Dobrodružství Jakea Langley-Hobbse část druhá 2/2 - Jake Langley-Hobbs

Téma Dobrodružství Jakea Langley-Hobbse, publikováno 13. 4. 2012, přečteno 3120x.

Dnes vám přinášíme závěrečný díl cassienského dobrodružství Jakea Langley-Hobbse. Prožijete s ním poslední dva měsíce na březích tohoto legendárního jezera. Užijete si s zdolávačky krásných ryb a také nějakou legraci. Příště se již přesuneme do Itálie!

2.května v noci jsem měl přerušenou jízdu a o den později jsem měl již jízdu, jak od lokomotivy. Bohužel došlo k přetržení návazce. 4.května se kapři vrátili. Tu noc jsem ulovil dva lysce, mlíčňáka 14kg a vytřenou a řádně pomlácenou jikernačku o váze 17kg. Vrátil jsem jí vodě, jak rychle to jen šlo. Během souboje se mi ale podařilo ztratit jednu z mých gumových bot, které jsem používal do vody. Kopnul jsem do ní, když jsem běžel k záběru a pak jsem viděl malý kousek dřeva, který plaval na vodě, během doby, kdy jsem zdolával rybu. Určitě to byla moje bota, ale ve 4h ráno, když napůl spíte vám mozek ještě hodně věcí nebere!

jpeg-10-2-nahled

Můj druhý opakovaný úlovek

Další noc se nic nestalo, tak jsem se rozhodl nastražit pruty do něco větší hloubky. Dal jsem je všechny na hranu starého říčního koryta do hloubky 20–25m. Políčil jsem velké nástrahy s jednou kuličkou na PVA a ke každé montáži přihodil pár hrstí 20 mm rybího boilies. Pruty byly nastražené v linii asi 75m,  25 m od sebe. Změna zabrala a další ráno ve 3h jsem měl další jízdu. Cítil jsem, jak vlasec o něco dře, když se ryba vzdalovala a najednou se zase uvolnil. Musela to být nějaká větev nebo skála. Ryba tam však stále byla a jak jsem jí uvolnil, cítil jsem, že výpady pomalu ustávají a přiváděl jsem jí blíže ke mně. Kousek od břehu se jí ale opět podařilo zajet do nějaké vázky a na chvíli jsem myslel, že zvítězila. Stálým tlakem se mi kapra podařilo znovu vyprostit a nakonec jsem ho po velkém boji podebral. Další velká ryba, přesně 25.6kg ! Zasakoval jsem jí na ranní focení. Můj třetí kapr nad 25kg. Skutečně parádní výprava! Při ranním focení ve vodě jsem rybu otočil na bok a všiml jsem si příznačného zbarvení na pravé straně a také zahojené jizvy. Byl to můj druhý kapr, kterého jsem chytil opakovaně. 25kg kapr, kterého jsem ulovil v únoru zatoužil po dalších společných fotografiích. Vše proběhlo podle jeho přání, poděkoval jsem rybě za to, že přibývá na váze a rozloučili jsme se.

jpeg-10-nahled

Můj druhý opakovaný úlovek

Následující noc jsem ulovil tři další ryby. Všechno to byli lysci a vážili 20.5kg, 20.2kg a 15kg. Kapra 20.2kg jsem ulovil deset minut po půlnoci a měl na sobě také dosti známek po tření, tak jsem udělal jen několik velmi rychlých fotek a pustil ho zpět. Přehodil jsem prut, boilie vypadlo dobře, tak jsem ho na návazci ponechal. Přidal jsem pouze stringer se dvěmi kuličkami a přihodil 10 kuliček okolo. Ve 3 h ráno jsem na stejný prut zdolal kapra 15kg, tak jsem ještě jednou prut přehodil i s tou stejnou nástrahou a v 5.45h jsem  na tutéž udici zdolal lysce 20.5kg. Jednalo se krásného dlouhého, šedého kapra, kterého jsem si ráno vyfotil poté, co jsem si na pár hodin zchrupnul. Teď se mi dařilo. Šest kaprů během pěti nocí. Ryby zřejmě začaly vyjíždět z rezervace po jejich každoročních hrátkách a já jsem z toho potřeboval něco vytěžit. Netrpělivě jsem čekal na další noc. Přes den se nedělo vůbec nic, kromě jedoho 10kg šupináče, který za sebou tahal utrženou motáž. Naštěstí byl tak rozumný, že se mi zamotal do vlasce a tak jsem ho mohl osvobodit a zbavit ho jeho 100g olova. Ha!

jpeg-11-nahled

Tenhle si přišel pro léčbu Kodakem

Ten večer jsem si připravil pruty pro nadcházející noc. Nahazoval jsem okolo 21.00 krátce před setměním. Bylo to z především kvůli cejnům, abych jim alespoň částečně zabránil vyluxovat lovné místo ještě předtím, než dostanou šanci ho objevit kapři. Stal jsem se také naprosto posedlý ostrostí háčků a každý z nich byl pokaždé řádně zkontrolován a pokud to bylo nezbytné, tak nabroušen. Nemohl jsem si dovolit ten luxus je stále měnit, když jsem chtěl, protože jsem jich měl jen limitované množství a nikde v okolí nebyl žádný obchod s rybářskými potřebami. Každopádně obchod Carp Society z jezera Horseshoe Lake mi nějaké drobnější věci zasílal, abych doplnil zásoby. Poprvé jsem Luka a Davea potkal, když tam rybařili a pravidelně jsem je informoval o svých pokrocích. Byl jsem jejich první poštovní objednávka a také první objednávka do Francie. Díky! PVA pěna se stala mojí spásou. Každý háček jsem do jedné zabalil s vlasem přitaženým k obloučku, abych zabránil jakékoliv možnosti, aby se boilie napíchlo na háček. Potom jsem vzal stringer a PVA páskou jsem ho ještě připevnil k pěně a vše pevně utáhl, abych zabránil zamotání. Námaha, ale vyplatí se to! Ten večer dorazil na pár slov Hamish, kluk, kterého jsem potkal na jezeře. Přinesl s sebou několik čísel Carpworldu a pak se již musel vrátit ke své těhotné ženě Alex. Přesně o půlnoci jsem ze starého koryta řeky vytáhl 17kg lysce. Když jsem té noci umísťoval pruty, ponechal jsem na korytě dva z nich. Další dva jsem nahodil na svah do hloubky 15m. Přehodil jsem prut zpět na koryto a něco ve mně mi říkalo, abych přehodil jeden z prutů na svahu. Nevím, co to přesně bylo, ale šel jsme za svým instinktem a stáhnul jsem ho. Nástraha byla v pohodě, háček byl ostrý, tak jsem přidal stringer s jednou kuličkou a přehodil. Kobrou jsem ještě k místu nahození rychle přihodil 10 kuliček. Připravil jsem si kávu a vlezl si do spacáku číst druhou kapitolu „The Journeyman“ od Nicka Helliera. Dočetl jsem sotva první odstavec, když se mi rozjel můj „instinktivní“ prut. Wow! Tahle ryba bojovala jako lev. Nejprve vyjela směrem k mělčině a pak si to zamířila na hlubokou vodu. Můj prut se ohýbal do oblouku pokaždé, když si ryba opakovaně  brala vlasec z cívky. Postupně jsem začínal mít nad situací kontrolu a čekal jsem na ní na mělčině. Ryba se ukázala na hladině a já ji naváděl směrem k podběráku. V tu chvíli jsem uviděl velkého, tmavého šupináče. Vjel do mě jásot. Věděl jsem, že jsem ulovil 20kg šupináče! Díval jsem se na toho bojovníka přede mnou. To je ryba! Váha byla 21.5kg a můj druhý cíl byl splněn. Z těchto dvou úkolů pro mě tenhle znamenal více a rychle jsem telefonoval Marcusovi, abych mu to novinu sdělil.

jpeg-12-nahled

Můj 21.5kg bojovník a druhý cíl splněn

Ve 4.30 jsem měl dalšího kapra, tak jsem šel zkontrolovat bojovníka. Určitě trucoval! Ráno nebyl zrovna v nejlepší náladě a málem mi utekl ještě dříve, než jsem ho stačil vyfotografovat. Mám to celé na videu, jak mocně švihl svým ocasem ve snaze se osvobodit. Své fotografie dělám nejraději ve vodě a myslím, že je to i pro ryby bezpečnější. Podařilo se nám ho vyfotit z jedné strany ještě před tím, než mě zanechal samotného s modřinami a škrábanci. Moji lysci mi nikdy takové problémy nezpůsobili a jejich náhlé pohyby byly více předvídatelné. Tahle ryba byla absolutní zvíře!

Během příštích dnů kapři opakovaně najížděli. Někdy se třeba dvě noci nic nedělo, ale pak zase přišly tři noci, které to vynahradily. Zjistil jsem, že pokud fouká silný východní vítr, tak záběry ustaly, protože kapři dali přednost rezervaci. Pokud foukalo od severu, zdálo se, že je to rozhýbalo a většinou jsme měl jízdu ještě před půlnocí. Hamish mě přišel navštívit na moji 100 noc na Cassienu. Žádného kapra jsem neulovil, ale byla to nádherná noc a já jsem se rozhodl spát pod hvězdami u prutů. Jen pro případ!

jpeg-13-nahled

Tahle ryba byla absolutní zvíře!

Do konce května jsem zdolal dalších 42 překrásných kaprů, čímž bylo mé celkové skore 62 ulovených ryb. Pro ty, kteří mají rádi statistiky byla jejich celková váha 1037kg a průměrem 16.8kg na jednu rybu. V britských jednotkách jsem nachytal 17 dvacítek, 19 třicítek, 20 čtyřicítek, 5 padesátek a jednu šedesátku. Jedenáct ryb byli šupináči a 49 lysci, dvě zbývající ryby byly koženáči, které jsem chytil během jednoho dne. Zajímavostí je, že do 18.květne jsem ulovil celkem 39 kaprů, ale pouze čtyři z nich byli šupináči. Těch dalších 9 kaprů jsem ulovil během 4 nocí a 6 z nich byli šupináči..Snad to vypovídá něco o jejich pohybu?

Ulovení mého prvního koženáče je nezapomenutelný zážitek. Vážil 19.5kg a Dick byl tak laskavý, že mi ho přišel vyfotit při zapadajícím slunci. Měl jsem brutální jízdu na můj pravý prut. Počasí se změnilo a silný severní vítr vanoucí z levé strany způsobil velké vlny. Zvedl jsem prut a ještě, než jsem si stačil navléct prsačky, vyrazila ryba s velkou silou doprava. Nechal jsem prsačky, kde byly a než jsem si to uvědomil, stál jsem ve vodě 90m od mého místa, až po prsa ve vlnách! Ryba stále přejížděla z leva do prava, až jsem spatřil její obrovské, oranžové tělo, jak se převaluje na hladině ve vlnách. Teď jsem měl problém, jak jí podebrat, abych to celé nepokazil. Proud byl tak rychlý, že pokaždé, když se vynořila na hladině, unesl ji ode mě. Rozhodl jsem se, že nastavím podběrák tak, že zapřu jeho držadlo o mojí levou nohu. Poté navedu kapra na hladinu na mé levé straně a doufejme, že vklouzne do připravené sítě. Tušil jsem, že se čas už krátí a je to možná moje jediná šance předtím, než se ryba uvolní z háčku. Bingo! Povedlo se! Radostí jsem si hlasitě zakřičel. Byl jsem promočený, ale u vytržení. Kromě poškozeného ocasu to byla nádherná bytost a zároveň to byl jeden z těch soubojů, pro které žijete!

jpeg-14-nahled

Kapři se začali vracet

Jedním z drobných problému na Cassienu je místo, kde zaparkovat svůj vůz. Jak se již napsal dříve, podařilo se mi zaparkovat moji dodávku přímo na Avironu v místním veslařském klubu. To ale není obvyklé! Nicméně jsem se dobře spřátelil s majitelem a trenérem klubu poté, co jsem jedné noci v únoru vystopoval dva zloděje. Snažili se ukrást jeden z přívěsných motorů. Moji psi začali štěkat a dva muži zmizeli někam do hlubin noci a motor zanechali ležet na břehu. Jako odměnu za moji hlídku té noci mi bylo umožněno parkovat moji dodávku 45m od mého místa na bezpečném parkovišti. Některé restaurace požadují za týden bezpečného parkování přibližně 10 EU, ale veřejná parkovací místa mohou být opravdu riskantní. Během mého pobytu jsem slyšel hned o několika incidentech a tak je nutné vzít tuto skutečnost  určitě v potaz při plánování výpravy na toto jezero. To, že jsem měl auto kousek od sebe mi dávalo nejen klid na duši, ale také jsem mohl pravidelně dobíjet své baterie. Při tak dlouhém pobytu je největším problémem to, že vám vše dochází. V dodávce mám solární panel a také měniče, které mi poskytují 240V. Dokonce se mi podařilo do bivaku natáhnout prodlužovací kabel, abych mohl používat svůj notebook. Luxus, ale na takovéto mamutí výpravě vám to zpříjemní mnoho věcí a navíc není nutné, aby jste v dnešní technické době žili jako neandrtálci!

 

Veslařský klub během mého pobytu pořádal hodně akcí. Nikdy nezapomenu obvzláště na jednu květnovou neděli ráno. V noci jsem chytil dva kapry a dopoledne jsem si chtěl trochu odpočinout. Najednou jsem po mé levici uslyšel spoustu hlasů a nějaký nepokoj. Zavřel jsem oči a snažil se usnout, protože jsem si myslel, že jsou to nedělní veslaři. Po hodině s hlavou ve spacáku mi to nedalo a vylezl jsem ven. To, co jsem uviděl mi naprosto vyrazilo dech! 50m po mé levici bylo něco, co vypadalo jako 50 tuleňů skákajících na hladině! Ve skutečnosti se jednalo o muže a ženy v oblecích s velkými ploutvemi, šnorchly a maskami. Ano, ten den se konalo francouzské mistrovství v plavání na jezeře!

jpeg-16-nahled

Za mé úsilí se mid dostalo zaslouženého potlesku

Další událost je spojená se dvěma úlovky. Tentokrát to byla francouzská outdoorová soutěž. Ta zahrnovala kanoistiku, plavání a jízdu na horském kole. Během pátku se všichni připravovali vlevo ode mě a ve vodě byly umístěny dočasné bóje. Musel jsme své pruty nahodit dříve, než obvykle a okolo 20.h jsem měl pomalý záběr na levý prut. Jednalo se o velice silnou rybu, která se pohybovala pomalu směrem doleva. Nechtěl jsem jí moc povolovat a tak mě pomalu táhla do vody! Samozřejmě, že se rozhodla vydat se za jednu z těch dočasných bójek a já jen pozoroval vlasec, který prořezával vodu a bojku, pohybující se stejným směrem! Rychle jsem nasadil svůj člun, abych zabránil přeříznutí vlasce o lano od bóje. V tu chvíli se na pontonu začal shromažďovat dav, což jen brnkalo na mé nervy. Sotva jsem naskočil do člunu, ryba se rozhodla otočit a namířit si to opět do větší hloubky. Tahal mě i se člunem asi 20 min, než tento velký modrobílý kapr konečně kroužil okolo člunu. Byla to velká ryba a já ji s přehledem podebral! „Bravo, bravo“!Úplně jsem zapomněl na své publikum a za mé úsilí se mi dostalo zaslouženého potlesku. Vydal jsem se ke břehu a zvážil svůj úlovek. Kapr měl 22kg! Jeden z veslařů mi udělal několik fotografií, já přehodil prut a následující ráno v 7h už mi zase jel! Začal jsem zdolávat dalšího bojovného kapra v klidu ranního svítání, když najednou nějaký hlasitý hudební sound system začal hrát Red Hot Chilli Peppers – Californication! Vystřelilo to přes celé západní rameno a já si tam tak stál a zdolával kapra, ze kterého se vyklubal tlustý žlutý lysec. Musím říct, že to bylo docela divné, ale velmi příjemné a pokaždé když slyším tuto píseň, vzpomenu si na tento moment.

jpeg-17-nahled

Dorazily nové nástrahy

To už byl červen. Zbývalo mi posledních osm nocí a věděl jsem, že odjíždíme. Na ryby dorazili dva velmi legrační hoši z Essexu Mark a Mo. Usadili se asi 250m vlevo ode mě na dosti nepohodlném místě v jehož prostředku se nacházel o lešení. Tihle kluci si rybaření určitě užili a mohu říct, že jsme si užili i hodně legrace. Mark poznamenal, že se cítil v noci trochu nesvůj, protože měl před svým bivakem starý strom. Zmínil jsem se o tom, že mi jeden německý rybář řekl, že na tomhle místě údajně straší a hned jsem k tomu vytvořil ještě hrůzný příběh. Jednalo se o rodinný piknik v 70.letech, při kterém se stala tragédie a manželský pár přišel o dvě malé děti, načež se matka sama utopila v jezeře a manžel se zbláznil. Za některých nocí můžete slyšet matku, jak stále hledá své děti, které ji volají. Super! Kluci se smáli, ale dosti nervózně si prohlíželi místo, na kterém měli prožít následující týden. Plán byl takový, že jim schovám vysílačky do křoví a v noci na ně ze svého místa zavolám a budu vydávat zvuky úzkostlivé staré ženy. Všechno šlo podle plánu. Další mladík z Leicesteru jménem Lee dorazil a pohlídal mi pruty. Já mezitím rychle na člunu obeplaval jejich místo a dovezl jim kanystr s vodou, který jsem pro ně naplnil. Podařilo se mi nenápadně schovat jejich vysílačky do křoví vedle Markova bivaku a se slovy „Spěte dobře“, se vydal zpátky. Teď bych hrozně rád řekl, že se mi podařilo je udržet vzhůru celou noc, ale bohužel můj plán selhal. Jak jsem se plavil zpátky a dusil se smíchem, Mark uslyšel něco praskajícího v křoví a vysílačky tam našel. Příště vám dám!

 

Na můj poslední týden mi Max poslal nové nástrahy. Jeden z trenérů veslařů byl tak laskavý, že mi dal během mého pobytu k dispozici svoji poštovní adresu. Můj balíček se skládal z nového boilies Elite, které obsahuje Green Lipped Musel Extract a také několik nových half and half plovouček. Tyhle popky mají z jedné strany reflexní pop up a na druhé půlce fish boilie! Zkoušel jsem je na jednom prutu a na druhém jsem měl opravdu velkou fluoro popku s mým Fish panáčkem. Jednou v noci, kdy jsem je měl nastražené jsem dostal krásnou zprávu od mého kamaráda Hamishe, který mi přál hodně štěstí během mého posledního týdne.  Zněla přesně takhle : „Každá ryba v jezeře je požehnáním a všechny vzpomínky z jejich zdolávání během nocí si odneseš, až do hrobu. Užij si každý den a každou ulovenou rybu na jezeře spravedlivých. Přeji ti hodně záběrů a posílám pohlazení pro psy“! Hamish, Alex a Bump!

jpeg-18-nahled

Můj sedmnáctý kapr přes 20kg

Na prut, kde jsem měl nastaržené dvě velké nástrahy jsem měl padák v 1.00 ráno. Rychle jsem dotočil vlasec a ucítil mírný tah. Kapr nekladl nijak velký odpor a přejel mi vlasce po mé pravici. Šel jsem za ním při slabém světle mé čelovky, když jsem spatřil velkou rybu na hladině. Bylo mi jasné, že je to jedna z mých posledních příležitostí spatřit opravdu velkou rybu, takže jsem si dával opravdu velký pozor, aby byla unavená a já ji mohl bezpečně navést do podběráku. „Tak to vypadá na 50“, řekl jsem si a nemýliljsem se, když váha ukázala 22.9kg. Byl to můj šestý kapr nad 50 lbs a také 17. kapr nad 20kg. V 7 hodin ráno se objevil Lee. „Chytil jsi něco“? zeptal se skrze své ospalé oči. „Jo, něco bych měl“! Lee byl u mě, když jsem tento prut večer nahazoval do původního koryta. Vypadalo to docela zvláštně s těmi velkými nástrahami, ale bylo to na místě. Lee si při nahazování všiml duhy, která se objevila v dálce a poznamenal " Vsadím se, že odtamtud zdoláš rybu"!  A měl pravdu! Udělal mi opravdu fantastické fotky, které byly skutečným vyvrcholením mé výpravy. Včetně této ryby se mi podařilo během 125 nocí ulovit 69 ryb. Na papíře by to mohlo vypadat tak, že jsem ulovil kapra každou druhou noc, ale bylo to úplně jinak. Měl jsem tři dlouhá období, kdy jsem byl absolutně bez záběru. Naštěstí jsem ale ale vytěžil maximum z akce, kdy záběry přišly. Samozřejmě, že jsem nějaké ryby ztratil, bylo to ale více sumců, než kaprů. Některé kapry jsem ztratil především kvůli selhání vybavení nebo lidského faktoru a většinou to bylo také v noci, kdy jsem ještě napůl spal.

Pokud bych měl nějak shrnout moji výpravu, musel bych říct, že to byl opravdový sen. Možná jsem měl štěstí, snad jsem měl dobré místo. Patrně jsem byl také ve správný čas tam , kde jsem měl být.. Jednu věc ale vím jistě! Určitě se sem ještě vrátím! Jediné, co se potřebuji naučit je, jak připravit vánočního krocana na lovném místě :-)

Chci skončit tím, že bych rád poděkoval lidem, které jsem potkal a kteří mi dali nějaké jídlo, či další věci. Cassien obnovil moji víru v lidskou dobrotu! Obvzláště bych pak chtěl poděkovat Miku Wilmottovi. Minulý rok jsem si koupil vaši neuvěřitelnou knihu „Carp Life“. Četl jsem ji několikrát a dal jste mi inspiraci, ze které budu čerpat několik dalších let. Děkuji!

Právě odjížím do Itálie. Uvidíme se příště! 

V diskuzi je 17 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (10 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč