Deník Ricka Mommerse (4) - Rick Mommers

Téma Deník Ricka Mommerse, publikováno 10. 5. 2013, přečteno 2896x.

Rick Mommers a jeho deník, ve kterém popisuje svoje aktuální zážitky z lovu kaprů v Belgii.

DÍL 4, Východní trápení a náplast

9.5.2013

Tak po delší odmlku (zato jsem se rozepsal), a 6000 km mezi CŘ a Belgii jsem se dostal konečně zase k vodě. Uběhli 2 víkendy, první bylo ideální na ryby, druha dost studena. Jsem zvědav co se dělo na Kreeku. Je to pro mě něco nového, na vodu pod takovým tlakem jsem ještě nechytal takže pátrám jak se ryby chovají. Dobra a spatná zprava mně dá kolega, který sedí naproti na mělčině. První víkend bylo plno lidi, na horní Kreek se chytlo největší ryby tohoto kusu revíru, lehce nad 20 to je ta spatná. Dobra zprava je že mezi 15 lidi a 3–4 nocí na hlavu (prodloužena víkend) padly celkem jen 3 ryby. Druhy víkend byl mimořádné studení, plno děste. Další info nemám, ale nepočítám že by se nechytalo moc ryb, jsou ale určité pár klučí který se nehlásí tak v reálu to možná bude 2× tolik. I tak, to znamená že většina je stále bez vpichu a da se o čekat že objeví.

Tento týden mám před sebou 3 noci. Začínám na středný Kreek, je dostupní a útulnější než první, třetí je jen pro delší výpravy nebo na lehko. Tam vede cesta přes prkýnko (most) a přetahovat všechny materiál by trvalo moc dlouho, to bych se nevyspal do práce. Teplota přes den je OK, něco okolo 16–18 C. Ale zase východní co mně moc nehraje do karet, na moje oblíbené místo je potřeba zapa´dák. Ale protože druha strana je stejně obsazení se tam přece jen sednu. Alespoň se vyspím po dlouhý jízdy. Než zapadne slunko vytáhnu cejna. V noci teplota ale prudce padá a končíme zase na nějaké 3 stupně. Voda je mrtvá, tudíž i já bez rybky. Úplně mrtva ale nebyla. Srovná když vylezu z spacáku pro ranní baleni slyším jak kolega naproti má jízdu. Chvíle se s kaprem popotahuje, nasakuje a ulehne. Po baleni se u ni zastavím. Je srovná jeden z lepších, k tomu i rozumnej tak se ni dá kecat. Ochotně ukazuje telátko, 16 kg čistí váhy. Čeká, až dorazí fotograf na zavoláni, takže já v klidu odjedu do práce. Dostal první zaber po 4 nocí až v úterý ráno, je vidět že zdejší kapry opravdu víkendy nemají rádi.

foto-1-nahled

Druhy den je hrůza počasí, studení vítr, mraky dešťů, mám chuť jednu den vynechat ale včerejší rybka mně nabudila a tak vyrazím. Sednu se na stejně straně jak sedel kolega, jen trochu níže, tak můžu chytat pod ostrůvkem ale i v nové objevena leknínová pole na pravou i levou. Je to ale marně, východní vítr je tady fakt smrticí, takže nulu (pokud se nepočítá jeden línek), s tím budu příští počítat, to radši používám čas na průzkum další revíry.

Třetí noc – stále pod studení východní vítr, co to teď furt posiláte z Czech? Kreek nemá smysl, tak jsem se rozhodl, že zkusím na jednu noc Vaart, je to 32 km dlouhý kanál který ústi do o hodně vetší kanál který má ještě pár km na víc. Sednu na trochu širší kus, pod most, jediný místo kde se dá sedět vedle auto. Což běžně nepotřebuju ale ráno má schůzku a potřebuju hodně rychle vypadnout. Nečekám rybu. Tuto vodu potřebuje určité delší krmeni, 3–5 dni pár kýble kukuřice atd. Jde jen o to očichnout atmosféru a rozkoukat se, kde skáčou atd. Bohužel všechno nevyšel, sice podle plánu ryba nepřišla ale ani se neukázala v širokém okolí. Ale teplota vody taky spadla o nějaké 4 C za poslední 3 dni tak se ani nedivím. Budu to muset opakovat když bude nad 14 stupně.

obrazek obrazek

Po víkendu plno Plzeň a 20 kg krůtičku na grilu jsem v pondělí večer zpět u Kreeku. Víkend bylo v znamení oteplování, takže by mohli být rybky na tom trochu lépe. Je to zázrak, nikdo to není. Tehdy ne na druhy Kreek, jen na třetí sedí jeden rybář. Poprvé od března mám vodu pro sebe, lehký západní vítr. Člověk by skoro řekl – teď nebo nikde. Nastražil jsem na pruty u rákos osvědčení Krillberry. Většina rybaře tady používá lodičku na vyváženi, občas někdo kobruje. To znamená že bud leži hromádku krmeni nebo hodně velká plocha. Pás rákosu má tak 100 m, dohažu tak do 60m, mám to dost z boku, I tak to je 90–100 m hod a musím se trefit na 50 cm od rákos jinak jsem moc hluboký. Na štěstí tohle umím, musím se sebou trochu pochlubit. Oboje pruty na první pokus na správný místě. Jsou tak 30 m od sebe. Krmím směsí 18mm boilie a 10 a 18 mm peletky. Celkem ani 700 gr umístím podél 80 m rákos. Tak že každý metr dám tak 5 ks. Schválně nepoužívám PVA nebi jiné “upozorňovací” metody. Zkusím pravý opak, nástraha je totéž co všechno ostatní. Proto I delší vlas a na ní jen jednu 18-ku.

foto-4-nahled

Večer mně trápí hned 2 cejny naráz, proklínám je, teď musím nahazovat oboje pruty znova. Delší hod se povede asi nejlíp, člověk to čití, jakmile to pustím vím že to bude tam kde to má být, rákos nešusti a olovo dopadne hned, tudíž blízko rákos, jinak je hned 3–4 m vody. Bližší prut je asi o chloupek dál od rákosu, tam je ale min prudký svah a tak ho radši nechám, než abych plašil dál. V půl jedenácte mám pípaneč na bližší prut, zase cejn? Vylezu přece jen z broličku, nevidím na pruty kvůli deště mám předek zavřené. Spička se jen lehce pohupuje, po pár vteřinách vlasec se zase napíná, možná o nějaké 3–5 cm. Žádné indikace na hlásiče nebo swingera. Přesto sekám, když je to cejn tak je venku a když ne tak to nahodím blíž. Nesekám ale do prázdna, něco se tam provaluje, moc to neplave. Až úplně u břehu se kapřík probouzí a děla pár výpadu. Menší matka má ale tak našponovaní břicho že takřka nemůže. Po fotečku jí rychle pustím, s těhůlkou se musí opatrní. Lekce je jasná, každý píp potřebuje akce, minimálně kontrola. Do rána je klid. V 7 mám budík, spokojení stávám, konečné kapr podle plánu, skoro na jistotu, takhle to má chodit. Srovná motám spacák když pípne vzdálenější prut, že by opakovačku. Zase musím čekat dobra minuta než se špička znovu hybe, je to jen nepatrné pohupování. Další zásek a kapr jako přes kopírák. Neliší se ani o cm, ani o deka. Ted už ale spěchám do práce, takže pokračování až večer.

foto-5-nahled

Tak dnes bylo ukázkové počasí, teplo, až dusno. Jakmile se dostanu z práce pro cajk se objeví obrovsky černý mrákoty, to nevěsti nic hezkého ale zase Kreek je taková voda kde v tom největší marastu budou brát ty správný kousky. Vítr je sice východní ale hodně mírný a teplej, tak snad neškodí zas. U vody zjistím že předtucha byla správná, až moc. Po prve od zimy vidím kapří aktivitu, jeden tlusťoch kurzuje u hladiny jsem tam, bohužel nemám věcí pro zig sebou, to musím napravit pro příští. Rychle nabiju stojny, dostanu s k třetím prut než se spustí průtrž. Trvá asi 2 hodiny, už je skoro tma. Mně zbývá nahodit poslední prut. K moje zděšení zjistím že teplota spadla o dobrých 10 stupňů, je chladno, vítr fouká přesně opačné než předtím. Kapr na hladině se už taky neukazuje, no uvidíme. Musím ještě do auto pro noťas abych vám psal tato episoda. Slyším kapří šplouchnutí ve vedlejšího Kreeku, hned za můstkem. Mám to tak 20 m tak se jdu podívat co se děje. K mému překvapení vidím rejdit 3 kapří, střední velikost, skrz rákos a leknín. Tenhle kousek je takřka nechytatelní, není jak dostat kapr z vody a pod nohama a z 3 stran rákos a bordel. Chvíle to pozoruju. Jeden aktivista se posouvá do míst, kde by to šlo. Beru nohy pro 4-ti prut, nastražím bonbonek a nastavím ho tak 30 cm nad dna. Snad tam nebude příliš velká hloubka, kapr kouká hřbet tak dole moc nekouká. Prolezu roští, trvá mně to tak 5 minut abych překročil 3 m usek. Jak tady řezali vrby tak je to tu poseté klačkami a tichy krok je velký úkol. Nicméně dostanu se do pozice abych bonbon položil 10 cm před rákos. Kapr je stále nablízko, je teď asi metr vedle. Položím prut a couvám na pevnější zem ať se mužů hýbat. V tom slyším hlásič na druha strana. Rychle rozložím podběrák, zamotám a po pár metru se dám do sprintu. Úplně zbytečné, protože kapr nemám. Za to ale vylovím ukázkový lín, možná i moje NL rekord, už se to nepamatuju. S 61 cm ale pěkný kousek, je už často chycení, spodní pysk ma jako beton a vyndat Gladiatorek je oříšek. No nic, rychlá fotka a zpět na druhy Kreek. Nemám tam hlásič tak bůh ví jak to vypadá. Je ale klid. Všechny 3 kapry se zase pohybuji tam kde se chytat nedá. Už je tma, čas se jít vyspat. Adrenalin z boje z blízka se ale zase vlila do moje žily. Nebude trvat dlouhou a hlásiče, stojany, brolička múzou zůstat doma a budu jen slídit po kanálcích a přemlouvat kapříky na kuku anebo kus chleba, to mně chybělo.

foto-6-nahled

Poslední prut pošlu do mezera mezi dvě ostrůvky, dobrých 180 m od mně, to znamená kus chůze po břehu, nahodit, a provléct prut zpět k vidle, vytáhnout oblouk a jít spát. Tato změna taktiku ale přináší ovoce, kde před tím jsem nedostal ani pípnuti z leva se teď se budím pod první jízda letošní rokem, žádní jednu nebo 2 pípnuti, prostě to rve, nejde ani moc zvednout prut prý záseku. Doufám, že vybral správná strana ostrůvku, kapr bral určité pár metru a za roh to měl jen 1m. Na štěstí je hodný, po prvním divokém výpadu ho vleču jako miminko, ono vlastně je to ještě miminko. Má tak 7 kilo, půjde zpět bez fotek. Bohužel už nemůžu nehodit zpátky do úspěšného místa, během zdolání se objevilo mlha. Ani nevidím 10 m, ostrov ani stromy na ni nevidím. Hodit na 100 m do průplavu, který má 2 m by měl jistí výsledek ztráta návazce, tak to hodím pod břeh a doufám že odjedou pruty u rákos. To taky udělají, bohužel ale zase cejn a lín. Tady nahodím na cit, ale není to úplně ono, ono je těžký nahodit do bílý zdí když nevidíš ani náznak stromu nebo stínu abys alespoň odhadoval směr. Podle toho to taky dopadlo, kvalitní spánek. Ráno zjistím, že jsem se odchýlil tak o 20 stupňů a montáže leží tudíž v 4 m hloubce.

foto-7-nahled

Včera jsem byl ještě na obhlídku a našel jsem pohádkové koutek. Ten je na řadě příští turnus, po dlouhé době budu mít 9 dni (spíš noci) v kuse. Nevím co tam plavě, na 1 km vody je jen jednu místo úplně na konce. Já jsem ale na druhého konce našel místečko kde s broďáky se dostanu za rákos, abych podebral a zdolal kapra, tam se nikdo nesedne. Budu to lehce přikrmovat a příští víkend k tomu dám 4 nocí. Těším se jako malý kluk. Uvidím a dám vědět, jak to dopadne.

Rick Mommers

logo-sponzoru-nahled

denik-nahled

Kompletní deník…

 

 

V diskuzi je 1 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (4 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč