Lov s jedním prutem - Martin Bowler

Téma Instruktážní článek, publikováno 17. 5. 2017, přečteno 1669x.

Arzenál prutů úhledně srovnaných na stojanu, to je scenérie, které uvidíte prakticky na každém kaprařském stanovišti po celé Evropě. Dva jsou pravidlem, většina rybářů však preferuje tři nebo ještě lépe, když se tam vmáčkne i čtvrtý. Já nejsem výjimkou, a tak s sebou také nosím pořádnou baterii prutů, zejména když mám přibalený markerovací a spombový prut. A pak si stejně jako všichni ostatní kladu otázku: když do vody dostanu co více vlasců, zdvojnásobím, ztrojnásobím, zečtyřnásobím tak svoje šance? 

  1a-nahled

Když chytám sumce, málo kdy používám více jak jeden prut a je jedno jak velká je to řeka, veškerou svou pozornost zaměřuji na místo, které se mi nejvíce zamlouvá a snažím se vyrušovat v co nejmenší míře. Díky tomu vím, že větší množství ryb nechytím zvyšováním počtu prutů. Proto, i když mám v autě vždy alespoň tři karbonové kousky, je často po posouzení vody ani nevytáhnu – vlastně přesně tohle mi pomáhá chytit více kaprů, i když to velké spoustě rybář bude připadat trochu bizardní.  

  2-nahled

Uvažujte nad kapry jako nad pěšáky na šachovnici

Prvním a nejdůležitějším úkolem pro úspěšnou rybářskou výpravu je najít dobrou lokalitu. Jakmile se vám tohle podaří je nezbytné se zhluboka nadechnout a začít kout plán akce. Když budete pospíchat s nahozením a rozhazovat krmení všude možně, dosáhnete tím akorát toho, že se kapři rychle přesunou někam jinam. Většina výprav trvá alespoň jednu noc někdy i týden, takže nějakou tu hodinku pouvažovat nad situací není na škodu a ponese to své ovoce. Vytvořte si herní plán a uvažujte nad kapry jako nad pěšáky na šachovnici – jaký je nejlepší způsob, jak je dostat na místo, na které chcete? Často je odpovědí minimální vyrušení.

Vaše kořist na vytížených jezerech moc dobře ví, kdy jsou na ně políčeny rybářské pasti a také tomu přizpůsobí své chování. Skvělý trik, jak překonat takovou podezíravost, je zakrmit a počkat – zase se vrátím k mé zkušenosti se sumci. Když nahodím ihned, chytím jednoho z hejna, ale pokud zakrmím a po 8 hodinách teprve začnu chytat, chytím často ¾ stejného hejna během poměrně krátké doby. Proč? Protože jsem zvítězil nad jejich přirozenou obezřetností a nahradil ji nenasytností. Pokud ve vodě není žádný vlasec nebo montáž, jsou v pohodě do takové míry, že úlovek není možný, ale jistý. Je to trik, který jsem nikdy v kaprařině neviděl, ale je efektivní. Poměrně často během své výpravy stáhnu pruty a nechám vodu před sebou odpočívat a je opravdu úžasné, jakou energií tím vodě dodáte. Samozřejmě takový přístup vyžaduje slušnou dávku sebekontroly a trpělivosti, a pokud prostě musíte chytat, jsou věci, které byste se měli naučit. Jednu z nejhorších věcí, které můžete udělat, je zahradit vodu svými vlasci tak, že zabráníte rybám, aby k vašemu stanovišti připluly, což je poměrně běžné, když chytáte v rozích jezera. Přesně v takové situaci jsem se ocitl při své poslední výpravě, tak si pojďme povědět o tom, čemu jsem musel čelit a jaké jsem zvolil řešení.

  10-nahled

Jeden prut, se kterým chytáte správně, je vše, co potřebujete

Zjistit, kde se ryby nacházejí, by zvládl i slepý, protože hluk, který doprovázel jejich výskoky do jemné mlhy ležící nad jezerem, byl naprosto nepřeslechnutelný. Byli blízko u břehu a očividně se koncentrovali v jednom z rohů, a tak se zdálo, že to nemůže být jednodušší. Jezero bylo sice až 6m hluboké, ale já cítil, jak se slunce během hodinky propálilo až na dno. Břehy byly příkré a bylo naprosto ideální nahodit právě k nim a z mého rohového stanoviště jsem měl možnost chytat přímo naproti zátoce u vzdáleného břehu nebo po mé pravici v mělké vodě podél mého vlastního břehu. Po kvapné úvaze jsem se rozhodl chytat na vzdálenějším místě zejména proto, že to byla hlavní oblast, kam kapři mířili. Tohle jsem postřehnul, když jsem byl na obhlídce a všiml jsem si několika stínů pohybujících se kolem a pokoušejících mě, abych tu zkusil chytat. Vše to zní perfektně, ale po hlubší úvaze si všimneme několika drobných zádrhelů. Potřeboval jsem se držet vlastní rady – zhluboka se nadechnout a zapřemýšlet, protože jakmile jednou nahodím a zakrmím, kostky budou vrženy.  

Zaprvé nahození na 90m vyžadovalo naprostou přesnost a díky úhlu nahození by to nebylo vůbec snadné, navíc pokud bych chtěl zakrmit, musel bych na místo dojít a zakrmit ručně. Oboje představovalo určitý problém, ten byl ale maličkostí v porovnání s tím, že by můj kmenový vlasec protínal vodu přesně v místě, kde by odděloval zátoku od hluboké vody jako pavučinka, která čeká na připlutí kapra, aby ho mohla vyplašit. Kdybych sem nahodil 2 nebo 3 pruty, byla by jasná jedna věc – ryby by k tomuto břehu, kde jsem měl pocit, že bude chytání brnkačka, nikdy nepřipluly. Zdálo se, že by tedy lepší prozkoumat možnost nahození prutu na vodu po mé pravici podél mého vlastního břehu a zkusit přilákat kapry sem? Pokud by to nefungovalo, pořád bych se mohl vrátit zpátky k plánu A. Každopádně místo bude pouze pro jeden prut. Neměl jsem s tím však žádný problém, protože vím, že jeden prut, se kterým chytáte správně, je vše, co potřebujete. Zkušenost mě naučila vždy se pomalu přibližovat k cíli a nikdy, pokud je to možné, nenahazovat přímo nad něj. Může se to zdát poněkud zdlouhavé, ale výsledek stojí za to.

  8-nahled

Plán o dvou částech

Po prozkoumání asi 50m2 oblasti dna pomocí polarizačních brýlí jsem si všimnul místa, kde se úhel římsy břehu zmenšuje a měl jsem pocit, že tohle je nejlepší místo, kam bych mohl nahodit a eliminoval tak možnost, že se moje montáž skutálí po římse dolů do hloubky. Je to také takové místo, kde se shromažďují přirozené zdroje potravy, takže je místem pravidelných kapřích návštěv. Po vyřešení první části mého plánu, bylo na řadě vypořádat se s druhou fází – samotným umístěním. Kaprový prut jsem spároval s neuvěřitelně robustním, 15lb vlascem ESP Syncro XT. Na něj jsem připevnil olověnku, bezpečnostní závěsku a obrtlík. Návazec nemusí být nějak nobl, jen je nutné, aby byl diskrétní, takže jsem v tomto případě zvolil sestavu na dno, která ladila s povrchem, na kterém jsem chytal. Návazec se skládal z 20cm 20lb Brown Tungsten Loaded a háčku Cryogen Gripper velikosti 5, který byl připojen pomocí bezuzlové smyčky. Zároveň jsem vytvořil vlasový přívěs pro 16 mm boilies. Abych jej na tomto místě zafixoval a také, abych od návazce k háčku vytvořil správný úhel, použil jsem dva kousky smršťovací bužírky. Vše je neuvěřitelně jednoduché a snadné. Před samotným nahození jsem si ještě udělal čas, abych břeh ještě jednou obhlédnul a prozkoumal oblast, do které má přistát moje montáž. Břeh byl velmi strmý, takže se olovo bude muset k římse doslova přišpendlit, pokud jsem chtěl, aby montáž přistála méně než ve 3 metrech. Kousek dál a jediný záběr, který bych dostal by byl od nějakého lína, kteří, jak už jsem věděl z předchozích zkušeností, se rádi krmí ve větších hloubkách. Průzkum hotov a teď bylo načase ohlásit, že se bude podávat večeře, takže jsem do vody poslal kilo jak 12 tak 16 mm Krill boilies a dával jsem si přitom záležet, aby většina dopadla do hloubky tak, aby přilákala kapry.

5a-nahled

Ještě před samotným nahozením jsem musel na montáž dodat jeden poslední komponent, a to nugetu rozpustné pěny. To jsem učinil z toho důvodu, abych předešel zamotání, což bylo sice velice nepravděpodobné, ale chtěl jsem mít klid na duši. Raději než přimáčknout ji přímo na háček, umístím ji do PVA punčochy a háček navléknu skrz ni. Nejen že mám díky tomu jistotu, že se dostane rychle z háčku, ale také se na háčku nezbydou žádné bílé zbytky, které se tam umějí držet pěkně dlouho. Spokojen s přípravami jsem konečně nahodil. Zkontroloval jsem hloubku a zjistil jsem, že jsou to 3m, a tak jsem spokojeně připnul bobinu a byl si jist, že přijde záběr.

  9-nahled

Ujistil jsem se vědomím, že kapři nevědí, že chytám…

V plánu jsem měl zakrmit vodu kilem krmení hned na začátku a pak znovu po každé rybě, kterou chytím. Zjistil jsem, že pravidelné zakrmování malými dávkami krmení je tím nejlepším přístupem. S pouze jedním prutem byl proces zdolání a opětovným nahození rychlejší než normálně. Mé myšlenky se teď ubíraly jediným směrem – poslal jsem jim tam správnou „pozvánku“?

11-nahled

Myslím, že pro mé kaprařské kolegy by bylo asi troch zvláštní vidět mě, jak usazen na křesílku pozoruji pouze jednu jedinou bobinu, s tak velkou vodní plochou přede mnou, ale ujistil jsem se vědomím, že kapři nevědí, že chytám… no alespoň dokud se háček nepotkal s jednou z jejich tlam a signalizátor nezačal signalizovat, že se dnešní první ryba spletla!

13-nahled

Zatímco ostatní rybáři zůstali bez úlovku sedíc za baterií svých prutů, kapři proudili do mého podběráku. Pomaličku jsem sklízel plody svého úsilí a snažil se, aby voda přede mnou stále jevila známky ne-rybářské oblasti a lákal je pravidelnými dávkami boilies ke břehu. Chytit rybu je jen málo kdy o štěstí. Metodický a logický přístup přinese své ovoce v 99 % případů. Takže příště, až se budete chystat chytat, zhluboka se nadechněte a všechno pořádně promyslete předtím, než vůbec smočíte vlasec ve vodě.

  7-nahled

5 top tipů

  1. Vždy posuďte situaci, zda váš vlasec nebude přetínat vodu před vámi a neodřízne zakrmené místo od ryb
  2. Používám malé olověné kapky Olivettes a wolframový tmel, abych vše přišpendlil ke dnu
  3. Nepospíchejte s nahazováním co největšího množství prutů – v tomto případě více neznamená více kaprů!
  4. Pokud je to možné, prozkoumejte jezerní dno a snažte se najít místo, kde římsa břehu nebude tolik ostrá
  5. Pokud je to bezpečné a možné, chytám raději s povolenými vlasci

Martin Bowler

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (29 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč