Deník Ricka Mommerse (7) - Rick Mommers

Téma Deník Ricka Mommerse, publikováno 8. 7. 2013, přečteno 3266x.

Rick Mommers a jeho deník, ve kterém popisuje svoje aktuální zážitky z lovu kaprů v Belgii, kterou si zvolil na nějaký čas za přechodné bydliště.

Jarní trápení

24.6.2013

Po úspěšní konec minulého turnusu jsem byl zvědavý, jak dopadne další. Proběhlo 10 dni, měl jsem tady rodinu a rád jsem hrál na tatínek u houpaček. Během tuto období se u kaprů odehrálo milenecký hrátky. U vody vedle kempu se třeli kapří střední velikosti, tak mezi 10–13 kg, bylo jich dost. Natáhli se do menší vodní plochy přes 1 m kanálek. Před tím jsem tam kapři neviděl. Bylo to moc hezký koukání, zkoušel jsem to nahrát, ale světlo bylo srovná proti a na druha strana probíhalo natáčení nějakého dětského filmu, a když jsem se tam přimotal byl jsem poslán někam. Další den jsem objevil prý cyklisticky výlet, „úplně náhodou“ krásný kanál, proto výlet byl i trochu delší než bylo v plánu :o)

Příjemný bylo zjištění, že srovná v úseku, kde nevede žádné silníce a jen velmi úzká cestička se hojně vyskytovaly kapří. Byly i tady v plném tření. Žádné velikány, max 6–8 kg ale bylo jích spousta a v nádherným prostředí. Tady se musím dostat příští týden s prutem, volá to přímo o šoulačka. Zbytek týden už bylo zase zima a víkend jsem strávil v autě. Poté jsem se ale vrátil s velkým nadšení a připravoval jsem se na 9 dni intenzivní chytání.

foto-1-nahled

První kroky hned vedli k kanálku, připravil jsem směs partikly a krmil jsem na úseku asi 3 km zhruba 10 míst. Ten večer jsem ještě odchytal na kempu ale bylo deštivo a studený vítr mně odháněl rychlý dohnat spánkový deficit. Další den jsem vystřelil ke kanálku, házel věcí do auta, vytahal a sundal kolo ze střechy a pokračoval 3 km podél kanálku. Foukal přímo hurikán a pršelo klacky z topolu. Na vodě dopadl každá vteřina nějaký kus dřeva. První jsem znovu nakrmil všechny místa, mimo 2 kde jsem začal chytat. Jeden prut na splávek a druhý nějaký 50 m na pravou s kuku. Hodinu nic, takže znovu na kole, a 500 m dál stejné scenário, a znovu, a znovu než jsem to v půlnoci zabalil. Na 3 km jsem neviděl ani jeden pohýb od kapra, jediný malý cejnek jsem vylouskal na jednu zrnku bonduel.

foto-2-nahled

Nenechal jsem se ale odradit a druhy den jsem opakoval kolečko, nekrmil jsem před náhozem a když tam nic nebylo tam jsem jen přidrobil trochu metod mix s partiklem. Stále hodně foukalo, ale bylo možná o nějaký stupínek teplej (tj max 13° C). To je léto jak vyšity. No nic, výsledek, zase nic. Čas na změnu.

Zakrmil jsem mezitím 2× u kanále před prací. Na víkend jsem ale se usadil na Kreeku abych se pořádné vyspal, noční výlety kolem kanálu mně dostali pod kůží. Kreek se choval jako obvykle prý studení počasí, krásna zero. Další 17 rybaře taky takže žádná ostuda. Neděle jsem byl už dost vyspali a ráno jsem to zabalil, abych se odebral ke kanálu pro porce „industrial carping“. Před práce máme srovná výpust chladicí vody a ten vytvořil jediný nerovnost v dne, zbytek je vyasfaltovaná plačka s kamenným násyp. Bohužel ale teď už ví než týden nepustily vody tak jsem měl trochu pochyb ale lepší míst jsem nenašel na usek kde se smí chytat. Večer kolem 6-ti mně příjemné překvapilo že se pustilo chladiči voda, to vypadá slibně. Hned se začaly ukazovat cejny. Mezi tím se ale pustil dost silný déšť a tak jsem se přestal kochat a zalehl s knížkou. V 8 se mně zvedlo žaludek, hrozny puch od vaření obili a kukuřice. Každý rybař tu vůně zná, ale věřím že jen málo lidi ví kolík páchne vaření 1000 tun kukuřice naraz, což je denní dávka zdejší továrna na biolíh a myslím že po 14 denní odstávce srovná první dávka obsahovalo i zbytky to co tam hnilo. Tak jsem dopnul broličku co to šlo a zkoušel se provonět alespoň bivak klobáskami s raviolli. Poté jsem radši zalehl hluboko v špačku s nosem v podpaží kde bylo nejlepší klímá. Moc jsem toho nenaspal, mám lehký spaní a fabriky okolo vody se o hluk moc starat nemusí, je tu proste kravál nezávislý na denní období.

foto-3-nahled

Trochu před půlnocí mně ale přece zbudil krátké pípnuti, YES….. NO…. Telefon od přítelkyně, to potěší vždy že :o) Zkoušel jsem znovu usnout ale vtom smradu a rámusu to nešlo. Došlo mně že když to rychle nezlomím že další den v práce bude stát za to. Po 10 minut jsem to radši všechno hodil do auta a upaloval do karavanu. Kanál je sice výzva ale tohle bylo na mně moc silné kafé. Neleknu se trochu práce pro nějakou rybu ani nemusí být okolí příliš krásný ale, když všechno skóruje 5– tak motivace u mě klesá hodně rychle.

Takže co dál. Pondělí jsem zkouknul jen na lehko na kole zase kanálek. Bylo zase stejné mrtvo jako minule týden. Tady se kapří zřejmé moc nezdržuji, nevím, kde jsou a pokud nebude o 20C teplejší se jen tak neukazuji, abych viděl alespoň kde mám hledat a začít. Takže jsem to v 10 večer vzdal a balil věcí a zalehl u Kreeku, jak jsem zalehl tak jsem i vstával a pán bez rybka odjel zase do práce. Druhy den jsem opakoval rituál, průzkum u kanálku, zase bez známky ryb.
Takže zase k Kreeku…. Tento krát vítr směroval do správného koutku, byl znatelné teplejší a bíla ryba byla vidět všude, že by dnes…..? U můstku dokonce jeden šupík se ukázal a proplouval jsem a tam. Jakmile jsem zakrmil trochu řepkou tak se i pochutnal, jakmile jsem ale položil montáž tak plul o trochu dále a už se nevrátil. Tak jsem se usadil, hodně přesně zakrmil a nahodil všechny proutky s jiné návazce a krmeni. U břehu jsem si nechal proutek s tygří oříšek a krmil jsem řepkou. Montáž ležel asi 20 cm za leknín, zhruba 5 m od břehu. Po 30 minut se objevil první ryba, myslím, že to byl stejné frajer, který brouzdal u můstku. Hodil ocas do vzduchu a začal sbírat, tohle už musí vyjít jsem se myslel a měl jsem strach se vzdálit moc od prutu i když pohled na krmní místo jsem se taky nechtěl nechat ujít, takže jsem stále pendloval 10 m jsem a tam. Po hodině, když kapr u minimálně 10 krát proplul nad montáže jsem se rozhodl že je nutné změnit montáž, 10 minut po nahozeni se kamarád vrátil a měl sebou i 2 další kámoši. Po 45 minut už jsem byl s nervama na dranc, ne a ne přijď klep na prutu a celou dobu 3 ocasy, který mávají z vody. Už bylo skoro tma tak jsem se rozhodl pro třetí varianta návazce a lehce přikrmil. Zalehnul jsem, v noci jsem vytahoval jednoho cejnu z druhé strany. Ráno prý stahování prutu se na mně pokoušel štěstí nějaká štika, měla asi 110 cm, upadla u břehu, to byl asi nejlepší konec, alespoň v ni nezůstalo háček.

Tak tato noc mně celkem deprimovalo a zároveň nabudilo že teď už musím chytit rybu. Pátá noc na Kreeku před sebou. Změnil jsem zase všechny návazce pro jiné systémy a délky. Dokonce už bylo opravdu teplo a vyplaval jsem 2 návazce do ústi kanálek. Samozřejmě jsem pokračoval na rušné místo z včerejška, poslední prut jsem umístil v koutku v rákosí kde jsem před měsícem byl tak úspěšní u serie šupíky. Kamoš se večer neobjevil, žádné ocas, žádný vlny proste nic. Až těsně před setmění se objevily první známky života v moje zátoka. Už bylo ale 11 h a tak jsem raději zalehl, než abych dál zkoumal kapry který mně štvou! 

V jedné se stalo co se mělo, záběr od rákosu, kapr je divoký jak kůň a prostřelí všechno co potká, má serie divoký výpadu ale nabírá takovou chomáč trávy že už brzo zpomaluje. V podběráku se dostane spolu s 30 kg trávy, kapr váží sotva 8 kg. Je to parádní kousek divočáku, po česku Savan. Bez vpichu a známky předcházející chycení. Jak je možné že přitom jsou tak plachy. Tak tohle rybu byla hodně vydřena, když to tak počítám tak jsem vystřídal za těchto 9 dni zhruba 19 fleku, navázal 13 druhu montáže, mezitím 2 experimentální, který Korda určité za 2 roky bude prodávat s pomocí Dannyho, 5 druh pelet, 6 druhu partikel, ryby, ovocní a koření boilie v 4 velikosti, 8 barev pop-up a 5 druhu boosteru a 3 dipy.

foto-4-nahled

Na konce pro ty který to zajímá, kapr zabral na variace chod rigu, něco v podobě Loony rig a nástraha mala bíla ořezaná pop-ka (na kostku) nadipovaní v 3 týdny starý řepkový vývar (ten budu prodávat za 500 kč/100 ml). K tomuto řešení jsem se uchýlil po zjištění že kapry den předtím měli jen zájem o řepky a tygří oříšek nechali ležet. 

Dál jsem do toho hodně a tím jsem i došel k rozhodnuti že toho chvíle nechám. Bude léto, budu se věnovat dětem, možná nějaký proutek nahodím ale bude to v relaxu a bez plánu. Na konce srpna se vrátím, budu hledat revír kde budu dostávat trochu více záběru. Nejsem ten, kdo hledá obry, chci zdolat ryby a to víc než jednu za týden :o) Takže bude pátračka a změna destinace. Když už jsem tu tak netvrdnu na místě a zkusím najit něco co se bude vyplácet trochu více co se tyče zábavy. Tuto episoda ukončím, se smíšení pocity, spokojení že jsem toho podle „Kreekovských“ norem nachytal hodně ale na druhou stranu že jsem toho nachytal žalostně málo. Pul sezona za mnou a nějaký 15 ryb v sítě není žádná závratná statistika. Trochu škoda byl, že jsem zmeškal pár víkendy který byly na rybolov ideálně, měl jsem to rozjeti a musel odjet, ale to se stává, daň z povolaní a rodíčství.

Mám jasnou představu, co hledám, malební revír, 2–3 záběry za noc, jsem tam desítka a hlavně jsem tam nějaká lyšáčka s pupkem. Uvidíme, ozvu se…

logo-sponzoru-nahled

denik-nahled

Kompletní deník…


V diskuzi je 11 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (4 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč