Rozdíl závisí na detailech - Maike Prinz

Téma Ostatní články, publikováno 9. 5. 2018, přečteno 2173x.

Všichni známe těžké a zdánlivě beznadějné situace u vody, a ti, kteří tento koníček provozují již mnoho let, našli svou strategii, kterou preferují při lovu na těžkých vodách. Především pro mladé rybáře nebo nováčky je úspěch na extrémních vodách nebo v obtížných situacích jako tajemná kniha. Na Facebooku dostávám bezpočet dotazů, jak uspět na vodách s extrémními podmínkami. Odpovědi na všechny tyto otázky by se do článku nevešly. Přesto bych se chtěla zaměřit na některé z nich a pokusit se odpovědět následujícím článkem.

 

01-nahled

Lov na velkých jezerech je velmi obtížný

„Nová“ voda … Na co se zaměřit?

Stejně jako u jakéhokoliv nové vody, na které se chystám lovit, přikládám volbě místa největší význam. Co víme o vodách, kde jsme předtím nebyli? Odpověď je jednoduchá, nic moc. Informace na internetu jsou stejné jako v případě mnoha vod v Německu – jsou neúplné a je jich málo. Na nových vodách je to stejné, všichni, kteří zde již lovili, si nechávají informace pro sebe a zůstávají tajemní. Pro začátečníky na kaprařské scéně nastává první problém. Málo informací na internetu a nezodpovězené otázky o vodách, např. co zde nejlépe funguje. 14-nahled

Co tedy dělat, abychom nevyšli naprázdno?

Mým největším a často jediným „pomocníkem“ je aplikace Google Maps. Zvláště pak na neznámých vodách. Vezmeme-li v úvahu, že vím jen velmi málo informací o vodě, na které se chystám lovit – jako jsou rybářský tlak, preferované nástrahy, doba, kdy jsou nejčastěji záběry a všechny ostatní faktory, snažím se vždy vybrat místo v těžko přístupných částech jezera.

02-nahled

Na jezerech vyhledávám těžko dostupná místa

Naším jediným cílem je ulovení ryby, všechno ostatní není důležité. Časem budete přesně vědět, která místa jsou rybáři vyhledávána. Málokdo má však finanční prostředky k rybolovu z vhodné lodi pro dosažení těžko dostupných míst.

Důležité jsou velké rovněž velkokapacitní navijáky, které pojmou dostatečné množství šňůry. Ze svých zkušeností vím, že je to alespoň 500 – 700 m šňůry. Podívám se na pobřežní oblasti Google Maps, kde se na opačné straně nenachází žádná místa k lovu. Přesně tyto oblasti jsou skutečnými horkými místy.

Monofilní vlasec je pro lov v takových vzdálenostech nevhodný kvůli jeho průtažnosti. Abychom dosáhli na námi zvolené místa, doporučuji tenkou ale proti oděru velmi odolnou šňůru – já volím její žluté provedení, průměr 0,17 mm – většina mých přátel a známých ji používá a jsou s ní také velmi spokojeni. Na konec navazuji ještě 50-ti mm monofilní vlasec – pokud byste nevěděli, je to ten se zaťatou pěstí! Takto vybaveni, dosáhneme na místa, která jsou těžko dostupná a jen zřídka se zde loví. 13-nahled

Prezentaci a výběr návnad a nástrah je pak volbou každého z vás. I s prezentacemi nástrah, které se běžně používají na všech typech vod, lze dosáhnout velkého úspěchu. Jako příklad bych chtěla uvést výpravu na jedno velké jezero, které je pod neustálým rybářským tlakem. Věděla jsem, že kolem hráze jsou velmi dobré místa, a tak jsem tam umístila jeden prut. Ale s druhým jsem lovila na místě, které bylo vzdáleno více než 500 metrů. Byla to dobrá volba, právě tohle místo mi přineslo mnoho krásných ryb.

Ale co voda, kde nemůžeme najít žádné nedotčené břehy?

Mnoho vod v Německu je velmi dobře udržováno a nabízí nám rybářům rozsáhlé pobřežní oblasti pro rybolov. Zde je strategie lovu alfa a omega. Právě tady to všechno závisí na detailech. Zaměřuji se především na písečné pláže zasahující daleko do vody, místa s tvrdým dnem a mnoho dalších „typických“ oblastí, kde se kapři krmí. Velmi dobré vyhlídky na lov nabízejí také často byť jen malé nesrovnalosti na dně. Výškové rozdíly 20 centimetrů, vyhloubené díry a různé menší drážky jsou mými oblíbenými místy, kam umisťuji své pruty. Ale jak je najít, pokud nemůžeme použít echolot?

03-nahled

Sledujte vodní hladinu

Nejdříve si v klidu postavím bivak a čekám na večerní, nebo brzké ranní hodiny příštího dne. Obzvlášť ráno je voda často klidná a můžeme si vybraná místa prohlédnout detailně z lodi. Sledujte vodní hladinu a hledejte, kde se kapr převalí na hladině, kde k hladině stoupají bublinky a další rybí aktivity, které by naši cílovou rybu mohly prozradit. Právě tyto vybraná místa pak blíže prozkoumám proklepáním dna.

05-nahled

Použití člunu je samozřejmě velkou výhodou

I jednoduchý nápad vyžaduje detailní přípravu

Vezměte si marker nebo bójku, počkejte, až se loď uklidní ve vámi vybrané oblasti a spusťte značku do vody. Až olovo na konci dosáhne dna, držte vaši značku přesně na vodní hladině a zafixujte ji. Tímto způsobem pak můžete zjistit i nejmenší rozdíly vodního sloupce v okolí místa, které prozkoumáváte. Manévrujte s lodí a pracujte nyní velmi svědomitě! Pokud jste našli zajímavé místo, označte jej a jste hotovi. Samozřejmě je to všechno jednodušší díky sonaru, ale i v takových případech se raději spoléhám na techniku a variantu s markerem.

04-nahled

Při průzkumu dna buďte pečliví

Vábení lodí

Na mnoha vodách nejsme především v letních měsících sami. Jsou to především rekreační sportovci, plachetnice, nebo dokonce větší jachty, se kterými se musíme o vodu rozdělit. To samozřejmě může komplikovat lov a volbu umístění našich prutů. Námi vybraná místa jsou teď nedosažitelná a my budeme muset neustále měnit oblasti, ve kterých pokládáme naši nástrahu. Vnímáte to jako problém? Ne, je to právě naopak!

10-nahled

Během dne mnohdy ani nelovím

Osobně jsem přesvědčena, že i provozování vodních sportů je na některých revírech výhodou. Během dne často raději ani nelovím, protože nespočetné množství lodí, které projíždějí přes naše místa, působí pod vodu velké víry. Jedná se o mělká místa, nebo místa, která jsou pokryta rostlinami a v případě pohybu vodního sloupce dochází k zamotání našich montáží, nebo poškození šnůr. Tohle všechno může být velmi stresující. Proto jdu jinou cestou. Během dne si užívám přírodu a připravuji pruty na noc. Podle mých zkušeností jsou totiž právě tyto lodě velkou výhodou. Abych řekla pravdu, takové oblasti s vodními sporty dokonce vyhledávám. Štěrk, malé rostlinky, škeble a mnoho dalších pro ryby lákavých a výživných částic jsou loděmi vířeny po celý den, a večer, když se jezero a jeho hladina uklidní, ryby právě tyto oblasti vyhledávají. S dobře připraveným atraktivním boiliem jsme nyní o krok napřed a můžeme zažít opravdu skvělé okamžiky! 15-nahled

11-nahled

Správná volba nástrahy

Pokud máte nějaké informace o vodě, na které se chystáte lovit – jako jsou často používané nástrahy, které zde nejlépe fungují atd., rovnou na ně zapomeňte. Ano, přečetli jste si správně. Jednoduše zapomeňte. Chceme na to jít jinak. Vyberte druhy boilie, které zde nejsou tak často používány. Pokud jste například na jezeře, kde fungují nástrahy s rybími moučkami, jednoznačně vsaďte na sladké boilies, které jsou v souladu s mottem odlišit se od davu. Nejen rozmanitost boilies je rozhodující, ale také samotná prezentace nástrahy. Jaký smysl má pečlivé hledání a výběr místa, pokud nebudeme vyčnívat z davu s nástrahou na háčku? 06-nahled

Mnoho výrobců návnada nabízí dip a gel se stejnou chutí (atraktor) pro jednotlivé druhy boilie. Ve většině najdete obsažen Robin Red, Liquid Amino, černý pepř a NHDC. Já si vždy večer připravím několik návazců s boiliem, které vždy přes noc namočím do příslušného dipu.  Než poté návazec použiji, zatraktivním nástrahu v odpovídajícím „gelu“ ve formě prášku. Dipem navlhčený boilies uzavřete v dóze s práškem a důkladně protřepejte. 07-nahled

09-nahled

Pokud boilies následně přicházejí do kontaktu s vodou, vytvoří okolo sebe atraktivní vrstvu gelu, která pak v průběhu pobytu pod vodou roste až do velikosti golfového míčku.

Přilákejte ryby

Kukuřici, drobný partikl a tygří ořechy známe všichni. Osobně je málokdy používám. Je to stejné jako u lidí, v případě velké hostiny bych také chtěla vyzkoušet spíše něco zvláštního! Toho dosáhneme s množstvím, velikostí krmného místa a povahou krmení. Obecně platí, že je lepší použít rozdílné aditiva pro partikl a boilies. K tomuto účelu nám slouží nejrozmanitější atraktory. Pokud si dobře pamatuji z vyprávění a katalogů z tohoto období,  Max nyní stejně jako na konci 90. let, používá krmení poprášené jemným páchnoucím „proteinovým práškem“ a pak přelije podobně páchnoucím Liquidem. Jeho úspěchy jsou a byly velkolepé a nezáleželo na tom, kde Max byl. 08-nahled

Úspěch není často závislý na množství boilie. Stejně tak to bylo minulou sezónu na jezerech v Mecklenburgu. Právě menší množství velmi atraktivního krmení nám dopomohly k úspěchům. Navzdory velmi velkým vodním plochám to byly právě tyto detaily, které přinesly úspěch. Znáte to však určitě sami, méně krmení, větší šance na úspěch. Tohle funguje všude, nebo se pletu?

12-nahled

Závěr

O úspěchu často rozhodují jen velmi malé detaily. S každou výpravou k vodě, ať už se jednalo o vodu známou nebo neznámou, jsem vždy nechala přírodu, okolní prostředí a vše, co se u vody dělo, na mě působit. Pozorujte  přírodu okolo a přemýšlejte o každém detailu. Zkuste to, buďte při rybaření klidní, ohleduplní a svědomití. Věnujte pozornost každé maličkosti. A to nejdůležitější, nebojte se zkusit něco nového! Protože také vy pak můžete zažít opravdu magické okamžiky.

 

Maike Prinz

IB Team Germany


Z německého originálu pro Carpfishing.cz volně přeložil Honza Kořenek

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (3 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší
  • IBCC (14. 4.) (Balaton)

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč