Pablovo putování (3) - Francie - Ondrej "Pablo" Jánoška Preložiť

Téma Blogy našich dopisovatelů, publikováno 28. 9. 2015, přečteno 3131x.

Pablo se ve svém putování přesunul do Francie. Tady ho čekají velké věci!

Po téměř 5 hodin dlouhé cestě jsem dorazil do městečka, jehož chloubou je malý hrad. Při průjezdu centrem jsem si všiml malé prodejny, něco jako papírnictví. Potřeboval jsem koupit kredit do telefonu a tak o kus dále parkuji a vydávám se pro něj. Cestou pěšky potkávávám krásnou černošku. Hmmm kdyby tak všechny imigrantky co přijdou na Slovensko byly takové. Slovensko by bylo zase o něco krásnější. Ale zpět. Koupil jsem kredit a vyrážím směr jezero. Je to ještě pár kilometrů. Povolenku neřeším vzhledem tomu, že jsem si už na jaře koupil roční a ta platí na všech „public“ (svazových) vodách. Potřeboval bych však noční známku, ale hledat se mi rybářské potřeby nebo tabák, kde ji budou mít, moc nechce. Kašlu na ni. Na jiném jezeře na jaře jsem také neřešil a při kontrole mi prostě noční známku za 10EUR prodal kontrolor.

01-nahled

Můj domov na dva měsíce…

Po nejdelších sedmi kilometrech jsem u vody. Vidím jednoho rybáře a tak vyrážím za ním. Bohužel je na ostrově a zkoušet hloubku se mi vůbec nechce. Po několika výkřicích „excusemua“ se týpek objevuje na kraji ostrova. Ptám se jestli něco chytil, ale jak jinak odpovídá ne, prý se teprve rozbaluje. No nic, projdu si kus břehu a zvážím kde by mohlo být výhodné začít. Zhruba uprostřed jezera objevuji jakousi špici, něco jako větrolam. Vypadá to tak, že místo je dost navštěvované, protože chodníček je velmi dobře vyšlapaný a k vodě jsou udělané schůdky. Nad hladinu vody se tyčí nespočet suchých stromů. Vypadá to tu dobře, ale raději si vybírám nepříliš „busy“ místa na lov. Fouká dost silný vítr směrem k hrázi. Přichází rozhodnutí, jdu na začátek ke hrázi na návětrnou stranu. Každý kdo někdy chytal na větší vodní ploše ví, že vítr je podstatný. Ale ne vždy!!!

obrazek

Toto je ryba, kvůli které se mi vyplatí všechno toto podstupovat…

obrazek
obrazek

Přicházím na flek u hráze. Všechny věci musím nosit na 50¬60 metrů, což je dost náročné. Foukám člun a v tom přichází pán se ženou a dítětem. Pozdraví a říká „bateau interdit“!!! Dívám něj jako na ..... „WHAT“? Ptám se, lámanou angličtinou mi říká, že člun je zakázán. No skvělé… člun hned sfouknout protože vím, jaká je hrozba za porušení pravidel. Můžete přijít taky o celou výbavu, dokud nezaplatíte pokutu, která se může pohybovat až do tisíců eur. No nic, marker mám, korbu a spomb také, nějak se s tím poperu. Věci jsem nanosil na krásnou hromadu. Neuvěřitelné kolik věcí potřebuje člověk na dvouměsíční výpravu. Začínám markerovat. Všude bláto a bláto a bláto a bláto a najednou tvrdé dno!. Olovo skáče jako o život. Super, první místo bych měl. Je to asi stará cesta která je v hloubce 2 metry. Z cesty dno klesá do 3.5m, kde je velká vrstva bláta. Rozhoduji se na začátek použít více menšího boilies, které rozptýlím do okolí. Po odhadem půl až třičtvrtě hodině kobrování a spombování končí ve vodě odhadem 6¬7kg boilies. Hledám druhé místo. To nacházím odhadem na 130 metrech. Dno klesá z 3.5 do 3.8 / 9m. Myslím, že se jedná o staré koryto potoka nebo řeky, na šířku jen 2 metry. Tentokrát krmím větší boilies v průměru 20mm odhadem 1kg, které se snažím kobrou dostat na minimální plochu. Naházel jsem pruty do vody a pouze je pokládám na zem. Přichází noc a proto začínám stavět tábor. Ve 22:00 je tábor postavený. Vařím večeři a poslouchám vodu. Z oblasti vlnolamu a potopených stromů slyším, jak se vyhazují kapři a ne malí! Hmm toto není dobré. Myšlenka střídá plán. Balím.

08-nahled

Starý lysec 17,2kg, moje druhá ryba francouzské výpravy…

Jen hodinu po tom, co jsem se rozbalil na nic nečekám a vydávám se do míst odkud slyším kapří mámení. Hotovo, vydechl jsem ve 2:30 ráno na vlnolam zachumlaný ve spacáku. Na toto místo jsem se nevydal hned v noci proto, abych v tuto noc chytal, ale proto, co se mi stalo v Anglii. Ráno už může na místě sedět někdo jiný. Po náročném dni balení v Belgii, cestě a vybalování, bych určitě nevstal ráno ale kolem oběda a to už by mohlo být pozdě. V osm hodin ráno mi zvoní budík. Jen šmahem ruky vypínám a spím dál. Budím se v jedenáct. Celý den mi zabírá markerování, krmení a precizní příprava prutů. Právě se 70m ode mě vyhodil obrovský kapr. Yeaaaaah. Podvečer vše nahozené a připravené na noc. Na všech místech je 1¬1.5m vody a v rukou dno zní jako písek střídající bahno. Dva pruty končí u potopených stromů a dva na relativně volné vodě. Totálně unavený ve 21:00 večer usínám.

09-nahled

Celý den prší, doufám, že se odtud autem dostanu…

Ten nejkrásnější ranní budík mi připravuje můj Delkáč v 7,00 hodin ráno. Vybíhám a zasekávám. Záběr od potopených stromů. Ryba je hned ke hladině, což mi nahrává do karet. Vůbec na ni netlačím, jelikož od stromů šla bez odporu. Rybu dotahuji ke břehu, kde si spolu hrajeme na to, kdo má více, přibližně 10 minut. Dva krát se mi otáčí před podběrákem. To je síla. Už jsem rybu viděl. Odhaduji ji na 14–15kg. Je to lysec. V duchu si říkám, pokud teď spadne je to jen a jen moje chyba a také moje hloupost, že jsem v UK zapomněl polovinu podběrákové tyče. Naštěstí na třetí pokus se mi to daří a kapr je v podběráku. Přizvednu ho a říkám si, tohle už by mohla být moje tolik vytoužená dvacka. Rybu zvedám v podběrákové síti a říkám si tak toto bude dvacka jako lusk. Vkládám do připravené podložky. Kapr se skoro nevejde do podložky, co to je? (Radost) Beru váhu, metr. Zapínám váhu a zvedám. Moje vážící taška má normálně 1.59¬1.63 kg. Váha ukazuje 28.25kg. Jemně pokládám kapra do podložky, vyju, výskám, poskakuju! Ten nejsladší pocit jaký si umíte představit. Po odečtení vážící tašky 26.6kg. Masakrrrr. Neuvěřitelné se stalo skutečností. Moje první ryba přes 20kg a hned taková obluda. Pocity, které zažívám, přeji každému z vás. Po zklidnění dávám rybu do vody, přecijen je vysílená, tak ať si před focením odpočine. Chlapík na ostrově přichází, aby se podíval co jsem chytil. Kapr už je ale ve vodě a nechci ho vyndavat. Dohadujeme se že v 9:00 přijde aby mě vyfotil. Dohodu plní a v devět je chlapík na místě a poučen jak zacházet s foťákem. Po několika fotkách fučím jako kdybych byl v posilovně. Pár dalších a ryba se ztrácí v kalné vodě tohoto jezera. Nevěřím, stále nevěřím. Úžasné. Ten pocit je neuvěřitelný a zároveň nepopsatelný. Vždyť pro toto to všichni děláme.

obrazek

Špagety ala Chef jak pán

obrazek

Obě ryby přišly z pravé strany od stromů…

Parádní start ve Francii. Věřím, že to takhle bude pokračovat. Den ubíhá jako voda. Dokrmuji všechna místa pravidelně každé 3 hodiny kvůli rakům, kterých je ve vodě až moc. Je pátek večer a k vodě přicházejí víkendový rybáři. Už tu nejsme dva, ale vidím další 4 bivaky. No nevadí, nikdo není extra blízko, jsem v klidu. Vařím parádní špagety s olivami, pestem a tuňákem. Mělo to být i na zítra na oběd, ale jaksi to nevyšlo. Usínám znovu kolem 21:00 hodiny večer. Ze snu mě budí ten krásný zvuk. Kapr si bere metry šňůry z navijáku. Zvedám prut. Totéž místo jako včera ráno. Po 15. minutách souboje, kdy mi kapr sebral i druhý prut od stromů, podebírám parádního lysce. Je o hodně kratší než ten včerejší. Po zvážení a odečtení váhy saku 17.20kg. No tak tohle je moje nejlepší rybaření. Neuvěřitelné! Rybu sakuju ve vážicí tašce, protože jsou 2 hodiny a fotit budu až na světle. Po ranním čaji a cigaretě rybu fotím samospouští a pouštím. Paráda. Kdybych byl do konce bez záběru budu spokojený, ale jsem jen na začátku tak snad ještě něco přijde. V 11:00 začíná silně pršet a prší až do večera. Během dne se nic neděje, stále dokrmuji, aby místo ve vodě bylo Still Fresh. Co přinese další noc?

550-nahled

V diskuzi je 8 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (17 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč