Multi-Rig trochu jinak - fotoseriál - Tomáš "Tomajo" Holý

Téma Montáže, publikováno 11. 8. 2015, přečteno 7350x.

Tomajo představuje upravený návazec Multi-rig, který se převážně používá pro lov se samostatnou plovoucí nástrahou a háčky tipu Choddy. On si Multi-rig nepatrně upravil a místo Choddy háčků používá své nejoblíbenější D-Rig…

Nový návazec jsem si poslední dobou velice oblíbil a to hned ze tří pádných důvodů. První důvod, proč si u mě tento návazec získal velké obliby, je podobnost a funkčnost mého doposud nejpoužívanějšího návazce s kterým chytám velmi úspěšně již mnoho let. Jeho přesný název je „Blow back rig“ neboli háček s delším ramínkem navázaný s pomocí mikro kroužku.

Druhá, a asi největší výhoda je, že pokud se vám otupí háček, dokážete ho celkem rychle a pohodlně vyměnit. Nemusíte však cokoliv řezat, stříhat a podobně. Tuto obrovskou výhodu jistě oceníte, když lovíte na místech, kde je dno pokryto kameny, štěrkem, pískem a háčky se rychle tupí. Vzpomínám si, že jednou jsem zažil takovou extrémní situaci, kdy téměř po každém vytažení montáže byl háček totálně zničený a já jsem nestíhal navazovat nové montáže. Ta činnost mi tedy vůbec nevadí, ale spotřeba vázacího materiálu byla dost vysoká.

Tímto jsem tedy naťuknul i třetí z výhod tohoto návazce a to je velká úspora vázacího materiálu, protože pokud se nikde neponičí nebo nenaruší samotná šňůrka, můžete ji používat opakovaně. Zde platí jen úměra, čím kvalitnější potahovaná šňůrka, tím více nových ostrých návazců vytvoříte z jednoho kousku a jen pohodlně měníte tupé háčky za ostré.

01v-nahled

1. Vše potřebné k navázání montáže. Kvalitní a pevné šňůrky, dokonale ostré nůžky od E-S-P. Perfektně ostré háčky D-rig hooks a mikro kroužky od Carp linq.

Krok první:

Z kvalitní potahované šňůrky si vytvoříte takzvaný základ návazce. Který se skládá z hlavní smyčky, na kterou potom navlečeme vlasové rovnátko, háček a vlasový přívěs s nástrahou. Po odměření požadované délky návazce, můžete na druhém konci vytvořit menší smyčku pro uchycení do rychlo-výměnného klipu, nebo klasicky přivázat na obratlích.

obrazek

2. Jednoduché vytvoření smyčky pomocí klasického uzlíku.

obrazek

3. Délka smyčky je závislá na velikosti použitého háčku a délky vlasového rovnátka. V tomto případě přibližně 4cm.

obrazek

4. Pomocí boilie jehly navlečte vlasové rovnátko, nebo kousek silikonové hadičky.

obrazek

5. Vlasové rovnátko stáhněte až k uzlíku a první část je připravená.

 Krok druhý:

Vlasový přívěs pro nástrahu můžete vytvořit dle vašich představ a požadavků. Mně nejvíce vyhovuje měkká šňůrka a používám ji nejčastěji. Tam, kde se vyskytuje velké množství bílé ryby a hrozilo by zamotávání montáže v důsledku ataku nástrahy, můžete přívěs vytvořit klidně z potahované šňůrky nebo monofilu. Na zvoleném materiálu navážete klasickou smyčku, kterou používáte pro uchycení boilie, dle velikosti nástrahy odměříte požadovanou délku přívěsu a na konec přivážete mikro kroužek. Navléknete nástrahu a máte vše připraveno k sestavení celého návazce.

06v-nahled

6. Na vlasový přívěs se mi velice osvědčila měkká šňůrka Camo Sink Link. Dále potřebujeme mikro kroužky (Round Rig Rings). Ty se dělají v několika velikostech, mě nejvíce vyhovuje 3,1mm.

obrazek

7. Navážete klasickou smyčku, kterou používáte pro uchycení boilie, dle velikosti nástrahy odměříte požadovanou délku přívěsu a na konec přivážete mikro kroužek.

obrazek

8. Hotový přívěs včetně nástrahy je připraven.

Krok třetí:

Samotné sestavení celého návazce je teď už hračka. Na smyčku napřed navléknete vlasové rovnátko. To plní v tomto případě hlavně účel fixace šňůrky v očku háčku, takže pokud nemáte hotové rovnátka, můžete klidně použít i kousek silikonové hadičky. Jako druhý na řadu přichází háček D-rig. Ten nasadíte na smyčku a hrot háčku musí směřovat směrem k uzlíku smyčky. Dále nasunete na smyčku vlasový přívěs s nástrahou. Teď už jen konec smyčky protáhnete přes hrot háčku, vytvoříte ze smyčky požadovaný oblouček, po kterém bude klouzat vlasový přívěs s nástrahou a zajistíte vlasovým rovnátkem nebo kouskem silikonové hadičky. Posledním a důležitým krokem je stáhnutí kousek povlaku těsně za uzlíkem smyčky (přibližně 5mm) a nacvaknete brok nebo přidáte plastické olovo. Tím vznikne perfektní kloub, pro dobré stáčení háčku v kapří tlamce. A máte hotovo.

09v-nahled

9. Hlavní šňůrka se smyčkou, vlasový přívěs a ostrý háček a můžeme to jít sestavit.

obrazek

10. Napřed nasuneme háček (hrot háčku musí směřovat směrem k uzlíku smyčky).

obrazek

11. Nyní navlečeme mikro kroužek s vlasovým přívěsem.

obrazek

12. A teď už jen stačí, hlavní smyčku přesunou přes hrot háčku.

obrazek

13. Nastavíte si potřebnou velikost obloučku, po kterém bude klouzat mikro kroužek, a zafixujete navlečením vlasového rovnátka.

obrazek

14. Za uzlíkem smyčky stáhnete přibližně 5mm povlaku ze šňůrky.

obrazek

15. Přesně do středu staženého místa nacvaknete broček a tím vznikne dobře funkční kloub.

Krok čtvrtý:

Samotná výměna poškozeného háčku je potom velmi snadná. Stáhnete z háčku vlasové rovnátko, vyvlečete smyčku z háčku. Sundáte vlasový přívěs, háček nahradíte novým a vše opět zkompletujete. 

16v-nahled

16. Výměna tupého háčku za nový je velmi snadná.

obrazek

17. Stáhnete rovnátko a díky tomu můžete uvolnit smyčku z háčku.

obrazek

18. Vyměníte háčky

obrazek

19. Zkompletujete návazec a opět háček zajistíte rovnátkem.

obrazek

20. Konečný dlaňový test, jestli se háček správně stáčí. Dělám ho vždy před každým nahozením montáže.

obrazek

21. Pro porovnání úspěšnosti, jsem na jednom prutu lovil s klasickým návazcem Blow back rig (vlevo) a na druhý prut jsem zkoušel můj upravený Milti-rig (vpravo).

obrazek

22. Téměř 21kg vážící šupináč, kterého jsem ulovil na můj upravený Multi-rig.

obrazek

23. Další úžasná ryba ulovená při zkoušení nového návazce. Bojovnost kapra byla obrovská a háček seděl v tlamce perfektně.

obrazek

24. Radost z úlovku a dobře odvedené práce je maximální.

 Použitý materiál naleznete na www.awa-shima.cz

Tomáš “Tomajo“ Holý

Chcete si tento fotoseriál uložit do vašeho počítače nebo mobilního telefonu? Zde si jej můžete stáhnout a otevřít například v chytrém telefonu až budete u vody. Pak už jen stačí projet si fotoseriál, uvázat montáž a hned jí vyzkoušet.

Pro stažení do telefonu nebo počítače klikněte zde na tento PDF soubor: Multi-Rig trochu jinak – Tomáš „Tomajo“ Holý

V diskuzi je 18 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (4 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč