Pablovo putování (10) + VIDEO - Ondrej "Pablo" Jánoška

Téma Blogy našich dopisovatelů, publikováno 30. 12. 2015, přečteno 3523x.

Přinášíme další zápisky z Pablovy neuvěřitelné francouzské výpravy, které opět nejsou posledním zápisem z tohoto výletu…

Je sobota 24.10.2015. Včera v noci jsem zdolal krásného lysce s hmotností 24.5kg. Bohužel, další noc jsem zůstal bez záběru. Jelikož je sobota a už skoro nemám bagety, vyrážím spolu s Máriem do obchodu na nákup. Dnes se mi podařilo držet se na uzdě a zase vyletělo „jen“ 42 euro. Koupil jsem totiž kamaráda Jacka. Po posledních dvou týdnech lovu, které byly dost náročné, jsem si to nemohl odpustit. Ryby přestaly být aktivní a tak je čas trošku oslavit tuto výpravu splněných snů.
img-3872-nahledVečer usedáme s Máriem a Žigem do broly a trošku si dáváme do nosu. Samozřejmě pouze do takové míry, abychom byli schopni v případě záběru okamžitě reagovat. V noci se naneštěstí nic neděje. Už druhou noc jsem bez záběru. Ale Žigo chytil svou první francouzskou podzimní rybu. Pěkného kapra 16.5kg. Po celém týdnu, kdy jsem viděl, jak se snaží bezvýsledně, bez záběru, si už zasloužil rybu. Následující dny však nepřinášejí žádné další úspěchy. Celkově jsem už 5 nocí bez záběru. Dávám to za vinu oteplení, které rybám v aktivitě nepřidává. Teprve v úterní noci kolem půl noci mi přichází záběr na extázi. Po dlouhém souboji podeberám rybu. Podle tahu jsem jí odhadoval něco kolem 17–18kg. Zapínám čelovku a v podběráku mi leží kapr okolo 10kg. Neuvěřitelné. Tento kapr získal můj respekt tím jak bojoval. Je to lysec, kterému jsem dal jméno half. Avšak toto jméno jsem zapomněl během pár minut. Má krásné rozmístěné šupiny a proto tohoto kapra sakuju. Krásnou vzpomínku podloží ještě krásnější fotka. Tato ryba je pro mě osobně velmi cenná.
img-3888-nahled
V noci začíná pršet, přesně jak hlásila předpověď počasí. Do rána vytrvale lije. V 8:30 mě probouzí jízda jak jinak z místa, kde krmím extází. Opět velmi silný souboj, tentokrát z břehu i díky dešti. K záběru vybíhám pouze v ponožkách, což je mi osudové. Po kotníky v bahně zdolávám rybu. Po pár minutách se s prutem v ruce vracím ke bivaku, abych si oblékl prsačky. Stahuju mokré a hlavně bahnem obalené ponožky a skáču do broďáků. Souboj je opět velmi silný a ryba mi odjíždí několikrát až 30–40 m od břehu. Skoro bych řekl, že se jedná o amura podle souboje, ale o tom pochybuji. Po dalších pár minutách podebírám krásného kapra v zimních barvách. Krááááááásný lysec. Hned vyrážím vzbudit Žiga, abych rybu nemusel přechovávat a měla to co nejdříve za sebou. Kapra spolu vážíme, má rovných 22kg. Úžasné. Při focení se mi rozjíždí i další prut. Po kratším souboji přitahuji rybu ke břehu, následuje pár výpadů před podběrákem a ryba mi padá z háčku. Nevěřícně stojím po kolena ve vodě. Nebyl to kapr ohromných rozměrů. Viděl jsem jeho obrys a odhaduji kolem 13–14kg. Neumím si však vysvětlit jak je to možné. Je to úplně první ryba, která mi spadla během mé 2 měsíce trvající výpravy (Nepočítám 2 ryby které zajely do stromů). Všechny ryby, které jsem zdolal téměř nešly vypnout z háčku Centurion 2000 ATS č.6. Nevadí, stává se i to, vždyť i ryba musí dostat šanci.

112-nahled

Během posledních dnů jsem zval Mária aby přišel chytat společně se mnou. Už jsem se nemohl dívat jak už téměř zoufale čeká na záběr a ten během 10 dní nepřišel. Kromě cejnů, kteří ho milují. A tak se dnes stěhuje ke mně. Bohužel už má jen tři noci. Ale naděje umírá poslední. Kolem 16,00 hod. už je Mário rozbalen a připraven vyvézt. Stěhuji dva pruty z levé strany a nechávám si jen dvě místa. Rozhoduji se pro změnu taktiky. Dva pruty na jeden spot. Jeden přímo v krmném místě a jeden ve vzdálenosti 30 m od krmného místa, ke kterému přihazuji jednu až dvě kuličky.

img-3920-nahled

Vracím se s posledním prutem a v tom vidím jak někdo běží k prutům. Ano, je to Mário a zdolává svého vůbec prvního francouzského kapra. Stálo to za to zavolat ho sem. Kapr sice není žádný obr, váží 10.6 kg, ale je vidět že šťastnému lovci to vůbec nevadí. V našem kempu hned zavládla lepší nálada. Díky tomu, že se Máriovi podařilo při cestě za kaprem uřezat si jeden prut vrtulí motoru a zdoláváním, celá oblast bude ještě asi pár hodin rozplašená. Je teprve 21,10 hod., když se mi rozjíždí prut od žluté bóje, jako místo v táboře nazýváme. Přibyly mi na místě 4 další pruty a tak okamžitě vyrážím za rybou. Po opět velmi energickém souboji zdolávám menšího kapříka, opět krásné stavby. Přijíždím na břeh, kde už čeká Žigo. Vykládám kapra z člunu do vody v podběrákové síti a v tom se mi rozjíždí další prut. Pokud by zde nebyl Žigo, tak by to bylo asi velmi zajímavé.

img-3962-nahled

Hází po mně Máriúv podběrák a já hned vystřeluji za rybou. Po odhadem 20 minutovém boji zdolávám opět krásnou zdravou rybu vážící 16.9kg. Natáčíme video, děláme pár nočních fotek a ryba už míří domů do svého živlu. Díky tomu, že pruty pokládám ihned po zdolání ryby si mohu opět v klidu sednout a vychutnat hlt pravé slovinské slivovice od Žigova dědy. Sedíme ještě pár chvil, pálenka zvedá náladu a v tom mi přichází další záběr. Přijíždím skoro až nad rybu, začínám stupňovat tlak a v tom cítím každému kapro-lovci známé škubnutí hlavou a ryba padá. Jelikož jsem nedaleko od místa, kde kapr zabral, všechny emoce dusím v sobě. Velmi dobrý trénink sebeovládání.

img-4029-nahled

Po návratu už mířím jen do spacáku. Dost se ochladilo a kluci také zamířili do hajan. Netrvá to však dlouho a mám další záběr. Ani jsem nestihl usnout. Tentokrát se daří dovést souboj do zdárného konce a já zdolávám krásného šupíka o váze 19.1kg. Jelikož kluci už spí, rybu sakuju a jdu spát i já. Kolem čtvrté hodiny ranní mě ze snu vytrhává další záběr. Nebudu natahovat. Opět úžasná ryba 17.9kg. Někdo by si mohl pomyslet, že si po tolika rybách této váhové kategorie nebudu vážit, nebo něco podobného. To však určitě není můj případ. Na takto velké ryby si podle mě člověk nemůže zvyknout a brát je jako samozřejmost. Pokaždé, když zdolám takovou rybu, je to neopakovatelný zážitek, který budu rád prožívat znovu a znovu. Během následujícího dne žádný záběr nepřichází.

rscn3753-nahled

Večer po setmění a převezení prutů si sedám před bivak. Mário ještě zaváží a já poslouchám vodu. V tom slyším jak se na místě nad extází vyhazuje obrovská ryba. Vidím, jak se Mário vrací zpět a v duchu si říkám: „až přijde zpět, tu rybu mám na prutu“! To se bohužel nestalo. Mário přichází a sedá si na židli vedle mě. Říkám o mu velkém kaprovi, kterého jsem slyšel z mého místa. A v tom se mi rozbíhá šílená jízda. Ihned vyrážím za rybou. Motor mám na trojce ale navijákem netočím, protože ryba si to míří pryč směrem ke hrázi. Po 25 minutách, kdy mě ryba zatáhla až do vzdálenosti 200m od hráze, podeberám vysokého šupináče 24,1 kg. Tato ryba je velmi mladá a plná energie a za souboj, který se mnou svedla se dostala na druhé místo mých najcenenejších ryb. Vývoj událostí, které se během následujících dní dějí je skvělý. Reagoval jsem na jednu pracovní nabídku ve Francouzských Alpách, odkud mi přišla odpověď na zaslání ručně vypsaného formuláře. Ve městě, které je vzdáleno jen pár minut jízdy se v turistickém informačním centru dozvídám, že zde není knihovna, ale možná mi pomohou v jakési studovně pro studenty. Je super znát 20 francouzských slov a dokázat je použít.

825-nahled

Nacházím všechno a po hodině řešení kravin odesílám vše potřebné. Kupuji bagety pro mě a pro kluky a mířím směrem ke jezeru. Přicházím zpět na místo a vidím jak kluci myjí člun. Sedám si k bivaku, převlékám se do rybářského oblečení a v tu chvíli přichází Mário a oznamuje mi, že se balí o den dříve a už dnes vyrazí směr Slovinsko. Nepochopitelné. Jak mohou odjet z jezera, když mají ještě jednu noc? A ryby se vyloženě krmí? Na to mi přichází noc bez záběru. Dnes by si měli kluci podat nějakou loterii. Hned ráno mi přichází e-mail s pracovní nabídkou. Bohužel, protože se jedná o anglickou firmu budu muset zase do Anglie vyřídit nějaké papíry. Přichází rozhodnutí. Na jezeře loví jeden angličan jménem Rob. Bude lovit do neděle. Okamžitě za ním vyrážím a zjišťuji, jestli mě v neděli vezme do Anglie. Nemá s tím problém, takže toho využiji. Auto z rybářskými věcmi nechám u Francouzského kamaráda Damiana v nedaleké obci a pojedu na výlet. Trošku se změnily plány, což by mohlo znamenat, že bych se sem mohl dostat za týden, kdy bude voda zase o trochu chladnější a věřím že i ryby hladovější. Ale před sebou mám ještě jednu noc lovu. Přinese tato noc úspěch?

V diskuzi je 11 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (2 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč