Divoké vody - James Armstrong

Téma Ostatní články, publikováno 1. 12. 2017, přečteno 2455x.

Vítr, zakalená divoká hladina, rozlehlé vodní plochy a netknuté pískovny mě doopravdy baví. Nikdy pořádně nevíte, co na vás čeká. Je to ten pocit tajemna, který mě opravdu nutí chodit na ryby. Jak jsem se v rybařině posouval, pomalu mě přestávalo bavit navštěvovat přelidněné rybníčky, kde je jeden rybář na druhém.

1-nahled

Výprava za panenskými rybami, které nikdy neviděly boilies

Nemůžu už ani vystát shon, hádky o nějaké místo a nekonečné spombování a hromada krmení ve vodě jen proto, že to tak dělá někdo vedle mě. Tyhle rybáře sice pořád respektuji, ale to kouzlo rybaření je prostě pryč. Minulé roky jsem trávil mnoho času zjišťováním informací a honbou za neznámem, pokud to tak můžu nazvat. Výprava za panenskými rybami, které nikdy neviděly boilies je něco opravdu jedinečného, protože co si bude povídat Británie je malá a boom kaprařiny je obrovský. Velké, žlutavé, kapří pysky bez jediné vady jsou nesmírnou odměnou a nezáleží na tom, jak velké tyto ryby jsou!

  49-nahled

Vypozoroval jsem mnoho zvláštních a krásných věcí

Vody, které mě takto lákají nejsou jenom rozlehlé, staré štěrkovny. Měl jsem to štěstí se dostat i na zapadlé, zarostlé, skoro zapomenuté rybníky, které se mohou chlubit krásnými, starými pupkáči. Jedna taková voda byla v Cambridgeshiru a bylo to dobrodružství, na které nikdy nezapomenu. Malý rybníček pro kachny byl lemovaný stromy, zarostlý vodní trávou a byl zašitý uprostřed ničeho. Jediná cesta, jak se dostat na nějaká vhodná místa, byla přes vratký a shnilý můstek z dřevěných prken, který se přinejmenším dal popsat jako nebezpečný.

6-nahled

Něco na tom rybníčku prostě bylo, zdálo se, jako by se tam zastavil čas a ani kapři nebyli jiní. Mnoho jich pocházelo z Lenvy a to byli ti, na které jsem se zaměřil. Byli vzácní. Někteří se mohli pyšnit rozházenými šupinami, ti druzí byli zase černí jako noc, prostě na mě charakter ryb hluboce zapůsobil. Byli tu i kapři, kteří měli zas méně šupin, ale zato větší proporce. Z pozorování bylo patrné, že zde žije pět kapitálních ryb a slušné množství těch ostatních. Pomocí staré dřevěné pramice a vesel jsem rukou pečlivě pokládal montáže. Tato zkušenost se mnou zůstane už navždy. Vypozoroval jsem mnoho zvláštních a krásných věcí. Jedna z nich byl fascinující „kapří bunkr“, kde se ryby krmily tak, že na dně jezera vytvořily kráter. Během několika výprav jsem měl možnost pozorovat doslova přátelské kapry (jak jsem si nazval). Jedna skupinka kaprů často plavala přímo za pramicí a to opakovaně. Ti ostražitější se ukazovali jenom občas, nebo vůbec, dokud jsem je neměl na břehu… Takovým kaprem byl třeba starý řádkáč. Byl to záhadný, starý kapr a jeden z důvodů, proč jsem trávil čas právě tady. Za celou tu dobu jsem ho zahlédl pouze jednou a pak jsem ho jednoho dne měl v podběráku. Navážil jsem mu přes 18kg. Je to jeden z nejhezčích kaprů v jezeře… neskutečné.

  5-nahled

Mobilita je klíčová

Neznámé vody jako byla třeba ta poslední, jsou často dost zarostlé podvodními travami, pod vodou se skrývá nesčetné množství překážek – padlých stromů, zatopených pozůstatků lidské činnosti a tomu musí být přizpůsobené i vybavení. Velká jezera mohou být navíc často vystavena silnému větru a jiným rozmarům počasí. Rád používám šňůry a velké háčky, jednoduše řečeno nerad ztrácím ryby. Představa toho, že za sebou kapr vláčí montáž, nebo metry vlasce, či šňůry je pro mne naproste nepřijatelná.

  44-nahled

Jak jsem již zmínil, pokud trávíte čas někde v divočině, jste vydáni na milost nejrůznějším vrtochům počasí. Bouře se mnohdy prožene nad hladinou a malé brolly by mohla rozsekat na kousky. Kvalitní bivak je základ a já již dlouho používám M3 Compact. Ve větru mi poskytuje stabilní základnu, ale je zároveň skladný a lze ho v minutě složit, pokud se rychle potřebuji přestěhovat, nebo složit výbavu v dešti. Co se ostatního vybavení týče, taktéž důvěřuji značce Aqua Products a neberu si ho s sebou k vodě příliš. Mobilita a schopnost se rychle přestěhovat je pro mě klíčová. Nesnáším nepořádek, a proto si beru jen Roving Rucksack, RS4 toulec na pruty, ve kterém mám i bivak M3 Compact, kyblík s krmením, lehátko a pár drobných nezbytností – toť vše.

  3-nahled

Odměny čekají

Těm, kteří nezkusili tento způsob rybolovu, ho mohu vřele doporučit. Vzrušení při pozorování ukazujících se ryb na neznámém jezeře nemůže nic vynahradit a když máte to štěstí ještě tento okamžik vyfotit, tak k tomu už není co dodat. Když podeberete něco tak speciálního, jako je třeba velký starý řádkáč, tak na ten okamžik už nikdy nezapomenete a fotku si budete navždy opatrovat.

7-nahled

Takový moment jsem například prožil minulý podzim v jedno mlhavé chladné ráno. Ve vzduchu byla cítit hustá, vlhká mlha. Prut se s úsvitem rozjel a já se cítil jako trpaslík ve své malé pramičce, když mě záhadný obr vláčel po jezeře. Výsledek? Ještě nechycený lysec okolo 20kg, který zůstane navždy uchován v paměti. Divoké vody, zkuste to!

James Armstrong

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (17 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč