Podpora mládeže - Jan Straka - Redakce

Téma Nezapomenutelné zážitky Ostatní články, publikováno 4. 2. 2015, přečteno 3411x.

Na konci října 2014 pořádal Karel Nikl další pokračování série „Podpora mládeže“, kde se věnuje mladým kaprařům a dělí se s nimi o své zkušenosti z lovu kaprů. Honza Straka byl jedním z účastníků této akce a poslal nám článek, ve kterém popisuje událost ze svého pohledu.

tityt-nahled

Když se Karel loučil s kluky na druhém ročníku Podpory mládeže, řekl některým z nich, že na podzim pojede s nimi na Labe na velké kapry. To samozřejmě v klucích vzbudilo velikou porci emocí a těšení se. To následně pak vzrostlo v momentě, kdy se v mailových schránkách objevila zpráva od Karla, že jedeme na kapry. Původní plán jet na Labe byl zrušen, protože nám řád nepovoloval lov nonstop, proto Karel zvolil jiný revír – soukromou pískovnu Toušeň, o které věděl, že se zde chytají pravidelně kapři nad 15kg, ale jak jsme se později dozvěděli od správce, byl zde před několika dny před naší akcí chycen kapr o hmotnosti 26,70kg.

31-1534-df-3-nahled

V pátek o podzimních prázdninách – 31.10. jsme se opět sešli na jednom břehu s nadějí na velké kapry. Bylo domluveno, že na lodích převezeme naší výbavu na druhý břeh, kam se jinak dostat nedá a kde nikdo nechytá. To byl náš prostor, naše naděje na kapry. Tady jsme se vylodili zhruba kolem 13hod. Každý jel na místo, na které chtěl. Jelikož jsem spolu s Karlem Niklem dělal online přenos (přidávání příspěvků s fotkou na carpfishing.cz), sedl jsem si na úplný kraj. Viděl jsem v tom i výhodu, že jsem měl zbytek plochy pro sebe a také v tom, že přede mnou se měnila hloubka ze 4m do 6m – ideální místo. Karel seděl ve středu pole a Ruda (další instruktor) seděl na druhém konci našeho tábora. Tak jsme byli připojeni v každé jeho části.

obrazek obrazek
obrazek obrazek

Jak jsem psal – cílem bylo zaměřit se na velké kapry. Každý dostal 3kg boiliesu Devilkrill a 3kg novinky pro rok 2015 – boilies Angry Plum. Ke každému druhu byly přidány i plovoucí boiliesy cork popups, dipy a boostery pro jejich zatraktivnění. Všichni si vzali, co mu bylo přiděleno, nikdo nepřišel zkrátka. Potom už byl každý v nahazovací pozici a návazce s boiliesem letěly do vody.

obrazek obrazek

První večer byl pro lov kaprů ideální – zatažená obloha, teplota kolem 8st. Ten večer byla pro čtenáře online přenosu vyhlášená tipovací soutež. Cílem bylo uhodnout, kolik kaprů za celou akci bude na našich podložkách. Vítězovi byla určena cena 3kg boiliesu, na který první kapr zabral. Ve finále bylo na břehu celkem 65 kaprů. Ještě ten večer už klukům, kteří chytali u ostrova v 1–2m hloubky zabralo několik kaprů z té menší kategorie. Postupně se to rozjezdilo i ostatním. Já se snažil o velkého kapra a tak jsem přemýšlel, jak se dostat přes kapry kolem 8kg, kterých je na Toušni hodně. Tu noc si můj hlásič ani nepípl.

image8-nahled

Ráno byla mlha, kluci stále tahali kapry. Přesně si nepamatuji, kolik se jich během noci vytáhlo, největší byl Petra Stiebera 16kg šupináč, pak Karel se 14kg šupináčem. Do této mezery se vešel můj první záběr, což byl opět šupináč s váhou 15kg. Cíl byl tedy splněn, přes to však každý z nás věřil v ještě nějaké lepší ryby.

obrazek obrazek
obrazek obrazek

Karel stále chodil ke klukům, pozoroval jejich činnost a radil co zlepšit a proč, co dělat jinak a kam nahodit. Přestože neustále cestoval, tak i on nachytal dost ryb. Jeho taktika, kterou jsem použil i já na druhou noc byla prostá. Chytání na „single“ nástrahu, když všichni okolo krmili. Tímto selektoval záběry od malých kaprů a omezil tak počet záběrů. Mohl se tak věnovat více klukům.

obrazek obrazek
obrazek obrazek

Přes den se nad Toušní vyjasnilo, svítilo sluníčko a bylo teplo. Navečer klesla teplota a druhý večer byl chladnější, než ten předchozí. Seděli jsme okolo vařiče, v rukou drželi teplý čaj a povídali nejen o kaprech. Ten večer pak druhý nejmladší člen výpravy Vojta zdolal 13,5kg kapra a někteří kluci také vytáhli pár kusů kolem 11–12kg.

obrazek
obrazek

Druhou noc nám Toušeň vydala také značné množství kaprů, největší z nich opět okolo 12–13kg. Ráno jsme všichni vstávali do tak husté mlhy. Byla tak hustá, že na vzdálenost patnácti metrů nebylo vůbec vidět. Tato mlha už panovala až do našeho odjezdu. Když jsme kolem 10h dosnídali, museli jsme začít balit, protože na většinu ve 12hod na druhém břehu čekal odvoz domů. Všichni chytali do poslední chvíle i s pruty bez hlásičů opřených pouze o nějakou tašku a posledního kapra si někteří zdolali pár minut před naloděním.

31-1579-nahled

Při zakotvení na břehu už na hlavním mole čekali rodičové, kteří si své kluky převzali i s jejich výbavou. Po závěrečném focení, loučení a zhodnocení si Karel potřásl s každým rukou a popřál krásný zbytek roku. „..a vyražte na kapry..“ dodal. Za sebe můžu říct, že jsem maximálně spokojený. Je nádherné vidět tak nadšené kapraře na rybách. Každý jsme jinak starý, každý jsme z jiné části republiky, každý máme jiné zájmy, jiné činnosti, ale přes to máme k sobě tak blízko, protože nás spojuje láska a vášeň. Láska ke kaprům, ke kaprařině.

Tak zase někdy u vody…

Za Nikl team
Jan Straka

V diskuzi je 6 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč