Chybějící kousek hádanky - Honza "Johan" Kořenek

Téma Ostatní články, publikováno 9. 4. 2018, přečteno 2252x.

Přiznejme si, že většina z nás vyhledává především revíry, na kterých je velká šance na ulovení kapra těch“ správných“ rozměrů. Ať už jsou to velká jezera, řeky, nebo malé rybníky, určitým způsobem jde vždy o cílený rybolov a čekání na záběr vytoužené ryby. Je to však více než jen honba za jednou velkou rybou, mnohem víc. Možná to zní trochu zvláštně, ale často je skutečný cíl jiný, než jen ulovit největší rybu. Možná si dokonce stejně jako já přejete, abychom tu největší rybu nechytili a mohli tak prožívat svůj příběh každou sezónu stále znovu.

První seznamování

V následujících řádcích vám popíši příběh, který prožívám již asi 6 let na jedné vodě, která mne stále přitahuje právě velkými rybami, okolím, klidem a tajemstvím, které se mi dosud nepodařilo odhalit, a to ulovením největšího kapra žijícího v této vodě. Revír jsem objevil náhodou někdy ke konci roku 2010 při listování v jednom zahraničním časopise a další rok mi trvalo, než jsem se na břehy této vody vydal. Bylo to na jaře 2012. Byl velmi chladný duben a já zde strávil bez jakýchkoliv informací 3 dny se slabými výsledky.

001-prvni-kapr-ktereho-jsem-zde-pred-6-lety-ulovil-nahled

První kapr, kterého jsem zde ulovil

V následujících letech jsem si dal předsevzetí vydat se k této vodě vždy na jaře a na podzim. Ne každou sezónu se mi to však vzhledem k nákladům na každou výpravu a vzdálenosti revíru podařilo. Přesto byl cíl každé mé výpravy vždy stejný – pokusit se ulovit některého z místních top kaprů, ať už před třením, nebo před příchozí zimou. Během následujících 2 let jsem již věděl, kde se ryby shromažďují před zimou a kudy proplouvají na jaře. Také se mi podařilo navázat kontakt s jedním místním lovcem, od kterého jsem získal další cenné informace. Vodu jsem si několikrát obešel a zjistil, kde jsou mělké oblasti, přítoky a přirozené úkryty pro ryby.

Pro mě prvního většího úspěchu jsem zde dosáhl na podzim roku 2014 a to v podobě kapra přesahujícího 15 kg. Mimochodem tohoto kapra jsem v následujících letech ulovil ještě 2× a vždy na stejnou nástrahu. Je prostě evidentně závislý na Devill Krillu. Stále to však nebylo ono a já toužil překonat onu magickou hranici s číslem 2 na začátku.

002-spoleham-se-na-kvalitni-doplnky-carp-r-us-nahled

Spoléhám se na doplňky Carp´R´Us

Lepší časy

V polovině května roku 2015 jsem se na břeh tohoto revíru vydal znovu. Tajně jsem doufal, že se mi konečně povede ulovit alespoň jednu, ještě nevytřenou kapří matku s tím správně tvarovaným břichem. Při mém odjezdu u nás panovaly teploty okolo 20˚C, a já byl mírně na rozpacích, zda nepojedu zbytečně – kvůli již vytřeným rybám. Když jsem však dorazil k vodě, rapidně se ochladilo. U vody bylo 9˚C a lehce mrholilo, což mi samozřejmě přidalo na nadějích v podobě úlovku velkého kapra. 

Následující 3 dny jsem prožil za soustavného deště a pravidelných záběrů kaprů. Bohužel však již byla většina ryb vytřená a kvůli viditelným zraněním ze tření, jsem je ani nefotil. Když už jsem byl smířený s tím, že tentokrát to se společnou fotkou s jedním z mála abnormálně tvarovaných kaprů, kvůli kterým sem jezdím neklapne, přišlo poslední ráno. Okolo 5 hod na prut z průplavu, ve kterém lovím nejdříve padák a poté se swingr přilepí k prutu a prut ohne doleva. Vybíhám z bivaku, oblékám prsačky, beru prut, a co nejrychleji brodím za kaprem, který je již v rákosí. Kopíruji rákos směrem do průplavu, a jakmile se dostanu přibližně na 20 m ke kaprovi, ten vyjíždí na volnou vodu. Souboj je krátký a za chvíli podebírám lysce, o kterém si myslím, že bude střední velikosti. Poté, co se kapr v síti podběráku vyvrátí na bok, zaplavuje mě vlna euforie. Je to jedna z ryb, kvůli které jsem tady! Přes 19 kilogramů vážící, perfektně stavěný lysec! Po snažení se o několik slušných fotek samospouští, focení ukončuji a jdu s kaprem zpět do vody. Čekám, než se rozplave a bezpečně mi zmizí z dohledu. Je nejvyšší čas začít balit. Pomalu už ale spřádám plány, jak se sem zase vrátit.

006-kapri-matka-s-tim-spravne-tvarovanym-brichem-nahled

Kapří matka s tím správně tvarovaným břichem

003-muj-nejoblibenejsi-hacek-nahled

Můj nejoblíbenější háček

Hranice prolomena

Další má výprava sem směřovala na podzim roku 2016. Byl konec října a tohle období mám u vody obzvláště rád. U vody panovalo sychravé počasí s mlhami. Místo k lovu jsem si vybral tak, abych mohl jedním prutem lovit na hlubší vodě a druhým prochytávat mělčí oblast jezera. Během těch let jsem zjistil, že nemá cenu místa zbytečně krmit a lákat tak k nástraze velmi aktivní karasy, kteří zde dorůstají mnohdy obřích rozměrů. Na oba pruty si vystačím s 1 kg krmení (boilie) na den a díky krátké vzdálenosti, na kterou lovím, mi při krmení pomáhá kobra nebo prak.

009-uspesny-navazec-blow-back-rig-nahled

Úspěšný návazec Blow Back Rig

Vzhledem k ne zrovna povedené sezóně jsem byl smířený s čímkoliv a nečekal zázraky. Ryby byly i přes chladné počasí aktivní hlavně navečer a v noci. Na prut umístěný na mělčině jsem ulovil pár menších kaprů, druhý prut stále mlčel. Předposlední den se oteplilo a prudce se změnil tlak. K večeru jsem se rozhodl nakrmit celou oblast už jen směsí boilie Devill Krill a Gigantika ve velikosti 24 mm a doufal jsem, že se mi do konce výpravy podaří přemluvit k záběru alespoň jednoho většího kapra.  Poslední den okolo 21 hod se rozjel opět prut z mělkého místa. Ryba zabrala na panáčka z Devill Krillu, a když jsem ji asi po 15 min poprvé naváděl do podběráku, už podle velikosti těla a tupého tahu jsem tušil, že mám rybu okolo 20 kg. Jakmile jsem ji následně úspěšně podebral a zvážil, nemohl jsem tomu uvěřit. Po 5 ti letech snažení se mi zde konečně podařilo prolomit magickou hranici 20 kg a připsat si na konto můj nový šupinatý osobák.

007-hranice-poprve-prolomena-nahled

Hranice poprvé prolomena

Byl jsem se svými výsledky spokojený, přesto mi však stále ve fotoalbu chyběla některá z ryb, které jsem viděl na fotografii jednoho místního kapraře. Přistihl jsem se, že se ve mně vyvinula posedlost v ulovení některého z místních obrů. Vzhledem k velikosti revíru to přece nemohlo být tak těžké!

004-nejlepsi-nastraha-do-studene-vody-nahled

Nejlepší nástraha do studené vody

Ve správný čas na správném místě

Blížil se konec dubna minulého roku a já byl opět na cestě směrem na Jih, abych se pokusil splnit si cíl v podobě ulovení alespoň jednoho, opravdu velkého kapra. 

Po příjezdu volím místo, na kterém jsem zatím nelovil. Vím jen, že je zde mělčina obklopená rákosím a jeden z přítoků. Jeví se jako dokonalé jarní místo. Hloubku zjišťuji pomocí Markeru a pruty následně rozmisťuji na hloubku od 1.8 do 2.5 m. O nástrahách a krmení jsem měl předem jasno. Na jeden prut panáček z Devill Krillu a na druhý samostatnou 24 mm kouli Gigantiky. Ke každému prutu krmím přibližně 30 ks boilie. Předpověď počasí na nadcházející dny je ideální, pokazit se má až při mém plánovaném odjezdu a to doufám, že již budu mít na kontě některého z kaprů, kvůli kterému jsem sem přijel.

005-gigantiku-jsem-zde-zkousel-poprve-nahled

Gigantiku jsem zde zkoušel poprvé

Od druhého dne jsem se rozhodl začít krmit ráno a večer jedno místo, kudy museli kapři proplouvat a kde se mi už v minulosti podařilo velkou rybu ulovit. Jediný problém byl, že jsem prut musel nosit přibližně 50 m za roh od místa, kde jsem lovil. Třetí den nesu tedy prut na nově vybrané místo, fixuji jej mezi rákosím ve vidličkách, abych o něj při prudkém záběru nepřišel a místo prokrmuji asi půl kilogramem boilie Gigantika prakem. Další den a půl se nic neděje, přichází prudké ochlazení, změna počasí, kterou jsem očekával a já doufám, že přesně tohle by na kapry těch větších velikostí mohlo platitZapínám příposlech a vracím se zpět k bivaku. První záběr z tohoto místa přichází v podvečer, ryba se nechává lehce přitáhnout až téměř k podběráku a teprve poté začíná asi 15 min souboj. Až v podběráku zjišťuji, jak pěkně je stavěná. Lysec vyšší než delší, pořádně nacpaný před třením, přesně takové ryby mám rád. Kapra zapínám do vážícího saku a zvedám na váze. Po odečtení saku se váha zastavuje na hodnotě 22.10 kg!

010-kapr-s-dokonalymi-proporcemi-nahled

Kapr s dokonalými proporcemi

008-poznal-jsem-vyjimecnost-teto-nastrahy-nahled

Poznal jsem výjimečnost téhle nástrahy

Prut nahazuji do stejných míst, s čerstvě dipovanou kouli Gigantika, dokrmuji a jdu se připravit na poslední noc. Mezitím se výrazně ochlazuje, teplota klesá až téměř k nule, déšť se střídá se sněhovými přeháňkami a mě čeká „oblíbené“ ranní balení mokrých věcí. Celou noc se na prutech nic neděje. Nemohu spát, převaluji se na lehátku a těsně před rozedněním pozoruji vodní hladinu přes okno v bivaku. Okolo 5 hodiny najednou ozáří interiér bivaku modrá dioda a rozezvučí se příposlech položený vedle mé hlavy. Past s Gigantikou opět sklapla. Rychle se oblékám a běžím těch  50 m k prutu. Prut je ohnutý téměř do pravého úhlu, jak razantně ryba zabrala. Chytám pouze cívku a prut zvedám. Ryba na druhém konci vůbec nereaguje, ale naštěstí pro mě se vydává na volnou vodu. Až teprve po dalších asi 50 m ji dobrzdím a začínám pomalu přitahovat ke břehu. Z následující půl hodiny si pamatuji jen to, že ryba jezdila v kruzích v hloubce přede mnou a já cítil bolest v zápěstí, neustálý tah a tíhu svého protivníka. Když už jsem si říkal, že tohle prostě nedopadne dobře, kapr se převalí na hladině a já jej na několikátý pokus úspěšně podebírám. Už po podebrání vidím velikost téhle ryby, ale teprve při pokusu o zvednutí z vody si uvědomuji, že jsem se hodně přiblížil svému osobnímu maximu. Na podložce obdivuji obrovské tělo tmavého lysce. Jsem si jistý, že tohoto kapra zde nikdo posledních 6 let, co tento revír navštěvuji, neulovil. A jeho váha? 25.40 kg vážící, starý lysec! Jsem totálně promočený, ale maximálně spokojený a šťastný. Tohle je přesně jedna z ryb, kvůli kterým se zde stále vracím.

011-priblizil-jsem-se-svemu-osobnimu-maximu-nahled

Přiblížil jsem se svému osobnímu maximu

012-stary-lysec-pres-25-kg-nahled

Starý lysec přes 25 kg

Závěr

Je až neuvěřitelné, kolik dnů strávíme u vody a marně doufáme, že přijde vytoužený záběr. A pak, jakmile to nečekáme, splní se naše přání v podobě vytoužené ryby. Tohle je jeden z hlavních důvodů, proč je právě tohle hobby alespoň pro mě nejlepší na světě.

Samozřejmě, že jsem po vyhraném souboji myslel na to, co bude dál. Ryby, které jsem na této vodě ulovil, jsou pro mne sice „rybářským uspokojením“, ale protože vím, že je zde ještě několik dalších, ještě větších kaprů, které bych měl rád ve své sbírce fotografií, budu se sem vracet i nadále. A hlavně, stále mi chybí pomyslný kousek hádanky v podobě největšího kapra, který zde žije.

                                                              

                                                                                                                                                             Honza Kořenek

                                                                                                                                                                Nikl Team

V diskuzi je 0 příspěvků.

Zobrazit diskuzi k tomuto článku

Zprávy od vody (19 n.)

Nejbližší kaprařské akceDalší

Žádné aktuální akce.

Všechny akce

Akční nabídky e-shopůVšechny slevy

Název lorem ipsum

Zvýhodněná originální Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu.

cena: 2 987,- Kč

Produkt co houká a píska

Akce nulla augue urna, pretium a dictum eu, sagittis non elit. T scelerisque risus...

cena: 987,- Kč