Labská sezóna - Jirka "Scopex" Majer

Téma Ostatní články, publikováno 14. 6. 2018, přečteno 1920x.

Řeku Labe snad ani není potřeba dlouze představovat. Pramení v Krkonoších a jedná se o 15. nejdelší řeku Evropy. Celková délka je 1100 km a rozloha téměř 150000 km2. Délka Labe v České republice je 370 km s rozlohou téměř 5000 ha, což ho dělá v přepočtu na hektary největším revírem ČR. Řeka je rozdělena na 3 části. Horní, střední a dolní Labe. Délka horního toku je 122 km, středního 138 km a najdete tu 18 jezů – tedy 18 různých úseků s rozdílnou obsádkou ryb. Délka dolního toku je 110 km a zde se nachází pouze 6 jezů. Z krátkého popisu je zcela zřejmé, jak krásným, tajemným a dobrodružným revírem řeka Labe je.

Jen málokterý kaprař si nevyzkoušel říční rybolov, který je strašně nevyzpytatelný, ale při tom tak krásný! I mé začátky lovu kaprů, se započali právě na této řece, kde jsem začal lovit kapry již od svých 13 let. V době před více jak 20 lety bylo ale vše úplně jinak. U řeky byl minimální tlak rybářů, byla plná kaprů a nedotčená příroda všude kolem. To byly časy, na které strašně rád vzpomínám a nikdy na ně nezapomenu. Ale už dost snění, pojďme do reality.

7-nahled

Pro mě nejcennější kapr loňské sezony ze středního toku řeky Labe

Po 4 letech opět na Labi

Už delší dobu mi strašně chyběl říční rybolov. Poslední 4 sezony jsem objížděl pouze stojaté revíry, především pískovny a na řeku Labe tak nějak zanevřel. Ten čas opět přišel na jaře roku 2017, kdy jsem své pruty po dlouhé době zhoupl do řeky. To bylo ono! Už od prvního okamžiku mi bylo jasné, že mi říční rybolov chyběl a pro letošní rok pro mě bude řeka volbou číslo 1.

3-nahled

Můj nejoblíbenější říční návazec

Jarní období

Hned od brzkého jara jsem začal obcházet břehy řeky a vyhlížel si místa pro případný lov. Obešel jsem si hned několik úseků a vytipoval několik konkrétních míst. Má strategie lovu byla jasná. Nechtěl jsem lovit několik dnů či týdnů na jednom místě a na jednom úseku. Chtěl jsem si udělat rybolov trochu aktivnější. První vycházky směřovaly na úsek, na který jsem v minulosti moc nejezdil. Zde jsem se rozhodl strávit 5 dní, konkrétně 5 krátkých vycházek. Ještě před samotným lovem jsem si byl místo několikrát předkrmit menším množství boilies. Místo se nacházelo na konci zatáčky s poměrně velkou hloubkou. Teplota vody se pohybovala kolem 8 °C, což nasvědčovalo dobrému lovu. V jarním období lovím velice rád přímo v kamenné regulaci. Nedokáži si přesně vysvětlit proč, ale přímo z regulace mám nachytáno jednoznačně nejvíce kaprů. Paradoxem je to, že tento způsob rybolovu mi funguje pouze v jarních měsících a během zbylé sezóny jen sporadicky. Lov v regulaci mi přináší i různé výhody. Například se nemusím ohlížet na silný proud v řece, jelikož i v silném průtoku dokáži své montáže v regulaci udržet, a to platí i o krmení.

5-nahled

První březnové úlovky ještě z doby, kdy se řekou valila sněhová voda

Prezentace montáže v regulaci

Většina břehů řeky Labe je uměle vytvořená, sypaná z kamenů. Břeh je na každém úseku úplně jiný, někde je vytvořen z velkých kamenů, jinde je zase dlážděný z oblázků, jinde nejsou kameny vůbec. Já osobně mám nejraději tu první variantu. Ve většině případů jsou kameny až na úplné dno řeky a poté následuje pozvolné stoupání dna. Místo, kde kameny končí se nazývá pata regulace. Místo bývá pro lov dobré celoročně. Pokud lovím přímo v kamenné regulaci, své montáže nenahazuji, ale jen pokládám na délku prutu, což je cca 3–3,5 m od břehu. Čili lovím v hloubce max. 3,5 m, což je někde ve tři čtvrtě šikmého břehu kamenné regulace. Sestava se skládá z 1 m dlouhého návazce z tuhého flurocarbonu nebo vlasce, olůvka o hmotnosti 20–50 g dle průtoku. Možná si říkáte, proč tak lehké olůvko? Zde je vysvětlení – takto lehké olůvko zapadne mezi kameny a bezpečně drží i v silném proudu. Ve většině případů při záběru kapr olůvko z kamenů vyrazí a můžete začít zdolávat. Nejvíce se mi osvědčila kulatá, průběžná olůvka. Návazec si pěkně lehne na kameny a proud si ho srovná. Ze začátku jsem se bál toho, že kulička boilies zapadne mezi kameny a kapr ji nenajde. Opak byl ale pravdou. Byl jsem až překvapený, kolik jsem měl na tuto sestavu záběrů a úspěšně zdolaných kaprů. Jsem přesvědčený o tom, že kdybych při lovu v regulaci použil klasickou sestavu s například 170 g olovem, tak by se těžké olovo mezi kameny podstatně snadněji zaseklo a celá prezentace montáže a následné zdolání kapra by bylo… vlastně by vůbec nebylo!

6-nahled

Detail návazce pro lov v regulaci. Velký a pevný hák, 40mm fluorocarbon

Období před třením

Období před třením mám na řece asi nejraději. Právě tehdy nastává ten správný čas na ulovení těch největších jikernaček. 90% mého loňského chytání bylo na střením toku řeky. Neplave tu tolik velkých kaprů jako na dolní části, ale ulovení 15 kg kapra není nijak výjimečné. Mým cílem bylo ulovit, pokud možno, co nejvíce velkých kaprů.

9-nahled

Správné rozmístění prutů

2-nahled

Můj druhý nejcennější loňský úlovek. Stará labská jikernačka! Jsem rád, že jsem ji ulovil před třením

Délka úseku

Každý úsek řeky Labe je něčím výjimečný, něčím jiný, něčím odlišný, ale i jinak dlouhý a jinak zarybněný, a to je potřeba si uvědomit. Nejkratší úsek v ČR je dlouhý cca 4 km. Na takto krátkém úseku je lov kaprů podstatně jednodušší, než na úseku dlouhém 10 a více kilometrů. Ryby se pohybují na menší vodní ploše a lov kaprů je „jednodušší“. Migrující kapři řekou se nemají kam schovat, migrují od jezu k jezu a pokud víte, kdy, kde a v jakou hodinu daným místem úseku projíždí, samotný lov je po těchto zkušenostech opravdu jednoduchý. Pokud to člověk pochopí, nemusí u vody trávit několik dní v kuse a dokáže být úspěšný i při krátkých vycházkách. Několik úseků řeky v ČR je propojeno s pískovnami, či se na daném úseku nachází slepá ramena řeky (původní koryto). Zde je lov zase o něco těžší, jelikož kapři pravidelně migrují z řeky na pískovnu a opačně. V jarním období se kapři z pískoven jezdí třít do řeky a je tomu tak každý rok. Samozřejmě netvrdím to, že se do řeky jezdí třít všechny ryby, ale jedná se o opravdu velké procento kaprů. Již několik let pravidelně jezdím tyto kapry v období tření pozorovat a je to nádherná podívaná. Když kapři v jarním období migrují, jedou vždy proti proudu do nadjezí a zde si užívají milostné hrátky.

14-nahled

Kapři o sobě dají sami vědět

Průtok řeky

Průtok řeky má asi největší vliv na samotný lov. V ČR existuje 8 měrných stanic, které pravidelně zaznamenávají vodní stav a průtok řeky. Osobně tyto věci hodně sleduji. Informace najdete například na stránkách www.pla.cz, kde si najdete aktuální vodní stav a průtok řeky na úseku, kde máte v plánu lovit (nebo na nejbližší měrné stanici po proudu nahoru). Na středním toku řeky Labe je průměrný průtok řekněme 50 m3/s. Zde je řeka široká 50–70 m, kdežto na dolním toku řeky je průměrný průtok řeky 150 m3/s se šířkou řeky 100–200 m. Sami si jen dle vlastních zkušeností uděláte obrázek o tom, v jak silném průtoku lze na Labi na daném úseku rybařit.

17-nahled

Pokud mi to prostor dovolí, své vlasce vedu vzduchem přes trhačku

12-nahled

Často na trhačku používám odpadávací závěsky, které 100% splní účel celé prezentace

Noční a denní úseky

Jsme přesvědčený o tom, že existují na řece denní a noční úseky. Nejsou to pouze mé letité zkušenosti, ale i zkušenosti mých dobrých kamarádů, kteří mi tyto informace jen potvrzují. Nedokáži si to přesně vysvětlit, ale jsou úseky, na kterých kapra přes den nechytíte a pokud ano, je to spíše náhoda. Jednoduše řečeno, přes den se záběru nedočkáte. A naopak jsou úseky, kde si spíše zachytáte se setměním, a především v noci.

15-nahled

V období před třením není problém chytat kapry v průběhu celého dne

K lovu přistupuji aktivně

V loňské sezoně jsem k lovu na řece přistupoval velice aktivně a sám pro sebe jsem si dělal různé testy. K vodě jsem ve většině případů chodil na pár hodin a využíval znalostí z minulých let. Věděl jsem, že na daném úseku jsem dělal pravidelně záběry v určitou hodinu, a to pouze přes den. Jakmile se setmělo, záběru jsem se již nedočkal a pokud ano, tak to přisuzuji spíše náhodě. Tudíž jsem k vodě přijížděl vždy o chvilku dříve, než přišel ten „osudový“ záběrový čas. Mnohokrát jsem lovil pouze s jedním prutem, se kterým jsem byl stejně úspěšný, jako kdybych chytal na dva. Měl jsem vytipované časy a místa, kde kapři pravidelně řekou proplouvali, a především se krmili se. Kapři (menší jedinci kolem 8–12 kg) projíždí řekou v hejnech, kdežto větší jedinci podle mého spíše samostatně nebo po pár kusech. Mám takový názor, že kapr je prostě zvíře, které má svoje zvyky jako jakékoli jiné zvíře a nerado je mění. Pokud člověk alespoň trochu začne tyto jevy vnímat, dělá ho to lepším a lepším rybářem. Když si představím, že kapři řekou plavou, nikdy nenastane situace, že se na vašem lovném místě budou zdržovat půl dne a více. Co by tam také dělali. Možná si někdo řeknete, že je zastavíte na krmení. To určitě ano, ale zase pouze na nějakou dobu, po kterou se budou chtít krmit a následně pojedou dále. Je nesmysl, abyste kapry na svém místě díky velkému množství krmení udržely celý den!

8-nahled

Rád používám k zakrmení více druhů boilies

Řeka plná květu topolu

Tohle období nemá rád na řece asi nikdo z nás. Bavíme se o období konec měsíce května, začátek června. Je to každý rok úplně stejné. Nastane období, kdy se řekou valí velké množství chuchvalců květu topolu, které dosti znepříjemňují samotný lov. Tento bílí humus nejde z vlasce skoro ani sundat a jediná možnost je kmenový vlasec ustřihnout, nečistoty z vlasce stáhnout a navázat znovu. Takto to dělám já. Je to pro nás rybáře docela nepříjemná a zdlouhavá práce, ale jiná možnost asi není. I proto na řece nerad lovím se šokovým vlascem. Zmíněný topolový květ a ostatního bordel, tvoří velké cucky, které pokud se nachytají na uzlík (kmenový vlasec/šokovka), tak ve většině případů ani neprojdou prvním očkem. Z tohoto důvodu na řece používám v plném návinu kmenové vlasce o průměru 0,40–0,50 mm a tento problém tím eliminuji. A neplatí to pouze pro toto období, ale celoročně.

16-nahled

Těsně před létem lov na řece znepříjemňují květ topolu

Zimní řeka

Lov v zimním období bývá na řece velice složitý a nejenom na řece. Správná lokalizace kapra je na prvním místě. Kapři v zimě rozhodně řekou nemigrují po celém úseku, ale zdržují se v bezpečném a klidném prostředí, jako jsou různé zatopené zdi, valy, nadjezí. Na každém úseku řeky existují místa, kde se dají kapři pravidelně lovit i v zimních měsících. Pokud o těchto místech víte, samotný lov je pak v podstatně jednoduchý. Je potřeba si uvědomit, že v zimních měsících kapr přijímá potravu opravdu minimálně. Ve většině případů lovím pouze na samostatné nástrahy, které mám maximálně zatraktivněné esenciálními oleji, či esencí. Dle mých zkušeností se v zimních měsících kapr krmí pouze v určitých časových intervalech. Většinou se jedná o dopolední časy, kdy se udělá jeden, dva záběry a po zbytek dne se neděje nic.  Podstatně menší procento záběrů jsem zaznamenával za slunných zimních dní a podstatně lepší situace nastala, když byla obloha zatažená.

11-nahled

Podzimní šupináč ulovený 20min po náhozu. Důležitá byla lokalizace kaprů. Za 5h jsem jich ulovil 7

Toto jsou moje zkušenosti z říčního rybolovu především z loňské sezony, ale zmíněnými poznatky a postřehy se řídím neustále.

Užívejte si rybařinu!

Jirka „Scopex“ Majer

V diskuzi je 3 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (4 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší
  • IBCC (14. 4.) (Balaton)

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč