Důvěra v nástrahu - Denis Groeger

Téma Ostatní články, publikováno 19. 7. 2019, přečteno 2112x.

Nejdůležitější ingrediencí Vaší nástrahy je důvěra v ní! Pravidlo, které může znít jako klišé, neplatí pouze při ortodoxní „kuličkové“ kaprařině, ale při rybolovu celkově. 

05-nahled

V dnešní době jsme obklopení obrovským množstvím výrobců a ještě větším množstvím jejich produktů, které se snaží získat naši pozornost a rovněž i část našeho rozpočtu. Krásně propracované obaly, poutavá videa, fotky trofejních ryb a další marketingové tahy doslova podbízejí mít u sebe všechny ty „tutovky“, abychom byli úspěšní. Někteří z výrobců sázejí na atraktivitu nástrahy, jiní zase na pestrou výživovou hodnotu, jsou i takoví, kteří nám poodhalí, jaké speciální extrakty, esence a podobné složky jejich boilies obsahuje. Důvěra v nástrahu je jednou z věcí, kterou si nekoupíte a žádný výrobce ji nedokáže do svých výrobků zakomponovat. Důvěru musíte do kuličky vložit Vy sami a ona Vás přesvědčit, že je skutečně „tou pravou“.

03-nahled

Když jsem s moderní kaprařinou začínal, celý tento byznys byl už v plném proudu. Každá z firem nabízela x různých druhů boilies, účinnost každého z nich byla podložena zdokumentovanými rybami. Byl jsem zapálený vyzkoušet všechny z nich, proto jsem při každé návštěvě krámku odcházel s několika novými druhy, nejčastěji v malých krabičkách okolo 100–150g. Jejich „finanční nenáročnost“ mi oproti klasickým kilovým balením umožňovala vyzkoušet skutečně velké množství příchutí. Některé fungovaly lépe, jiné méně, ale víceméně skoro všechny mi nějakou rybu chytly – žádný z výrobců si dnes „nelajzne“ pustit na trh něco, co by poškodilo jeho jméno a byznys celkově. Po příchodu k vodě jsem dlouho vybíral, kterou kuličku pod háček pověsit, ačkoliv jsem tento čas už mohl vyčlenit čistě rybaření. Na břehu rybu nechytíte, ať je nástraha sebevíc „zázračná“, to je jasné. Druhová rozmanitost nástrah mě často nutila dělat i to, co je proti principu lovu na boilies – časté střídání nástrahy působí kontraproduktivně a domnívat se, že „když dnes nechtějí ananas, budou chtít určitě oliheň“ je hloupost. Boilies po celou dobu, než se rozpadne, vysílá do vody určité signály, některé dříve, jiné později. Právě pozdější signál může být ten, který v rybě vyvolá nepřekonatelnou chuť nástrahu pozřít.

02-nahled

Proč jsem vlastně napsal tuto úvahu? Rád bych začínajícím nadšencům, jako jsem byl já, ušetřil finanční prostředky a rovněž i starosti, které jsem si svým zbrklým jednáním zbytečně přidával. Dnes už to vidím jinak – k vodě jezdím prakticky s jedním druhem boiliesu, kterému věřím. Zkušenosti mě naučily, že pokud ryba nežere, člověk se může stavět na hlavu a záběr neudělá, popřípadě přicházejí záběry sporadicky. Nejsem prodejcem ani testerem žádné společnosti, čili následující radu berte, prosím, čistě jako mé osobní doporučení: Najděte si takové boilies, které je Vám něčím sympatické a zkoušejte jej. Zkoušejte na něj chytat, zkoušejte jím krmit (v různých dávkách), zkoušejte s ním předkrmovat. Pokud nechodíte pouze na jeden revír, zkoušejte, jak na něj ryby reagují na rozdílných vodách. Sledujte, v jakém období a celkově klimatických podmínkách je účinnější a kdy zase méně. Zjistěte, jestli jej vyhledává spíše větší ryba nebo „násada“. Vyhodnoťte, jestli projevená důvěra dané kuličce naplnila Vaše očekávání či nikoliv. Vyhodnocení není otázkou pouze několika vycházek, aby bylo objektivní – je otázkou týdnů, měsíců či dokonce sezon.   

01-nahled

Ať to jezdí!

Deny

V diskuzi je 2 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (2 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč