Deník Ricka Mommerse (3) - Rick Mommers

Téma Deník Ricka Mommerse, publikováno 1. 5. 2013, přečteno 3203x.

Rick Mommers a jeho deník, ve kterém se s sdílí o svoje zážitky z lovu kaprů v Belgii.

DÍL 3, První vlaštovka 17.4.2013

Minule víkend byl mimořádné teplé, já byl bohužel a dík v Cechách a hrál s rodinou. Čekal jsem, že nastali jatka na Kreeku, den plno slunce a teploty k 25°C museli rozhýbat kapru. Níc z toho se ale nestalo. Na horní úsek bylo 12 bivaku a jen v pátek se chytlo 2 osmi kilovými kapry. Další osmi kilák padl až pondělí ráno když prý balení poslední rybař měl štěstí. Já se dostal k vodě až v úterý večer. Západní teplej vítr vál v plní síle. Na střední Kreek sice bylo už 3 bivaky ale srovná tam kde vítr nevál. I když bylo jinde volno jsem vybral místo kde vítr hnal teplou vodu na rákosoví kraj.

foto-1-nahled

Teploty vody stoupla jen z 4 na 8 stůpnu, což dokazuje že Kreek přece jen drží dost vody a v průměru není vůbec mělký. Pruty putovali na hloubky mezi 1,5 až 4 metry a to metr až 10 od rákos. Jeden prut z 4 jsem hodil na volnou vodu, abych neměl moc vlasců v stěžení prostor kde jsem tušil že by kapr mohl přijď. Mezi pruty jsem věřil nejvíce prostřední 2, bud bude kapr brouzdat přímo u rákosí anebo pod hranou kde se vrací spodní proud. K potvrzeni důvěru jsem prutům věnoval flášu Leffe, vynikající Belgické pivko.

foto-2-nahled

První pípnuti ( a i 2,3,4,5ti) se ukázalo jako cejn. Po 20 kilo cejnu ale v 2 hodiny v noci se pípnuti projevilo jako kapr. Boj nic moc, těžká matka se jen provalovalo na hladině. To mně bylo úplně fuk, prý první kapr po těžké zimní období jen zaleželo na výsledek, kapr v sítě a posléze i na fotáku. Jaro je tady, teď už to muže být jen lepší a lepší.

foto-3-nahled

Musel jsem trochu spěchat do práce, nevyspal jsem se s těma cejnama srovná do růžová. Večer jsem se ale vrátil v plní síle. Kolegové stále byly na místě tak jsem zkoušel opakovat úspěch z minule noci, vítr se ale trochu otočil k jihu. Tak jsem pruty umístil trochu dále podél rákos kde se voda stále lehce hýbalo vlnkami, teplota večer bylo stále 14 C takže naděje plno. Západ slunce bylo ukázkoví ale, protože jsem připaloval řízky, jsem ho nestihnul úplně krásně vyfotit, něco jako minutu po dvanácti.

foto-4-nahled

Uvidíme, co přinese noc, srkám kafé a čekám trpělivý, to mně zima naučil dobře :)

… o 24h později.............

Tak tady sedím znovu, první dodělám zprávu z nocí. Ta byla zajímavá, do dvou hodin jsem se krásně vyspal, poté se najednou zvedlo vítr, západní jako muže jenom fouknout v Nizozemí, s tím počítám i horní kousek Belgii, taky leží skoro v moře. A sice sedím Belgii ale nahážu až do Nizozemí, hranice je v pulce Kreeku. Do tří foukal hotový hurikán, pár krát jsem dostal ťafku od střed broličku do zad. Vítr ale probouzel i ryby. Z pravá do leva odjeli 3 pruty, bohužel první 2 byly cejny, zatím jsem se nedostal pod 62 cm, třetí byl ale ukázkový kapr. Typický divoch, byl celý vystresovaní, asi manažer, stále ve formě banánu, takže se skoro fotit nedal, tady vidíte asi pátí pokus, poté jsem ho radši pustil.

foto-5-nahled

Dnes jsem přišel celkem v čas, tak jsem zkoušel natáčet trochu, jak vypadá Holandské typické počasí na ryby, KOK to je pro tebe. Video je silně narušení větrem ale musíte uznat že to ujde. Vtom je to tady asi jinak než v CŘ, když se tam zvedne vítr tak většinou do pár hodin (6–12) je po všem, tady fouká takřka pořád, občas mírné, často ale silně a dlouhou, klidně 2–3 dni v kusu než se to zase otáčí a smění sílu a směr.

Pro kaprařinu je to určité výhodní, kapří jsou vždy na větru, tam kde se voda hýbe , hýbe se i kapr vtom je to lepší, horší je poté postavit bivak a udržet ho na místě než ho vykolíkuješ. Dnes jsem srovná couval 5 metru než jsem vůbec dostal broličku na zpět na zem. To co v návodu má trvat 2 minuti prý vítr 100 km/h zabere klidně 10.

Změnil jsem taktiku. Oba noci přišel kapr na pruty který leželi 1–2 m od rákosí, asi v 1,5m hloubce. Takže dnes je poslední noc před týdnem půstem, tak chci zúčtovat to co jsem se naučil (tímto prohlášení to určité nevyjde) a tak jsem místo 4 různé nástrahy a hloubky sázel 3 pruty na to sami co fungovalo večera a předvečerem. Krillberry pasta na variace dvou kouli, bud 2× 18 mm nebo 18 a 10 mm popku, ne že by tak mala popka plavala, ale dobře drží těsto. Kvůli větru jsem už nedokázal 4-ti prut hodit okus dál k rákosí a tak jsem ho radši hodil úplně na druhy bok pod břehem, aby vlasec zbytečné ne plašil.

obrazek obrazek

Do hodiny se ozval zase cejn, naštěstí odpadl a tak nesmrdím a můžu v klidu dopéct hamburger se zeleninkou, jo život je krásný. Tímto psaní zase na 24 h přeruším.

Tak bohužel jsem se opravdu neměl chlubit, že jsem se něco naučil, sice jsem se vynutil už zaběr v 11h večer ale tento krát se kapr choval troch jinak než ty předtím. Když ostatní (včetně cejnu) vždy putovali do hloubky pryč od rákosí tak tento, bohužel jeden z těch slušnější to napral přímo do rákos. Ten je v tomto usek hodně řídký a tak se dostal pár metr hluboko, nemůžu k nim, je příliš mnoho stromu kolem břehu. Tak nastane přetahované, trvá to asi 5 minut, vždy trochu vytáhnu, než se zasekne, poté zase povoluju, aby to vytáhl do volna a tak se to opakuje. Už mám celkem naděje, kapr není už tak divoký a mám počít, že nějaký ten metr už máme za sebou. Bohužel ale nevydrží montáž prý jeden z menších výpadu se prodírá zhruba v půlce. To znamená že změníme sestavy na letní, žádné 15 lb verze ale plnohodnotní 25 nebo 40 lb verze.

Tento týden ale hodnotím i tak kladně. Za 3 noci 3 záběru od kapru, je stejné výsledek jako měli 12 lidi o víkendu dohromady. Jsem na dobry cestě a mám z toho už lepší počít. Další týden mám ČR akce ale za 10 dni, půjdu na odplatu, vím kde jsou, co mají radí, otázka času než se podaří.

Dám vědět…

Rick Mommers

logo-sponzoru-nahled

denik-nahled

Kompletní deník…

 

 

V diskuzi je 6 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (4 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč