezónu. Začíná to rolováním boilie a končí vázáním montáží a péčí o mé věci.
Jak už jsem řekla v předchozí odpovědi, nejúspěšnější roční období je pro mě jaro. Je to zřejmě proto, že na jaře strávím u vody nejvíce času z celého roku. Prostě tuhle část roku miluji a téměř každý víkend trávím u vody.

005-nahled

S výbavou, kterou k lovu používám, jsem spokojená…

5) Jaký typ vod upřednostňuješ?

Abych pravdu řekla, zatím mám zkušenosti jen s jezery a rybníky. Co se týče lovu na řece, v tomhle směru jsem úplný amatér. U nás na severu Německa je několik typů jezer a tyto přinášejí různé výzvy. Svou sezónu začínám převážně na mělkých malých rybnících, ve kterých se voda prohřeje rychleji. Patří mezi ně staré mlýnské rybníky a mělké štěrkovny. Jakmile se voda dostatečně oteplí, přesouváme se na velké jezera. Liší se svou velikostí a hustotou zarybnění. Z těchto jezer jsem si oblíbila jedno přibližně 100ha jezero, ve kterém plave jen velmi málo, za to však velkých ryb. Čekání na záběr je zde na denním pořádku. Pokud však přijde záběr, můžete si být jistí, že je to jedna z těch větších ryb. Na tomhle jezeře se mi také povedlo minulý rok ulovit svého zatím největšího kapra. Pokud mám čas strávit u vody jen jednu noc, vybírám si raději jednu středně velkou svazovou vodu. Je dostatečně zarybněná a člověk má jistotu, že nebude bez záběru. Přesto i zde je určitá šance na velkou rybu. Pokud to vezmu celkově, ráda trávím čas na vodách, kde je alespoň nějaká šance na úlovek.

006-nahled

Můj osobní rekord, úžasný lysec s váhou rovných 21kg…

6) Jaké vybavení při lovu kaprů používáš?

Ve vybavení, které k lovu používám, nejsem až tak vybíravá, jako např. u výběru nástrahy. Navijáky, pruty, stojan a hlásiče, to vše mám z druhé ruky. O bivak a lehátko se dělíme s přítelem. Pokud nemá čas jít na ryby, beru si prostě jeho stan a jedu k vodě s přáteli. Zatím jsem neměla se svými věcmi jediný problém a jsem s nimi spokojená. Mnohem větší důraz však kladu na konec své montáže. To, co chytá ryby, není vybavení, které máme na břehu, ale poslední část montáže. Začíná to šokovou šňůrou a končí nástrahou pod háčkem. Pro své montáže používám pouze výrobky anglické firmy Carp’r’Us. Těmto výrobkům prostě plně důvěřuji. Zpočátku jsem používala produkty jiného výrobce. Poté co se mi však dvakrát po sobě zlomil háček od jednoho známého výrobce, přestala jsem jejich produkty používat a vyměnila vše za výrobky firmy Carp’r’Us. Nejdůležitější částí udice jsou pro mě ostrý háček a ta správná nástraha. Také při výběru mých nástrah mám už delší dobu jasno. Přibližně dva roky chytám pouze na produkty společnosti Imperial Baits. Lovím ať už na jejich hotovky, nebo na doma rolované boilie ze speciálních mixů, přísad a aditiv, a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti. Díky výrobkům firmy Imperial Baits se mi povedlo nachytat ryby i na hodně prochytávaných vodách, kde mi přátelé zůstali bez záběru.

007-825-nahled

Chyť a pusť je pro mě samozřejmostí…

7) Máš nějaký úlovek, na který obzvlášť ráda vzpomínáš a jak velký byl tvůj největší kapr?

Pár úlovků, na které moc ráda vzpomínám, určitě bylo. Všechno to vlastně začalo prvním kaprem, kterého jsem ulovila úplně sama. V době, kdy jsem ještě nevlastnila rybářský lístek, jezdila jsem se svým přítelem k vodě jen jako divák. Jednou jsme chytali na vodě, kde bylo možno lovit na 3 pruty. Já jsem ho poprosila, zda bych si na jeden prut nemohla zkusit chytit svého prvního kapra. Samozřejmě, že souhlasil a po pár hodinách mi skutečně záběr přišel a já vytáhla svého prvního kapra! Nebyl největší, ale znamenal pro mě tolik, že od té chvíle jsem chtěla chytat stále více ryb. O pár měsíců později jsem již vlastnila rybářský lístek a mohla vyrazit k vodě se svými vlastními pruty. Tenhle můj první ulovený kapr mě vlastně přivedl k tomuto koníčku a výrazně změnil můj pohled na rybaření. Tuhle rybu si budu vždycky pamatovat.
Jistě, že si také pamatuji svého prvního kapra přes 10kg, stejně tak jako prvního kapra přes 15kg. Ale minulý rok se mi povedl úlovek, který se mi velmi silně vryl do paměti. Je to úlovek mého prvního kapra přes 20kg, kterého se mi povedlo chytit minulý rok v létě. Šance na úlovek nebyly vůbec příznivé. 2 týdny v kuse bylo 30 ˚Celsia, nefoukal vítr, nepršelo a na obzoru nebyla žádná změna k lepšímu. Nicméně jsme už dlouho dopředu měli naplánovanou výpravu a chtěli jsme zkusit štěstí na jedné hluboké vodě. Vyrazili jsme se čtyřmi přáteli na 3 noci k vodě. První dvě noci neměl nikdo z nás záběr. Poslední noc se mi však povedlo ulovit krásného lysce s váhou přesně 21kg, který mě při souboji pořádně potrápil. Nádherná ryba a pro mě neuvěřitelný zážitek! Bohužel však byl kapr pro mě tak těžký, že jsem ho při focení nemohla ani udržet. Proto jsme se rozhodli raději pořídit jen pár snímků ve vodě, abychom rybu zbytečně dlouho netrápili na břehu.

008-nahled

Ráda trávím čas tam, kde je šance na úlovek…

8) Máš mezi rybáři – kapraři nějaký vzor?

Opravdový vzor nemám. Musím přiznat, že ani neznám žádnou známou rybářku-kaprařku a také jsem zatím nepřečetla ani jednu knihu od některého ze známých lovců kaprů. Samozřejmě, že znám mnoho rybářů, kteří loví pravidelně větší ryby, než ti ostatní. Nechci se však orientovat pouze na jednu osobu, od které bych se vše naučila a byla mi vzorem. Vždy si od každého vezmu jen něco a poté to vyzkouším u vody…Většinu toho, co jsem se zatím o rybách a chytání kaprů naučila, jsem okoukala u svých přátel u vody. Myslím tím např. vázání různých návazců, nebo taktiku krmení, které by mi pomohly ulovit rybu.

009-nahled

Krásně stavěný podzimní lysec…

9) Jaký je tvůj názor na „Chyť a pusť“?

Upřímně řečeno, nikdy jsem žádného kapra nezabila a ani to nikdy neudělám. Chyť a pusť je pro mě samozřejmostí. Lovím převážně jen kapry a je jedno, zda je malý nebo velký, s každým zacházím jako s křehkou věcí. Každá ulovená ryba by měla být s největší opatrností vrácena co nejrychleji zpět do svého živlu. Bez vrácení úlovků zpět do vody bych už neměla šanci rybu znovu chytit. Např. jen za poslední rok se mi povedlo na jedné vodě poblíž mého bydliště, chytit jednoho kapra 3 x. Vždy mě těší, když se tímhle mým starým známým znovu setkám a jsem ráda, že se mu dobře daří. Pokud bychom ryby po ulovení zpět do vody nevraceli, tohle bych zažít určitě nemohla.

010-nahled

20kg podzimní lysec, takové zážitky se vám vryjí do paměti…

10) Jak bude vypadat tvoje rybářská budoucnost?

V posledních dvou letech jsem u vody strávila poměrně dost času. Letos bych čas strávený u vody chtěla ještě navýšit. A zejména na jaře. Už mám zamluveno několik dnů dovolené tak, abych spolu s navazujícími volnými dny mohla u vody trávit co nejvíce času.
Od října minulého roku mám také vlastní facebook stránku, na kterých pravidelně informuji o svých úlovcích a rybářských aktivitách. Díky tomu jsem za tu krátkou dobu poznala mnoho nových a milých přátel, se kterými se teď mohu o své zážitky podělit. Během tohoto roku se také objeví více mých článků v různých zemích. Dostala jsem mnoho pozitivních ohlasů na mé články a ty mě motivují, abych byla v rybaření ještě aktivnější. Navíc bych díky těmto článkům a příspěvkům chtěla inspirovat a přesvědčit více žen, aby vyrazili se svými partnery k vodě. Sice už začíná počet rybařících žen narůstat, přesto jsou ženy na rybách stále jen vzácností.

Pokud byste měli zájem, navštivte moji facebook stránku:

fb-nahled

Děkuji za rozhovor :)
Rovněž děkujeme za rozhovor a spolupráci, a přejeme mnoho úspěchů do budoucna!
Jan Kořenek (Johan), Carpfishing.cz

V diskuzi je 16 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (1 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč